| Andreea_7492 a întrebat:

Acum un an de zile am avut contact sexual... dar nu am rezistat mult-nici 5 minute cred laughing. Durerea a fost foarte mare si am sangerat. De atunci pana acum nu am mai avut niciun contact sexual din cauza fricii care o am pentru durere. Azi am probleme cu menstruatia si mama vrea sa mergem impreuna la ginecolog. Ginecologul isi va da seama daca nu mai sunt virigina? Si cum va proceda? Multumesc! Funda:*!

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand e foarte important sa-i spui ginecologului ca nu mai esti virgina (te va intreba). Daca il minti, va observa imediat, la inceperea examinarii vulvei (fiindca lipseste himenul care s-a rupt).

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Bineînțeles că va vedea imediat că ai membrana himenală ruptă.
Cum va proceda? În mod normal va purta un dialog cu tine înainte de control, te vei așeza pe masa ginecologică și te va examina cu valvele vaginale, cu degetul.
Pa, pa.

| vάĝàвøήτ a răspuns:

Normal ca isi da seama ca nu mai esti virg. O sa-i zica mamei tale aia o sa faca

| laury4ever a răspuns:

De obicei cand mergi la ginecolog acesta va discuta cu tine si nu o va lasa pe mama in cabinet. Oricum te va intreba el daca esti sau nu virgina si nu are rost sa-l minti ca oricum isi va da seama. Prin simplu ecograf isi va da seama ca nu mai esti virgina. Banuiesc ca mama ta nu stie asta si ti-e frica sa nu afle. Dar stai linistita ca nu o va lasa in cabinet. La mine asa s-a intamplat mereu intram doar eu in cabinet. Succes!

| Well a răspuns (pentru laury4ever):

laughing. Vezi ca daca vrea sa fie si mama ei prezenta in cabinet are voie atat timp cat nu o dezbraca la pielea goala. Cum sa afle prin ecografielaughing. Tu te auzi ce zici sau ma rog ce scrii.straight face Acolo nu se rupe nici un os sau mai creste un os ca sa vada prin ecografie. Doar daca ii face un consult si se uita in interioru organului sexual ca sa vada daca mai e virgina sau nu. Daca nu stiti nu mai vorbiti mai ales daca esti baiat. O seara buna.

| laury4ever a răspuns (pentru Well):

Well.scuza-ma dar tu esti ala sau aia neinformat(a). Nu ai auzit de ecografie ginecologica? Si este chiar si de mai multe tipuri. Se cunoaste ca nu ai fost niciodata la ginecolog. Poate ecograf iti suna cunoscut. Seara faina si tie happy

| mykydutza00 a răspuns (pentru Well):

Prin ecografie nu se examineaza oasele... oasele se examineaza prin radiografie.

| mykydutza00 a răspuns (pentru mykydutza00):

Pentru ca nu e relevanta

| yooo123 a răspuns:

Depinde acum mai esti cu baiatul respectiv? cati ani ai? si sa nu iti fie frica sa mai incerci pentru ca poate o sa fie ceva durerea pana nah te obisnuiesti dar poti sa o faci linistita! acum vine si partea aialalalta cum se comporta baiatul cu tine in timpul actului sexual? daca are rabdare cu tine daca e tandru si etc! si eu ma probleme cu menstruatia insa nu am mers la medic ca in timp asta s-a rezolvat! mama ta e severa?:X