| hellokitty156 a întrebat:

Buna! acum o saptamana a avut loc un contact sexual neprotejat, dupa o ora am luat pastila de a doua zi. Ieri, s-a spart prezervativul si era doar lichid preejaculator in el, care nu stiu daca in momentul in care prezervativul s-a rupt a intrat lichid in vagin. Nu am mai luat o alta pastila, deoarece nu vreau sa mi distrug organismul. Tin sa menționez ca asta s-a întâmplat fix dupa menstruație. Exista șanse sa fiu insarcinata? Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Lumea de aici nu poate sa te ajute decat cu presupuneri. Teoria trebuie sa o citesti tu si sa tragi concluzia.In felul acesta te responsabilizezi pe viitor.

,, Lichidul pre ejaculator

Lichidul pre ejaculator (numit si lichid prespermatic) este un lichid secretat de penis in timpul penetrarii. Cei mai multi barbati nu il observa si, cel mai important, nu au control asupra lui. Inainte se credea ca lichidul prespermatic contine sperma, dar cercetarile au aratat ca in general contine sperma moarta sau chiar deloc.

Este posibil insa ca o cantitate mica de sperma sa iasa din sistemul reproductiv si sa apara in acest lichid (posibilitatea creste in cazul ejacularilor repetate, cand lichidul poate antrena spermatozoizi de la ejacularea anterioara). Deci poti ramane insarcinata de la acest lichid? Vorbind la modul general, raspunsul este nu. In rarele cazuri in care sperma vie poate fi prezenta in lichid, conceptia este posibila.'' - https://www.suntmamica.ro/preconceptie/insarcinata-fara-penetrare-7639

https://www.sfatulmedicului.ro/......cina_17592

https://contracept-m.ro/blog/sex-neprotejat-dupa-ciclu/

1 răspuns:
| BadHabbits69 a răspuns:

Bună, eu cred ca prietenul tău a făcut-o intenționat, dar stai fără griji deoarece sunt șanse destul de mari sa ramai insarcinata. Success!?