| 16Ale a întrebat:

Acum 26 de zile mi-am inceput viata sexuala, precizez faptul ca in momentul penetrarii nu avea prezervativ doar in timpul actului sexual iar la sfarsit tot fara (nu si-a dat drumul in niciun moment), in urmatoarele 2 zile am sangerat.
Acum sunt ingrijorata deoarece imi intarzie menstruatia de 10 zile, puteti sa-mi spuneti dc si ce ar trebui sa fac in acest caz?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Exista posibilitatea sa fie vorba doar de o dereglare hormonala destul de frecventa in cazul adolescentelor, al caror organism este intro continua modificare. Se poate considera, aprecia ca este vorba de o intarziere a menstruatiei doar in situatia in care ciclul menstrual este unul regulat in care menstruatia incepe de fiecare data in mod precis sau cu o abatere de maxim 1 zi in + sau - fata de data calculata. In cazul ciclului menstrual neregulat nu se poate vorbi de intarziere a menstruatiei deoarece lipseste reperul de referinta si din acest motiv lungimea acesteia este variabila astfel ca nimeni nu este in stare sa o determine precis/exact, de obicei nu poate fi nici macar apreciata durata. In conditiile descrise exista si probabilitatea formarii unei sarcini daca sexul a avut loc in perioada fertila sau la ovulatie iar partenerul nu are/nu a avut experienta necesara pentru a reusi sa-si coordoneze si controleze la perfectie ejacularea. Se pare ca sangerarea de care amintesti s-a produs ca urmare a ruperii himenului si nu inceputul menstruatiei. Daca ar fi fost vorba de menstruatia pornita la data calculata/asteptata posibilitatea unei sarcini se putea exclude aproape in totalitate. Insa se pare ca sexul de dezvirginare s-a produs la o data foarte apropiata/in preajma zilei de ovulatie ceea ce presupune ca formarea unei sarcini nu poate fi exclusa. Deoarece intarzierea a depasit cele minim 7 zile se poate efectua testul de sarcina al carui rezultat se fie considerat corect/valid. indiferent de rezultat se repeta testul dupa 3-5 zile pentru confirmarea sau infirmarea primului rezultat. Multa sanatate.

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Inteleg ca actul sexual a fost neprotejat la inceput, apoi a fost protejat si la sfarsit a fost tot neprotejat. In aceasta situatie probabilitatea de a fi gravida este mare. Consulta un medic ginecolog si vezi daca esti sau nu gravida.

| BeardedSamurai a răspuns:

Ar trebui sa te intrebi ce se facea lumea cand nu avea internet.