| Nelly15 a întrebat:

Va salut! As vrea sa stiu cum ar trebui sa "inteleg" comportamentul unei fete. Poveste lunga, dar nu ma stiu rezuma.
In urma cu o luna, sa zic asa. Grupul meu de prieteni, prin interemediul unui prieten, s-a "unit" cu un alt grup. Adica iesim mai multi.
Printre persoanele noi era o fata, timida, singuratica, nu prea vorbea, radea din cand in cand. Era o fata simpla cu ochelari. Am incercat sa ma apropii de ea, sa ne imprietenim. Dar cand mi-am facut "curaj" era oarecum prea tarziu, deoarece dupa cateva zile programul nostru nu mai coincidea. Cand ieseam eu ea aproape ca intra in casa, deci daca o vedeam eram norocos. Si nu aveam ce face in privinta asta.
Zilele si saptamanile trec, ma tot gandeam ce as putea face sa ma imprietenesc, pe moment, cu ea. Cu un prieten bun si de incredere vorbeam pe subiectul asta, el o cunostea, ma mai ajuta cu sfaturi si idei pentru ce as putea face.
Zilele din nou au trecut, tot nu puteam sa dau de ea, asadar la sugestia lui am decis sa-i dau mesaj pe Instagram. Tipa nu mi-a raspuns la mesaj, mesajul i-a intrat la requests si ma gandeam ca poate nu l-a vazut, insa l-a vazut instant, din cate am inteles. N-a vrut sa raspunda, totusi si-a dat seama cine sunt si mi-a mai gasit si alt cont (ArtAccount) de care nici n-am idee cum a dat si alte chestii minore. Pe scurt, s-a interesat, nu l-a lasat acolo uitand de el.
Fara sa cer eu asta, o prietena buna a intrebat-o de ce nu a raspuns la mesaj (Tipa respectiva i-a aratat mesajul, adica un simplu "Hei".) A bagat o scuza si a spus "poate-i raspund in seara asta daca ma plictisesc" ceea ce sincer a durut.
Dupa over-thinking excesiv, am ajuns sa cred ca poate pur si simplu e o chestie de a se proteja de toti ciudatii, am inteles-o, asa ca m-am tot gandit ce as putea face incat sa-i demonstrez ca am intentii bune si ca suntem la fel.
Dupa cum am spus, am un ArtAccount, deci desenez digital de aproximativ 5 ani si ceva. Am ceva experienta si chiar am inceput sa castig si bani din asta. Asa ca m-am gandit sa-i fac un portret. Am stat in noaptea aia sa termin desenul. Din pacate, n-am primit nici macar seen, l-a lasat in request si nici macar nu a vorbit cu nimeni despre asta. M-am simtit sincer jignit, nu spun ca era un gest care merita ridicat in slavi, dar daca macar nu voia sa se "incurce" cu mine, putea sa imi spuna inca de la primul mesaj trimis, era mai usor. Peste o zi si ceva, dupa ce incercam macar sa uit de asta, imi trimite un raspuns scurt in care zicea ca-i place desenul, atat. I-am raspuns si a dat seen si nimic mai mult.
In final, n-am reusit sa vorbim. Am incercat sincer orice e posibil dar n-am putut sa fac nimic sa-i captez atentia. Ramane tacuta si singura.
Ceea ce nu inteleg e de ce, dupa zile bune, inca se uita la story-urile mele de pe Instagram. (Cum nu a dat follow back, n-are cum sa-i apara storyul meu. Ori ma cauta ori sta sa dea scroll prin 100 de conversatii pana o gaseste pe a nostra).
Asadar, intrebarea mea e ce ar trebui sa inteleg din asta? De ce prefera sa ramana tacuta si nu imi zice clar in fata ca nu vrea nimic cu mine (nu sar direct la relatie, asta e evident, dar cel putin o prietenie). Ce am facut gresit? E ea doar o fata cu "figuri" si am judecat cartea dupa coperta, crezand ca e o fata inocenta sau pur si simplu e altceva? Din spusele prietenilor apropiati ei, nu a suferit traume in trecut si chestii, deci presupun ca avea incredere in oameni. Si nu, nu avea iubit sau crush la moment, altfel puteam sa nu incerc deloc.

13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Prea multă zbatere, dez batere și dat cu presupusul din indicii așa de slabe, din zona virtuală.

| Nelly15 explică (pentru sadrian46):

N-a fost totul în zona virtuală, dar deja exagerasem la scris. Aveam ce să mai adaug dar nu avea sens.
Știu că e absurd, dar prietenii de care am menționat mai sus erau ca niște intermediari. Vorbeau ei și-i băteau apropouri, iar răspunsurile le primeam. Ultimul conversație a sunat cam așa: "I-am răspuns, -||- (le-a spus că i-am făcut portret și că apreciază), pare de treabă așa.
Urmat ca replica de la prietena respectivă: "Și atunci nu mai încerci să vorbiți?" Urmat de un "Nu.". N-am idee sincer ce ar trebui să presupun. Dacă aveam un program diferit și aveam șansa să vorbesc cu ea și să vedem ce facem era alta, n-a fost să fie. Nu mi-am făcut o părere proastă despre ea pentru că nu o cunosc suficient încât să-mi fac o părere per total. O respect în continuare oricum.

