| anonima2311 a întrebat:

In a 7 a zis a ciclului menstrual(care dureaza 29-31 de zile) am avut contact sexual neprotejat, acesta constand intr-o singura penetrare. Penisul nu era in totalitate excitat si a intrat in vagin cam jumatate. Sunt sanse sa fi ramas insarcinata, in conditiile in care sperma nu a fosf eliminata? Ma ingrijoreaza posibilitatea ca exact in momentul penetrarii sa fi curs lichid preejaculator. Mentionez faptul ca iubitul meu nu mai ejaculase de mai mult de doua zile si ca a urinat inainte de actul sexual.
Care sunt sansele sa fi ramas insarcinata?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece ciclul tau menstrual este unul REGULAT cu o durata de 29-31 de zile in acest caz ovulatia se produce mereu in a 15-17-a zi a ciclului. In acest caz perioada fertila incepe din a 11-a zi a ciclului si tine pana in ziua a 19-a. Am spus-o si am s-o repet de cate ori va fi nevoie. O femeie poate ramane insarcinata DOAR daca se intrunesc concomitent 2 conditii absolut obligatorii si anume 1. ) - ca SPERMA sa ajunga in vaginul ei si 2.) - NUMAI daca acest lucru se produce in PERIOADA FERTILA a ciclului ei menstrual. Daca sexul a fost intretinut in afara perioadei fertile, atunci posibilitatea de a se forma o sarcina teoretic nu mai exista si teama sau ingrijorarea nu-si mai au rostul. In cazul prezentat de tine, chiar daca ti-ai dori sa ramai insarcinata ar fi IMPOSIBIL sa se produca/formeze o sarcina deoarece sexul a avut loc cu 4-5 zile inainte de perioada fertila. Deoarece intr-o astfel de situatie barbatul poate sa ejaculeze in vagin sperma adevarata, nici nu se pune problema daca a avut sau nu lichid preejeculator. Posibilitatea de a se forma o sarcina in conditiile prezentate teoretic este egala cu 0 (ZERO) iar practic de cel mult 1-3%. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca erai in perioada fertila, este posibil sa fi ramas gravida de la lichidul preejaculator.

| Minovi_Flora_2000 a răspuns:

Eu zic sa mergi la un ginecolog :*