| Alphabeat a întrebat:

Am un verisor cu care m-am inteles foarte bine de cand eram copii mici, si pana anul trecut. Ai mei pot spune ca au bani, insa ai lui (fratele tatalui meu) nu au posibilitatile/banii de care eu am parte. Tin sa precizez ca am 16 ani iar el va implini anul acesta 18 ani. Inca de cand eram foarte mica ai mei mi-au explicat situatia, spunandu-mi ca ei incearca sa ajute familia cat de mult pot, si am incercat sa ii ofer diverse lucruri materiale (de la obiecte/gadgeturi, pana la vacante si cursuri de tenis sau de baschet) cu banii pe care ii primeam de la ai mei. Am incercat sa ii ofer si lui cat i-am putut eu oferi, nu ca sa ma laud ca am bani, ci in scopul de a se bucura si el de lucruri marunte, pe care alor lui nu i le puteau permite. Vara anului trecut a fost diferita fata de restul. Obisnuiam ca in fiecare an sa ii luam cu noi la mare, pe el si pe cele doua surori ale lui in Grecia. Ne-au invitat niste prieteni de familie la mare si deci nu i-am putut lua si pe ei. Cand m-am intors, a inceput incetul cu incetul sa se ia de mine, ca "mi-am tras fite" si prostii din astea. S-a ajuns la o cearta imensa, el reprosandu-mi mie diverse rautati. Intr-un final a ajuns sa se ia de parintii mei, si sa imi zica cat de mult imi dispretuie familia, s.a.m.d. Ne-am certat in august, iar pana in decembrie nu am mai vorbit. A ramas sa le facem o vizita de craciun, iar cand am fost pe la ei, m-a luat de parca nu avusese loc nicio cearta. Mi-a aratat Mac-ul pe care parintii mei i l-au luat (barem, s-a laudat cu un lucru primit de la ai mei) si ma tot baga in seama. Se apropie majoratul sau si tata m-a pus sa ma gandesc la un cadou pentru el, insa la ce lucruri urate mi-a spus, nu pot trece cu vederea. Tin sa precizez ca atunci cand i-am spus tatalui meu a zis ca sunt copilarii. Eu una sunt mai mult ca sigura ca ma tine pe post de suport financiar si nimic mai mult, mi-a spus niste lucuri peste care nu pot trece cu vederea. Ce imi sugerati sa fac?

Răspuns Câştigător
| Vanqu1sh a răspuns:

Vezi tu, deja tinand discursul asta dai dovada ca ai un alt mod de gandii fata de ei (mult mai matur ), tu ai o familie care iti ofera un fel de educatie ei o au pe a lor care le ofera alta educatie, chestia e ca deja mie imi par persoane false, genul de oameni pentru care esti bun atat timp cat le dai, cand nu poti atunci numai esti bun si incep sa scoata numai prostii din gura. Tu cumparai cadou pentru majorat, dovedeste'i ca ai mai mult bun simt decat el si ajuta'l sau ajuta'i de cate ori au nevoie, dar incearca sa mentii si o anumita distanta chiar daca el chiar daca el o sa scoata alte prostii pe gura happy. Cat timp crezi ca o poti tine asa? Pana o sa se insoare? Pana o sa aiba copii? O sa ii cresti tu copiii? Si tot asa... Nu ii invata prost. Bafta si gandeste'te bine :*!

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu cumperi nimic si nu mai mergi la el

| pisoias a răspuns:

E adevarat.Din pacate apreciaza numai latura materiala.Acum tu ii poti lua un ceva pentru el, dar dupa pastreaza o oarecare distanta.Altfel s-ar putea sa astepte toata viata ajutor material de la tine si de la ai tai. Ajuti pe cineva in limita bunului simt.

| Neo12 a răspuns:

Eu aş renunţa la o astfel de 'relaţie' cu această persoană.
Ai dreptatea ta aici.
Şi până la urmă, nu se merită să-i iei tu lucruri mărunte (asta însemnând lucruri de zeci de milioane, gen Mac). Şi eu am un unchi care are bani mulţi, pot spune, iar eu mă tot ţin de ai mei să-mi ia telefon şi el ştie asta, dar nu mă ajută absolut deloc.
Chiar profită de tine şi acum că vine majoratul, ce a zis, hai să mă împac cu asta să-mi mai ia eu ştiu ce.
E posibil să zică pe la prieteni: hai las-o mă, îmi ia aia sau pnm.
Alegerea e a ta, dar ai grijă.
La mulţi ani!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce fel de răspuns aștepți? Aștepți un răspuns în urma căruia să poți să nu mai vorbești cu el și totuși să ai conștiința împăcată?
1 Este rudă cu tine, același sânge
2 Omul este om, în uneme momente omul devine rău și egoist, tu gândește-te de câte ori ai fosst și tu rea și egoistă cu alții. Așa este că ai vrea să răscumperi acele momente?
3 Dacă nu ierți în totalitate, nici Dumnezeu nu te va ierta pe tine.
iartă-l în totalitate, cu tot sufletul și cu toată inima pentru ceea ce ți-a spus. Pe noi oamenii, cel mai tare ne doare adevărul. Problemele de care s-a legat cu privire la tine, încearcă să te gândești profund la ele, și caută o metodă cum să le poți rezolva în mod constructiv. Nu te gândii la problemele acestea într-un mod distructiv, ci unul constructiv. Cu siguranță, vărul tău, ți le-a reproșat într-un mod distructiv, din cauza supărării, dar, este foarte important, ca acum, când te vei auto-analiza, să nu o faci într-un mod distructiv, ci într-un mod ajutător, purificator, cum te poți schimba, și cum poți să nu mai fi așa cum te-a făcut el că ești. Nu lăsa deznădejdea să pună stăpânire pe tine. Mulțumește-i lui Dumnezeu că ți-a arătat în ce trebuie să te schimbi, chiar dacă a fost dureros pentru tine, folosește-o ca pe ceva constructiv, ce te va ajuta să evoluezi și să crești tot mai mult.
Pace!

| frostxtq a răspuns:

Alegi un cadou normal, ca si pentru oricare alta persoana. Nimic scump. Probabil se comporta ok acum pentru ca stie ca urmeaza majoratul si se asteapta la cine stie ce cadou spectaculos.
Te sfatuiesc sa ii achizitionezi o carte sau eventual un joc pe calculator (sub 50 lei) si daca te-a ranit atat de tare cu acele cuvinte, nu te duce la majorat. Ii trimit cadoul ca sa ii dovedesti ca esti o persoana educata.

| maria999 a răspuns:

Nici eu nu prea pot sa inghit astfel de persoane care le oferi totul si atunci cand nu mai faci ceva pentru ei, gata se supara. Urat din partea lui. Eu zic ca e cel mai bine daca ai raci relatia cu el chiar daca suteti verisori si nu-i mai oferi cadouri ca sa vezi dupa cum o sa reactioneze. Ai grija cu astfel de persoane! Sa ai o zi frumoasa!