| Corinutza17 a întrebat:

Acum doua luni am întreținut relații sexuale ultima data cu prietenul meu. Am făcut neprotejat. după cateva zilele am avut menstruație.dar luna asta nu miau mai venit. Am făcut un test de sarcina si a iesit 1 liniuță. care e motivul pt care nu imi vine menstruația

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a se raspunde corect intrebarii tale sunt necesare de fapt 2 raspunsuri dupa cum urmeaza : 1. ) Este stabilit stiintific si medical ca in ultimele 8-9 zile ale ciclului menstrual (adica cele dinainte de pornirea menstruatiei) este imposibil sa se formeze o sarcina. Acest adevar a fost demonstrat si de faptul ca dupa actul sexual a urmat menstruatia care reprezinta garantia ca in ciclul menstrual terminat nu s-a format si fixat o sarcina in uter. De asemenea menstruatia reprezinta garantia ca organismul femeii este pregatit pentru o noua incercare de reproducere, prin inceperea unui nou ciclu menstrual.Din acest motiv rezultatul testului de sarcina a fost cel de negativ adica 1 singura liniuta. 2. ) Prelungirea actualului ciclu menstrual denota faptul ca este de tip neregulat si acest lucru se datoreaza faptului ca glandele endocrine din organismul tau nu functioneaza corect si din acest motiv nu sunt produsi la timp si in cantitatile normale cei doi hormoni feminini estrogen si progesteron. Din cauza ca lipseste hormonul estrogen, foliculul ovarian nu reuseste sa maturizeze un ovul si in consecinta nu se produce ovulatia. Este determinat stiintific ca menstruatia se porneste dupa fix 14 zile din momentul ovulatiei. In cazul tau nu incepe menstruatia deoarece dereglarea hormonala este mult prea intensa, ceea ce influenteaza activitatea glandelor endocrine si in astfel de conditii nu se poate produce ovulul. Tratarea unor astfel de dereglari se poate face doar prin administrarea unor produse hormonale prescrise de catre un medic ginecolog, pe baza unei consultatii si a unor analize. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ultima data cand ai facut sex cu iubitul tau, ma lasa rece, ca erai in perioada nefertila. Daca ai mai avut sex si cu 1-2-3 saptamani inainte, era bine de stiu, ca atunci erai in perioada fertila si atunci puteai ramane gravida.
Cat despre testul ala de sarcina, vezi ca scrie pe prospectul lui cate linii trebuie sa aiba si de ce culori trebuie sa fie, ca noi nu stim ce test ai folosit tu!
cat privese motivul pentru care nu ti-a mai venit menstra, nu putem sa-ti spunem noi, ca nu stim cand ai avut menstra, cand ai avut sex, in ce zile anume si daca a fost sau nu protejat.
Dar, sex fara prezervativ, inseamna si risc de sarcina si de contaminare cu boli sexuale. Deci?
Cat de scump este prezervativul ala de nu va permiteti sa-l cumparati?

| Emilian65 a răspuns:

Motivul? Esti gravida.