| anonim_4396 a întrebat:

Acu vreo 6 luni a inceput sa imi placa de un tip de la mine din liceu, suntem de aceeasi varsta. Iesim impreuna, ne sarutam,vorbim dar lui ii este cam frica si refuza sa se bage intr-o relatie. Inainte sa imi placa de el a fost cu o tipa mai mare care l-a facut sa sufere foarte mult. Dupa o vreme foarte nasoala cand eram la pamant non stop din cauza asta am ajuns sa fim "prieteni cu beneficii" ne intalnim ori la mine ori la el, de cand am inceput asta am observat ca e tot mai deschis fata de mine si parca devenim tot mai apropiati. Am incercat sa trec peste pentru ca pur si simplu ma distrugea situatia asta si m-a schimbat enorm. Cand incercam sa fiu cu altcineva el reactiona si incepeam iar de unde am pornit si lasam pe oricine pentru el. Am ales sa fim prieteni cu beneficii pentru ca eu cred ca aceasta chestie ne va ajuta sa ne cunoastem mai bine si sa ne atasam unul de altul. Sfaturi, pareri?

3 răspunsuri:
| Zeref a răspuns:

Cred ca aici ai tot ce-ti trebuie.

http://www.feminis.ro/......rnut-20226

| PsihinG a răspuns:

Este foarte greu sa consiliezi o persoana care a suferit din dragoste.
Faptul ca tu ai reusit sa il vindeci sau sa ii aduci alinare, este extraordinar si sper (pentru tine) ca el sa aprecieze efortul facut de tine.
Prieteni sunteti cu siguranta, nici nu mai incape indoiala si sincer cred ca va si iubiti, numai ca lui inca ii este frica sa recunoasca acest sentiment, de teama sa nu-l ranesti si tu, cum l-a ranit si cea de care s-a despartit.
Daca ai avut rabdare cu el pana acum, eu zic sa ai si de acum incolo.
Prietenia lui o ai cu siguranta, iar o dragoste adevarata se bazeaza in primul rand pe prietenie.

| somrik a răspuns:

Eu as zice ca cu dinsul trebuie sa fii, daca lupta pentru tine inseamna ca te place, funda!