| fancyLadyGaga a întrebat:

Am nevoie de un raspuns la urmatoarea problema. Stiu ca nu e ok,dar din ce motive am sangerat in timpul actului sexual? Nu e primul act,menstruatia trebuie sa imi vina la inceputul lunii viitoare.
Precizez ca a durut la inceput. posibil sa nu fi fost destul preludiul si excitarea? Multumesc anticipat, ofer fundita.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

N-ai precizat al câtelea act sexual este...
După deflorare, sunt posibile sângerări mai reduse la primele 3-5 acte sexuale.
Dacă această situaţie NU este aplicabilă în cazul tău, atunci poate fi vorba de o "problemă" mai gravă :(

Durerile şi sângerările din timpul actului sexual ( sau de după ) NU sunt normale!

Într-adevăr, cea mai "simplă" cauză poate fi o insuficientă lubrifiere vaginală, datorată unei slabe excitaţii şi unui preludiu scurt/ineficient/inexistent.

Dar, de cele mai multe ori, POATE fi vorba de o INFECŢIE genitală/vaginită, ori o afecţiune ovariană ( anexită, sau altele ), etc.

DURERILE din timpul ( sau de după ) actului sexual ( dispareunia ) pot avea mai multe cauze - vezi articolul de la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......eunia_1173

http://www.divahair.ro/......lui_sexual

http://www.ele.ro/......vente-4490

http://www.copilul.ro/......a8275.html

Cel mai indicat ar fi să mergi la ginecolog pentru investigaţii suplimentare!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cea mai frecventa cauza de sangerare in timpul sau imediat dupa actul sexual este o rana pe col. Cum rana pe col este o leziune precanceroasa, sangerarea de acest tip este un mare semnal de alarma si impune consult ginecologic imediat (la maxim 48 de ore, pentru a se putea identifica si, la nevoie, biopsia, sursa sangerarii). Alte cauza (mai putin grave dar si mai rare): o infectie vaginala, o tumora benigna vaginala sau de col uterin (un polip).

| doctoressa a răspuns:

Sangerarile de la nivel vaginal, fie ca apar in timpul sau imediat dupa contactul sexual nu sunt niciodata normale, si prin urmare este recomandat sa stabiliti o intalnire cu medicul dumneavoastra specialist.
http://www.i-medic.ro/......lui-sexual

| Hαppiηеss a răspuns:

Nu este normal sa sangerezi in timpul actului sexual, este posibil sa suferi de vreo afectiune.
Nu ar strica un control ginecologic, este indicat din moment ce ai o viata sexuala activa.