| Ioanna_3840 a întrebat:

Acum 2 zile am facut-o pentru prima oara cu prietenul meu. Ne-am protejat si s-a retras inainte sa ejaculeze. Insa ma dor putin ovarele probabil, sau ceva pe langa, ca si cum ar trebui sa imi vina menstruatia, insa nu se pune problema de asa ceva, pentru ca sunt de abia la ovulatie. Care sunt sansele sa raman insarcinata? Am auzit de niste pastile pentru avort care se pot folosi doar pana in luna a 2a de sarcina. Stiti ceva despre asta? Multumesc de ajutor.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Durerile de ovare la doua zile de la contactul sexual nu sunt semne de sarcina. Sunt probabil provocate de ovulatie. Daca "ne-am protejat" inseamna am folosit prezervativ, riscul de sarcina este absolut infim, 0, 02%. Daca "ne-am protejat" inseamna suntem convinsi ca s-a retras inainte sa ejaculeze, riscul de sarcina e de cam 27%.
Exista o pilula care poate fi luata, la prescriptia ginecologului, in primele 48-72 de ore de la contactul sexual. daca gasesti un ginecolog care sa te consulte pana la expirarea termenului, poti sa te duci la consultatie sa vezi daca ai voie sa o iei.
In strainatate exista niste injectii care pot omori bebelusul in primele 2-3 luni de sarcina. Nu leiei de la farmacie, te internezi in spital si ti se adiminstreaza acolo. La noi in tara sunt interzise si nu se importa, fiindca in urma testarii au dat foarte multe reactii adverse (avorturi incomplete cu necesitate de chiuretaj si chiar de scoatere a uterului).

4 răspunsuri:
| lyrics a răspuns:

Daca v-ati protejat stai linistita.
faptul ca ai facut-o pentru prima data, e posibil sa iti deregleze menstruatia.
plus ca.pastilele alea nu se iau asa...ca ai tu banuieli.
poti lua de maxim 2 ori pe an.sunt foarte puternice.
stai linistita:*
poate ai racit

| foxi a răspuns:

Daca te-ai protejat...nu ramai gravida!

| BeHappyForMe a răspuns:

Nu cred ca trebuie sa iei nimic daci zici ca s-a retras si nu exista pastile pana in luna a 2 pe care sa le iei decat pastila de a doua zi. iar durerea iti va trece asa e la inceput.menstruatia ar trebui sa iti vina normal dar se poate sa intarzie se mai intampla dar nu ai de ce sa iti fie frica nu ai cum sa ramai insarcinata.

| alinadany a răspuns:

Eu cred ca ai racit la ovare.nu e nici o problema si mie mi s a intampla. o sa fie ceva trecator. sper sa fie vorba doar de o simpla raceala la burikhappy