| Nekochan43 a întrebat:

Buna am facut un test de srcina la 1 luna dupa contactul sexual neprotejat deoarece ciclul imi intarziase cam 4 zile si mi-a iesit ca nu sunt insarcinata.mi-a venit ciclul si am avut neplacuta surpriza ca pe tampon sa gasesc urme de parti micute ca si o manuta si un piciorus si cred ca e avort spontan incomplet dar cum e posibil daca testul era bun ca nu sunt insarcinata? Ce pot face? Va rog sunt speriata.

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Este imposibil sa se produca ceea ce ai descris in aceasta relatare, dintr-un motiv extrem de simplu si anume ca in decursul ciclului menstrual dintre 2 menstruatii consecutive NU se poate forma o sarcina vizibila cu ochiul liber. Ovulul fecundat si implantat in endometru are nevoie de o anumita perioada de timp care este necesara in vederea transformarii unei celule microscopice intr-un embrion/fetus care sa prezinte manute si picioruse. Iar acest proces de transformare se produce NUMAI dupa trecerea a minim 10 sau chiar 11 saptamani de la data intretinerii sexului de pe urma careia a rezultat fecundarea ovulului. O consultatie ginecologica ar fi mai mult decat binevenita in cazul in care intr-adevar s-ar fi eliminat anumite resturi de tesuturi. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Fată, ai vedenii. Fătul cu o formă antropomorfă trebuie să aibă mai mult de 10 zile - tu ai găsit doar cheaguri de sânge.

| Hammurabi a răspuns:

Nu poate sub nici o formă fi vorba de ceea ce spui tu. Imagineaz-ți ca in a 5-a saptamâna de sarcină fatul are 2- 3 mm și în nici un caz nu are membrele formate.

| Necunoscut112 a răspuns:

În prima lună de sarcină, embrionul arată ca un mormoloc. Nu are mâini şi picioare. Orie sarcină mai veche, ori nu e vorba de ce zici tu.

| missfatadelatara a răspuns:

De ce n-ai mers la un ginecolog?

Plus ca la un avort spontan apar totuși niște dureri.