| Nelly15 explică (pentru Nelly15):

Ultima conversație* + alte potențiale greșeli gramaticale. Scuzele mele

| alexalx1234 a răspuns:

Stai frate liniștit că toate fac așa. O doare pe ea fix undeva că ai talent la desen digital. Atâta vreme cât nu ai BMW și cardurile pline nu se va uita la tine. Așa sunt toate în ziua de azi. Am trecut și eu prin ceva similar, mi-a spus f2f că mă place și după câteva ore mă trezesc că îmi dă mesaj îmi care imi spune că nu m-a plăcut absolut deloc și că mi-a spus asta din amuzament, iar după mi-a dat block. Foarte nasol sentimentul... Găsește-ți o ocupație și vei uita de rupta aia în c*r.

| alexalx1234 a răspuns (pentru alexalx1234):

În care îmi spune*

| Nelly15 explică (pentru alexalx1234):

Mersi frumos. Chiar nu asteptam laude sau altceva in privinta desenului. Presimteam oricum ca asa ceva se va intampla. Voiam doar sa-i arat ca tin la ea, era un fel de cadou. Dar pana la urma ai dreptate. S-a ajuns ca si ultima rupta de foame sa aiba pretentii (Si prietenii mei erau mirati ca de asta a ajuns sa-mi placa). Trecem si peste asta. Si-mi pare rau pentru experienta ta.

| alexalx1234 a răspuns (pentru Nelly15):

N-avem ce face... Ne-am născut în generația greșită

| alexalx1234 a răspuns (pentru Nelly15):

Purtăm și noi o parte din vină prin faptul că suntem în limbă după ele și nu suntem indiferenți și nepăsători. Ele cred că bărbații sunt sclavii lor. Ele nu trebuie să miște nici măcar un deget ca să cucerească bărbații, în timp ce noi trebuie să avem bani, mașini ca să le plimbăm pe unde vrea vaginul lor, să le luăm cadouri scumpe, că dacă le iei ceva simplu nu le ajunge că nu e scump și luxos ca să se dea mari la prietenele lor la fel de fițoase și rupte în c*r.

| Sekim a răspuns:

Nu știu ce pot sa zic dar cam așa pățesc eu acum. Fata e clar orgolioasa de ii sare din toate părțile corpului orgoliul. Părerea mea e că nu merită să stai după ea, o să vezi că dacă renunți și nu dai importanta, tot o sa se uite după tine. Așa sunt genul asta de oameni, nu ar recunoaște nimic nici măcar de ar fi sa le tii pistolul la cap știind că vei apăsa daca spun nu.

| AlexValentinn a răspuns:

Pai daca ti-ai dat seama ca nu vrea sa aiba treaba cu tine de ce tii neaparat sa iti spuna verde in fata chestia asta? Daca te-ai prins, tocmai, las-o in pace si nu te mai gandi la asta, trebuie neaparat sa o stresezi pana iti zice sa o lasi in pace ca esti disperat? Daca ti-ai dat seama ar trebui sa uiti de ea, nu sa continui, tu de fapt nu ti-ai dat seama, tu inca speri la ceva.

| Nelly15 explică (pentru AlexValentinn):

Sper, e ceva normal. Dar sunt conștient că nu o să se întâmple nimic.
De stresat nu am stresat o, 2 vorbe am schimbat cu ea + conversația aia cu desenul. Două propoziții maxim. Ce am stresat? Am făcut asta fix pentru a nu părea un disperat. Am concluzionat că n-are sens să continui să încerc, am și zis asta mai sus. Eram doar intrigat de ce mă "trata" de parcă i-am făcut ceva rău.

| Daz01 a răspuns:

Sunt aproape sigur, din tot ce ai povestit, că fata nu este interesată de tine. Cum am ajuns la concluzia asta:
1. I-ai scris și ea te-a lăsat în seen, nu a avut nicio intenție să-ți răspundă;
2. Afirmația ei "poate o să-i scriu dacă mă plictisesc", cu accent pe "poate", din nou arată dezinteres;
3. Faptul că tu i-ai făcut un portret și singurul ei mesaj a fost "îmi place desenul".
Sfatul meu este să accepți realitatea și să conformezi, dacă situația era altfel îți spun sigur că atitudinea ei era cu totul alta, în sensul că reușeați să purtați un dialog, poate chiar și o întâlnire doar voi 2.
Mult succes pe mai departe.

| CuvantulLuiPetru a răspuns:

Uau... e timpul sa citesti the subtle art of not giving a fuc.k de mark manson, plus alte carti, te consumi prea mult pentru o fata, care nu are destul curaj sau interes sa vorbeasca cu tine. In plus in felul in care povestesti dai de inteles ca si cum ai fi disperat dupa raspunsul ei si ea simte asta, de asta isi pierde interesul, fii calm iti raspunde asta e, nu iti raspunde asta e, gaseste alta fata, simplu