| AndresDarie2000 a întrebat:

Bună seara. Mă puteți ajuta cu o chestie? E normal sau nu ce face iubita mea? Mai ales fetelor spuneți-mi dacă este greșit sau nu în comportamentul ei. De 1 an jumătate de când suntem împreună face crize de parcă aș fi înșelat-o. Chestiile astea nu mi le-a spus de la început, deși a văzut că am dat like și urmăream fete care arată ca niște bombe și posibil să fie târfe. Mi-a spus de abia după 5 luni de relație. Și mai spune că dacă am dat like la astfel de fete, o voi înșela, că asta vreau, fete din alea panarame. Acum 2-3 ani am dat like-uri pe Instagram la fete care arată bombă (ea nu era atunci împreună cu mine nici nu o știam) (dar am mai dat like și când a apărut ea în viața mea deoarece eram obișnuit dinainte) adică sunt foarte frumoase. Sunt vedete, sunt din altă țară nu au treabă cu mine. Am avut mulți urmăritori pe Instagram, mai ales fete. Dar acele fete nu aveau treabă cu mine, nici eu nu aveam treabă cu ele. Nu m-am ascuns cu chestiile astea de mai sus, am vrut să vadă și ea că am dat like-uri la fetele alea. Nu îmi trebuie pe altcineva decât pe iubita mea, atât! Și ea tot mă învinuiește că îmi bat joc de ea, că nu o iubesc, că vreau fete ca alea, că vreau doar sex. Eu înainte am avut doar o relație cu o fată și aia și-a bătut joc de mine. De atunci nu am mai avut o relație până să fiu împreună cu iubita mea actuală. Din cauză că nicio fată nu mă voia, am început să "pierd timpul" uitându-mă la fete deocheate pe Instagram. Eram supărat pe viață că eu iubesc cu adevărat și fetele cum trebuie nu se uită la mine. După care spune că îi pare rău că face așa, că mă învinuiește pe nedrept și după aceea vorbește frumos cu mine, mă alintă etc. Iar își aduce aminte de chestiile de mai sus de care v-am povestit și iar începe să facă pe a nebuna. Este foarte geloasă iubita mea. Eu o iubesc foarte mult și vreau viitorul cu ea, nu vreau să o pierd. Nu am înșelat-o niciodată și nici nu o voi înșela vreodată. ÎMI DAU ȘI SUFLETUL PENTRU EA, A VĂZUT CÂT DE MULT O IUBESC, SUNTEM ȘI LA DISTANȚĂ. NE DESPART 230 DE KM. Este conștientă de ceea ce face pe moment după care nu mai e conștientă. Și spune că dacă un băiat a înșelat, asta înseamnă că o fac și eu din punctul ei de vedere. Dați-mi câteva sfaturi! Îmi puteți spune de ce face așa?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ai de ales: sa traiesti pe veci cu un om bolnav de gelozie care te distruge incet si sigur, sau sa-i dai papucii si sa-ti cauti una normala, care nu-i geloasa.
Iubirea asta la 230km este frectie la picior de lemn, adica azi este si maine numai este, fiindca distanta nu este niciodata un bun aliat pentru indragostiti sau relatii durabile.

| AndresDarie2000 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc de răspunsuri. Ne-am întâlnit de vreo 4 ori. Asta spun. Și știm cum reacționăm, cum ne comportăm, ce gândim.

| AndresDarie2000 explică (pentru Violleta2022):

Și dacă e dd aproape, tot poate să te înșele. Nu doar de la distanță. Dar am înțeles ce ai spus.

| universe3 a răspuns (pentru Violleta2022):

Eu spun ca fata e desteapta!

| Violleta2022 a răspuns (pentru universe3):

Dupa cata gelozie afiseaza fata asta, denota de fapt ca-i proasta!
Un om cu adevarat destept, isi ascunde si tine in frau gelozia, fara sa-si raneasca iubitul, fara sa jigneasca si fara sa-si afecteze relatia.

| AndresDarie2000 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc enorm de mult!

