| anonim_4396 a întrebat:

Acum 4 zile am avut primul contact sexual(protejat), la 2 zile dupa mi-a venit si menstruatia(la timp). Problema este ca in a 2 a zi a menstruatiei am inceput sa iau antibiotice(am racit foarte rau) si in a 3 a mi s-a oprit menstruatia. este posibil sa fie din cauza antibioticelor? am facut un test de sarcina si a iesit negativ(dar e prea devreme pentru unul si nu inseamna nimic). este posibil sa fiu insarciata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Este stabilit si dovedit stiintific ca formarea unei sarcini este IMPOSIBILA in cazul in care sunt intretinute contacte sexuale in ultimele 8-9 zile ale ciclului menstrual chiar daca sperma este ejaculata intentionat in vagin. Inceperea menstruatiei poate fi considerata ca fiind garantia ca in ciclul menstrual anterior nu s-a format o sarcina deoarece prin menstruatie se elimina endometrul in care ar fi trebuit sa se implanteze ovulul daca ar fi fost fecundat. Numarul de zile de menstruatie precum si cantitatea de menstra eliminata depinde de marimea, dimensiunea fostului endometru, deci nu are nicio legatura cu medicamentatia folosita in caz de boala. Testul de sarcina a fost efectuat absolut inutil fiind prea devreme dar si fara rost din moment ce nu poate exista hormonul de sarcina in organism. Este imposibil sa fii insarcinata in conditiile aratate. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| MadRabbiT a răspuns:

Don't worry there is no swugar!

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu poti fi gravida.

| AlexDFY a răspuns:

Erai in perioada nefertila, si ai facut o protejat, deci e imposibil sa fi ramas insarcinata

| sweet_1526 a răspuns (pentru AlexDFY):

Sper! Multumesc! :*