| nicu44622 a întrebat:

Salut.
Ma simt ciudat, trist...
Îmi cer scuze dacă nu mă exprim corect.

Deci când aveam vreo 3 ani am început să asist la violență în familie, era groaznic. Tatăl meu(biologic) mereu o bătea pe mama când era beat(au divorțat). Dupa mama ne-a lăsat pe mine și pe fratele meu la bunici, cu tata nu mai ținem legătura și nici nu-l mai interesează de noi, după toate astea mama a plecat la sora ei, unde a stat câteva luni, tot acolo l-a cunoscut pe tatăl meu vitreg cu care am relații bune în prezent, doar ca acum e foarte supărat.
În fine, s-au căsătorit, a apărut și sora mea, mama ne-a luat pe ambii la ea, eram bine toți și dupa mama a devenit foarte geloasă și egoistă pentru ca tatal vitreg avea o legatura strânsa cu frații lui și petrecea puțin timp și cu ei. Au ajuns sa se certe din cauza asta timp de câțiva ani, mama nu-l mai lăsa să petreacă timp cu frații lui, se împăcau de multe ori și după iar începeau certurile, tatal vitreg mereu îi spunea mamei ca daca o sa mai fie atat de geloasa o sa dea divorț și o să plece, astazi s-au certat și tatal vitreg a spus mamei ca maine pleacă și ca o sa ne lase, știu ca nu e treaba mea ce se întamplă intre ei dar țin la el pentru ca el este cel care ne-a crescut până acum timp de 10 ani dupa ce au divorțat părinții, pentru ca tatăl adevarat e cel care te crește nu cel care te face, nu vreau sa plece și mi-e frică ca nu vom mai ține legătura pentru ca în ultimul timp e foarte suparat și nu mai are chef sa vorbeasca cu noi, am devenit și eu supărat pe ei pentru ca nu mai reușesc să se împace, am scăzut mult la învățat din cauza asta, singurii care mai reușeau să ma înveselească erau prietenii. Nu știu cum sa fac sa nu ma mai gandesc la lucrurile triste care se întâmplă în familie și vreau să mă axez mai mult pe învățat, dar nu pot. Vreau să știu cum pot să evit aceste gânduri. Cauza certurilor mi se pare o mare prostie.Nu mă gândesc la lucruri oribile precum sinuciderea sau fugitul de acasa...

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau de situatia ta, dar cred ca esti suficient de mare ca sa vorbesti cu mama ta, sa o faci sa inteleaga ca obsesia si gelozia ei o va afecta ireparabil, nu doar pe ea ci si pe voi (pe tine si sora ta).
Intr-adevar invidia si gelozia sunt boli grave care distrug oamenii, relatiile, casatoriile, familia totul.
Daca mama ta nu invata sa sa-i respecte barbatul asta cumsecade, care te-a crescut si v-a oferit o viata buna la toti 3, atunci nu este o femeie buna.
Poate isi va controla iesirile si obsesiile daca vorbesti cu ea... macar incearca.

| nicu44622 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc, voi încerca

6 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Mai ai un tata care nu te va parasi niciodata si care te iubeste cel mai mult, Tatal nostru din ceruri. Spune - i lui toate necazurile si roaga☆l sa faca o minune pentru familia voastra.

| Freya1 a răspuns:

Ar trebui sa te detașezi un pic de problemele lor, iar dacă nu poți, sa discuți cu ei sa ajungă la un consens.

Acum, tu ești cam mic și nu știe exact despre ce e vorba și de ce ei se comporta asa, deci nu prea poți sa ii judeci pe nici unul.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Poate doar au nevoie de o pauză. Sigur ține la tine și dacă o să încerci să păstrezi legătura cu el după ce se mai liniștesc lucrurile, o să fie okay. Ai putea să-i zici și mamei ce simți, poate își dă seama că face o greșeală și-l îndepărtează. Dar probabil sunt mai multe probleme între ei, nu doar asta sad

| nicu44622 explică (pentru supadeceapa):

Chiar sunt dar nu le am scris

| LordCristobal a răspuns:

Salut!
In primul rand nu te lasă descurajat sau demoralizat de situația actuală. Viata merge înainte și trebuie să accepți faptul că tatăl tău vitreg (care ți-a fost că un tata adevărat) o să plece din viața ta.Din ceea ce ai scris tu se înțelege că tatăl vitreg a fost un mentor foarte bun pentru tine și de asta cred că o să îți fie dor de el.Dar daca v-ați înteles bine nu cred că ar avea ceva împotriva ta.
Un capitol se încheie în viața ta și începe altul.
Legat de gândurile triste nu te concentra pe ele și bucură-te de viață. Invata cât poți tu de bine la școală, fa sport, mai citește cărți și ieși pe afara cu prietenii.Incepe să îți faci proiecte pentru viitor că viitorul tau e foarte important.Incearca să îți faci o iubita, poate dragostea o să te ajute să suporți gândurile triste.
Totul e sa fii cat mai activ pe toate planurileDaca ai o viață activă și dinamica o să îți învingi durerea pe care o ai în suflet.