23 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu mai da like -uri la v
bombe, daca o iubesti cere-o de nevasta ca sa se convinga ca o iubesti.

| AndresDarie2000 explică (pentru ania):

Am cerut-o și degeaba. Același comportament are.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca o iubesti atat de mult pe cat afirmi si vrei un viitor cu ea, atunci imagineaza-ti urmatorul scenariu: cum ar fi sa traiesti de azi inainte:
- FB, Instagram, TikTok si alte site-rui de socializarea inchise, sau intens monitorizate si suprevegheate de nevasta.
- orice like sau comentariu sa-ti fie criticat si despicat in 4 cu certuri lungi si plansete
- telefonul tau sa fie la controlul nevestei, in orice clipa sau moment, cu verificare de mesaje
- iesitul pe strada cu ochelari de cal, ca sa nu te uiti la alte femei
- petrecerile numai cu rudele, ca prietenii isi aduca prietene frumoase si este un risc pentru ea sa te agate vreauna si ea sa te piarda.

Gelozia este o boala grea, a oamenilor cu capaitate intectuala redusa, care nu sunt siguri pe ei si traiesc cu frica ca pierd pe cine iubesc si atunci se transforma in tirani, care controleaza si manipuleaza pe cei care le permit, uenori apeland la santaj, plansete sau forta ca sa convina cealata persoana sa-i cedeze.

Asadar, gandeste-te foarte bine, daca asta este ceea ce vrei, fiindca asta este viata pe care ti-o poate oferii o femeie geloasa, ca iubita actuala.

| AndresDarie2000 explică (pentru Violleta2022):

Mi-a cerut și parola de la Instagram. Prima dată mi-a dat ea parola de la Instagram-ul ei, după mi l-a cerut pe al meu. Am cedat la presiunile ei și i l-am dat. Spunea că am ceva de ascuns. Aveam niște conversații înainte să fie iubita mea în viața mea cu alte fete, dar vorbeam așa amical, doar. Și aveam niște conversații și cu niște prieteni de ai mei, tot înainte să apară în viața mea iubita mea, și a văzut că faceam glume cu context sexual și spunea că asta vreau, că numai femei din alea vreau și etc. Am făcut doar niște glume cu acei prieteni și atât.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AndresDarie2000):

Foarte rau ca ti-a cerut control si parola la site-urile de socilizarea. Dupa cum spuenam, o femeie bolnava de gelozie care urmareste sa te controleze si manipuleze in totalitate.
Asa ceva este inadmisibil si nu vad un viitor fericit alaturi de ea.

| AndresDarie2000 explică (pentru Violleta2022):

Eu am 21 de ani, iar ea are 18 ani. Am cunoscut-o când avea 16 ani jumătate. Nu știu ce e cu ea... Știe că face așa spune că nu se mai comportă în halul ăsta, trec 2-3 zile și iar are crize din astea. Când mai ies cu prietenii, spune să am grijă ce fac și are mereu impresia că o voi înșela. Spune că dacă am dat like-uri la fete goale, gata, o voi înșela și că ce am glumit cu prietenii mei, nu vreau ceva serios cu ea și că am influențe de la ei. Spunea că mă credea altfel, nu ca alții, dar în opinia ei toți băieții dau like-uri la fete goale. Mai ales ieri când mi-a zis că un coleg de al ei se uita la fete goale pe Instagram și dădea like, și-a adus aminte că așa am făcut și eu și a început "nebunia" (un scandal mai ușor, nu tare). Mai spune că puteam să nu dau like-uri la fete. Că i-am spus eu, "ți-era mai bine dacă te înșelam și nu dădeam like la fete?", iar ea dă replica: "nu trebuie să dai nici like la fete nici să înșeli".

| Violleta2022 a răspuns (pentru AndresDarie2000):

Iti dau un sigur sfat baiete: da-i un sut in dos, ca asta nu-ti poate fii niciodata femeie fidela si iubitoare.
Nu mai piede timpul inutil cu asemenea specimen.

| AndresDarie2000 explică (pentru Violleta2022):

Da, înțeleg ce spui. Ea spune așa: "Când îți pierzi timpul cu ceva asta înseamnă că îți dorești. Că ți-ai pierdut timpul la dat like la fete, asta înseamnă că vrei. Că te iei după alți băieți și pierdeți timpul dând like la fete." După spune că că am glumit cu prietenii pe context sexual, asta nu ar fi glume, ar fi ce îmi doresc eu, să mă *** cu fete din alea.

| Emma30555 a răspuns:

Nu e ok gelozia ei dar inteleg oarecum de ce se supăra, ea are impresia ca tie chiar îți plac genul ala de fete, asta trebuie tu sa faci sa o faci sa realizeze ca e doar un diverstismet si de fapt nu te intereseaza la modul profund acele fete. Pe de altă parte dacă ea nu intelege până la urmă s-ar putea să te saturi si ar trebui si ea sa fie conștientă de aceste lucruri.

