| Ioanaanamaria a întrebat:

acum 3 saptamani am avut un act sexual neprotejat dar nu si-a dat drumul. Ciclul imi intarziase 2 zile iar astazi mi-a venit dar este o substanta maronie... cauze?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar daca sexul a avut loc in perioada fertila, deoarece nu s-a produs ejacularea spermei in vagin au lipsit spermatozoizii astfel ca nu a fost posibila fecundarea ovulului. Fiindca nu s-a format o sarcina endometrul care urma sa gazduiasca sarcina devenind inutil se elimina din corp sub forma de menstra. Este modul de a decurge in mod normal a oricarui ciclu menstrual.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pornirea menstruatiei reprezinta normalitatea si denota faptul ca in ciclul menstrual abia terminat ovulul nu a fost fecundat deoarece probabil sexul a fost intretinut inainte de perioada fertila a ciclului. De asemenea fiindca ejacularea s-a produs dupa terminarea sexului si in exterior, formarea unei sarcini in conditiile respective nu a fost poasibila. Culoarea menstrei eliminate nu are nici-o relevanta/importanta. Multa sanatate!

| Ioanaanamaria explică (pentru corbulalbrosu):

Eram in perioada fertila...

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Ioanaanamaria):

Chiar daca sexul a avut loc in perioada fertila, deoarece nu s-a produs ejacularea spermei in vagin au lipsit spermatozoizii astfel ca nu a fost posibila fecundarea ovulului. Fiindca nu s-a format o sarcina endometrul care urma sa gazduiasca sarcina devenind inutil se elimina din corp sub forma de menstra. Este modul de a decurge in mod normal a oricarui ciclu menstrual.