| cocoloc a întrebat:

A incercat cineva metoda de contraceptie ovule farmatex? Daca da cat de sigure sunt si cum functioneaza?

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ovulele ( spermicide ) de Contracept M ( sau Pharmatex Ovule ) sunt mai recomandate decât tabletele anticoncepţionale deoarece nu au aproape nici un efect advers/contraindicaţii!

Ca şi siguranţă contraceptivă, oferă una similară cu a "pilulelor zilnice" - undeva în jur de 95-98 %!

Deci, doar 2-5 % şanse/risc de sarcină DACĂ sunt folosite CORECT!

Totuşi, au unele "DEZAVANTAJE" în privinţa folosirii CORECTE - vezi detalii în Prospectul de la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/medicamente/pharmatex-ovule-vag_8228

http://www.medipedia.ro/......EPT-M.aspx

http://www.contracept-m.ro/prospect.htm

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Se utilizeaza ovulele inainte de fiecare act sexual indiferent de perioada ciclului hormonal.
Nu se recomanda asocierea cu un alt medicament cu administrare locala, deoarece acesta poate inactiva spermicidul. Acest spermicid este distrus de sapun.
Se utilizeaza un ovul inainte de fiecare act sexual. Ovulul se introduce profund in vagin. Se asteapta pana cand ovul ul s-a dizolvat complet (5-10 minute), inainte de actul sexual.
Protectia asigurata este de 4 ore. In cazul unui nou contact sexual se utilizeaza un alt ovul. Nu se utilizeaza sapun pentru spalare, deoarece spermicidul este distrus. Toaleta externa se face numai cu apa simpla!
Te pup!

| cocoloc explică (pentru anonim_4396):

Ai incercat vreodata? cat de sigura e metoda? Este sigura si daca ejaculeaza?

| anonim_4396 a răspuns (pentru cocoloc):

Buna!
Este FOARTE SIGURA metoda, daca respecti indicatiile pe care ti le-am dat mai sus.
Dar daca nu respecti indicatiile, ai dat gres si s-a dus naibii totul.
Succes!
Te pup!

| cocoloc explică (pentru anonim_4396):

Multumesc frumos, de cat timp folosesti acesta metoda? daca ejaculeaza e ok? sau functioneaza doar pentru lichidul seminal?

| anonim_4396 a răspuns (pentru cocoloc):

Buna!
Cu placere, vezi ca ti-am trimis un mic mesaj in privat.
Te pup, o seara faina!

| cocoloc explică (pentru anonim_4396):

D cat timp folosesti