| K4sZz a întrebat:

Buna all.

Am o relatie la distanta de 1an si 9 luni. Si fata cu care sunt eu e cam geloasa si nu vrea sa ma vada ca fac poze cu alte fete sau ca le am la prieteni pe facebook sau ca le dau like la poze si porcarii din astea.
De curand am plecat intr-o tabara castigata la un concurs. Si acolo in tabara ea s-a suparat pe mine ca nu i am spus ca am intrat in apa(era tabara la mare) si ca ea a asteptat o ora sa ii raspund la mesaj. Si in seara aia si a 2 a zi nu am mai vb si toata tabara ne am certat. Si acum cand am ajuns acasa, nu m a lasat sa ii bag la prieteni pe cei care i am cunoscut in tabara(aproximativ 6 fete si 4 baieti) ca cica ii aduce aminte de suferinta ei si am vb toata ziua si acum seara mi a zis ca pot sa ii bag si asta am facut. Si o fata a bagat poze pe fb cu mine si ea cand faceam selfie....si ea a inceput sa zica ca daca faci o poza asa cu o fata inseamna ca sunteti impreuna si ca de ce i am bagat pe toti. si ca pana nu ii scot pe toti de la prieteni ea numai vorbeste cu mine.

Ce parere aveti despre ce face ea?
Si ce ar trebui sa fac eu?

Răspuns Câştigător
| AnaEvelynna97 a răspuns:

Parerea mea este ca ea tine la tine, dar deja a facut o obsesie pentru tine. Dar gelozia este o boala, distruge tot. Este constructiva desigur, dar ascunsa oarecum si in cantitati limitate.Este dragut sa stii ca cineva se teme sa te piarda. Dar nici asa nu merge. Esti tanar, si ceea ce a fost in acea tabara sunt doar relatii interumane. Daca e suficient de matura va intelege ca tu pe ea o iubesti, dar nu poti sa stai "legat" de ea, este timpul tau, cand trebuie sa te distrezi, cand cunosti persoane noi, nu inseamna ca o inseli sau ca ai ceva cu acea fata.Ea trebuie sa inteleaga ca atunci cand esti ocupat, se poate sa nu-i raspunzi pe moment. Daca e menit sa te insele, o face cu tine de mana. Explica-i de la 0 cum sta treaba, daca te iubeste, te intelege, si nu e nevoie sa-i stergi de la prieteni, seriooos? Imagineaza-ti ce va face dupa o eventuala casatorie, daca va fi cazul. Nu o lasa sa ti se "urce in cap" cu chestii de genul. O relatie rezista doar acolo unde e armonie si intelegere reciproca. Bafta :*

7 răspunsuri:
| drhotzu a răspuns:

Stii de ce e bine sa fii intr-o relatie la distanta?
TOTI 4 SUNT FERICITI!

| K4sZz explică (pentru drhotzu):

Ai o inteligenta nativa si de cacat...la 10 ani ai tai, singura ta relatie a fost cu Mickey Mouse...

| drhotzu a răspuns (pentru K4sZz):

Nu ma crezi nu ma crezi... dar la cei 28 ani ai mei, acum 12 ani (pe cand abia sugeai de la mama ta) am fost si eu intr-o relatie de la distanta, si ca sa spun asa erau fericiti doar 2 din 3... si ghici cine era cel care era nefericit? dap eu!
iar din toate cunostintele/prietenii/indivizii pe care ii cunosc nu stiu pe nimeni sa aiba o relatie la distanta care sa tina mai mult de 1-2 ani, si in care toata lumea sa fie fericita. (exceptand relatiile in care pentru un motiv intemeiat cineva trebuie sa paraseasca localitatea o perioada determinata, si nici acolo nu este toata lumea fericita/fidela).
dar na tu iti alegi si esti de acord doar cu cei care spun ceea ce vrei tu sa auzi!
SPOR!

| T0T a răspuns (pentru drhotzu):

Nu in toate cazurile este asta. Oricum bun raspuns, desi nu pot fii de acord cu tine. Faza e ca in final 99% din acest fel de relatii au un final trist.

| sirD a răspuns:

Sterge-ti facebook-ul, oricum e o prostie

| Villy09 a răspuns:

Asta cu pozele o mai inteleg,inseamna ca sunteti totusi destul de apropiati si ii e teama sa nu te piarda, dar sa nu ii bagi la prieteni sau sa dai like, e chiar o prostie.
Si ii dau dreptate unui utilizator de mai jos, sterge-ti facebook-ul, dar e destul de greu sa renunti la el pentru ca prin el mentii legatura cu alte persoane. Oricum era mult mai bine daca nu se inventa.

| Huditoiu_Boghi_1989 a răspuns:

Cauta alta iubita, gelozia este o boala.