| Miruu123 a întrebat:

Acum 3 săptămâni am luat ellaone, mi-a venit menstrutia in a 7-a zi de întârziere si a ținut exact cât ma ține de obicei si a avut aceeasi consistență si miros si cantitate...Insa azi m-au durut putin ovarele si acum continua sa ma doara iar, acum 2 minute am vazut ca am niste scurgeri maronii...ce poate însemna? Am avut contact sexual azi neprotejat dar a bagat-o doar de 5 ori.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Conform relatarii tale din data de 18 August ai intretinut sex neprotejat in data de 31 Iulie si dupa calculele tale in acea zi ai fost probabil in ziua ovulatiei. Fiindca ciclul tau menstrual are de regula lungimea de 26-27-28 de zile, rezulta ca menstruatia ar fi urmat sa se produca in jurul datei de 15 August.
2.) In data de 1 August ai folosit pastila avortiva ellaOne,
3.) In data de 22 August ai mentionat ca : ''Daca mi-a venit azi ciclul si arata exact cum arata de obicei ca si cantitate si aspect inseamna ca nu mai pot fi însărcinată si ca pot sa stau linistită? Deoarece am folosit pastila ellaone si ciclul a întârziat o saptamana dar a venit azi.''
4.) Astazi 25 August mentionezi ca : ''mi-a venit menstrutia in a 7-a zi de întârziere si a ținut exact cât ma ține de obicei si a avut aceeasi consistență si miros si cantitate.''
Pe baza acestor informatii rezulta ca menstruatia a inceput in urma cu 3 zile adica in 22 August si in acest caz scurgerea maronie care a aparut azi 25 August se poate aprecia ca reprezinta ultimele scurgeri menstruale care se pot manifesta si in urmatoarele 1-2 zile dupa ce s-a terminat menstruatia mai ales ca acest lucru se intampla in a 4-a zi a menstruatiei.
Faptul ca astazi ati intretinut o ''tentativa de sex'', NU are absolut nicio importanta sau relevanta in actualul context. Totusi ar fi indicat sa nu va mai fortati ''norocul'' fiindca s-ar putea sa dati peste... ghinion. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Nu ai cum să fii însărcinată, dar aveți grijă data viitoare.