| CatrinaAndreea a întrebat:

Azi am avut un contact sexual iar in timpul acestuia am sangerat putin. Tin sa mentionez ca in 2 zile trebuie sa imi vina menstruatia. Poate sa fie din cauza aceasta? Adica sa imi fi venit in timp ce faceam?

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Cel mai bine mergi la doctor, el te poate ajuta cu raspunsul pe care il cauti, el te consultă. Ce varstă ai? Singerarea aia pe care ai avut o in timpul actului sexual poate fi de la orice, o rană pe col, o manevră brutală a partenerului de a te penetra, si a zgîriat acolo, te a durut? Trebuie urgent sa mergi la ginecolog, numai sta. Sănătate multă.

| corbulalbrosu a răspuns:

Aparitia unor mici sangerati vaginale cu 1-a sau chiar 2 zile mai devreme fata de ziua de pornire a sangerarii menstruale, adica fata de data reiesita din calcul, sau stabilit pe baza observatiilor anterioare, se poate produce destul de frecvent. In consecinta se poate considera ca reprezinta o situatie care nu trebuie sa-ti provoace ingrijorare. Multa sanatate!

| CatrinaAndreea explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc frumos! Sper sa fie asa. Din cate am citit s-ar putea sa fie si o rana pe col

| CatrinaAndreea explică (pentru corbulalbrosu):

Revin cu o alta intrebare, in aceasta dimineata am avut iar niste sangerari, am crezut ca mi-a venit menstruatia, erau exact ca la menstruatie doar ca in cantități mici. Eu de obicei am o menstruatie consistenta. Sa fie semnalul menstruatiei?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru CatrinaAndreea):

Cel mai probabil DA. De obicei asa debuteaza o sangerare menstruala chiar si cea care are caracteristica de a fi foarte abundenta. Nimeni NU poate sti sau aprecia care va fi momentul in care se va declansa sangerarea, Probabil ca in urmatoarele 24 de ore. Multa sanatate!

| inaltcabradulprostcagardu a răspuns:

Ti s-a rupt himenul este complet normal.

| CatrinaAndreea explică (pentru inaltcabradulprostcagardu):

Mi-am inceput viata sexuala acum 2 ani. Azi-dimineata mi-a venit si menstruatia