| sbt a întrebat:

Acum 10 zile, in prima zi de menstruatie am inceput sa iau pilule anticonceptionale.Am respectat tot ce mi-a spus doctorul insa nu mi s-a terminat menstruatia.Adica imi mai curge cate un pic de sange din cand in cand.Care poate fi motivul? Ar trebui sa merg din nou la medic sau e ceva normal?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa mergi din nou la medic. Se pare ca nu te impaci foarte bine cu acest preparat si s-ar putea ca de luna urmatoare sa iei alte anticonceptionale.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

În principiu, prima lună, când iei prima dată în viaţa ta astfel de pastile, se întâmplă asta (menstruaţie aproape toată luna).
Dacă se repetă şi luna viitoare, revino la medic.
Noroc.

Abh
| Abh a răspuns:

Spotingul este ceva normal atunci cand incepi un tratament cu anticonceptionale, probabil ti-a indicat un contraceptiv cu doza mica de hormoni.Totusi, daca si luna viitoare patesti la fel, du-te inapoi la ginecolog, s-ar putea sa iti schimbe contraceptivul. Oricum, luna asta termini blisterul pe care l-ai inceput.

Abh
| Abh a răspuns:

Da, asa e. Dupa 7 zile de pauza, in a 8a incepi un nou blister.

| doinitza12 a răspuns:

Ar trebu sa mergi la medic...eu stiu ca cind ai menstruatia nu se iau pastile contraceptive ca lungesc perioada menstruatiei

| sbt explică:

Medicul mi-a spus ca trebuie sa incep sa le iau in prima zi de menstruatie in prima luna. dupa aia cand le termin stau o saptamana fara timp in care ar trebui sa-mi vina iar.