| alexalx1234 a răspuns:

E dusă grav. Nu meriți o așa nebună. Sunt sigur că și ea dă like multor băieți, iar tu nu îi zici nimic în timp ce ea face ca o dezaxată că ai dat like unor fete care nici nu știu de existența ta. Fata asta își bate joc de tine. Meriți o fată cu țiglele pe casă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alexalx1234):

Nu e adv. de unde știi tu ca își bate joc de el? Nu știi tu ce sentimente are ea. Cum poți sa spui asemena lucruri când nici nu o cunosti?

| AndresDarie2000 explică (pentru alexalx1234):

Am observat la ea că nu dă like-uri la alți băieți, nu îi place să facă așa ceva. Nu știu ce să zic în rest cu ce ai spus...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate, sincer nici n am citit tot ca deja am simțit cum îmi creste tensiunea când am citit likeuri pe Instagram.
Ideea e ca e urat. Adică niciodată nu am înțeles băieții care dau like la orice cur orice tata. sincer. e urat.
Dai și tu la cunostinte, ii dai și tu Arianei Grande Nuj. eu țin cu ea frate ca știu cum elaughing e naspa sentimentul.
Nu te poți abține? Veziti de trebuie ta și nu mai supara fata. Tie îți convine sa intri pe Instagram sa vezi peste tot pe Feed ca ea apreciază pozele tuturor bărbaților? Chiar dacă zici ca nu te deranjeaza nu e asa ca nu știi cum e.

| AndresDarie2000 explică (pentru anonim_4396):

Da, înțeleg ce spui. Poate am greșit cu like-uri, dar nu e ceva ce nu se poate ierta. Dacă iubești cu adevărat, iubești acel om și cu defecte nu doar cu calități. Și ea spune că greșește cu chestia asta că face crize, dar spune că așa fac toți băieții, că dacă ai dat like asta vrea un băiat. Eu degeaba spuneam că o iubesc, dacă nu îi arătam asta. Dacă nu dădeam like-uri, ok, și o înșelam, cu chestia asta nu mă mai putea ierta. Înțelegi ce zic? Mulțumesc de răspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte simplu. Dacă asta e motivul pentru care exista tensiuni in relație, dacă o iubești asa mult cum spui, nu mai aprecia pozele altor femei. Dacă pe ea o deranjeaza. toți avem fixuri la ceva. Fa i pe plac, doar nu mori și tu acum dacă nu mai dai like. sunt sigura ca și ea face altceva la schimb pentru tine. Nu e ea defecta. Toate fetele sunt asa stai liniștit

| AndresDarie2000 explică (pentru anonim_4396):

Nu a mai apreciat, dar degeaba, tot nu-și poate scoate chestia asta din minte. De asta zic.

| pixelbundle a răspuns:

1) iesi de pe Instagram ( indiferent daca ramai cu ea sau nu ). Este o pierdere de vreme mai degraba incearca ceva constructiv, citeste o carte etc.

2) Relatiile la distanta nu functioneaza (cel putin pe termen lung).

Nu cred ca sunteti persoanele potrivita pentru o relatie pe termen lung. Amandoi sunteti imaturi emational, aveti nevoie sa cunoasteti alti oameni, sa iesiti din "bula" Instagram /FaceBook / etc si sa cunoasteeti oameni ca voi (nu vedete / star-uri ) cu care sa interactionati, sa iesiti la un film, la o bere sa petreceti nopti impreuna si alte din astea care ar trebui sa reprezinte ancorarea ta in realitate.

Ce spune ea si punctul ei de vedere despre "a insela" ar putea fi o problema imensa intr-o relatie adevarata, eu zic sa te feresti.

Nu pot sa iti spun de ce face asa ( adica pot, doar daca o intalnesc si discut cu ea, dar eu nu am sa fac asta ) insa retine ca iti pui o problema care nu ar trebui sa existe.

Eu nu cred ca ai sa o poti modela iar daca poti ( cu rabdare, pricepere si incercand sa compensezi depunind un efort extraordinar care se poate intinde pe ani si care nu poate fi "la distanta") eu nu cred ca merita.

Bafta

| AndresDarie2000 explică (pentru pixelbundle):

Mulțumesc. Am făcut așa că am dat like-uri la fete de genul ăla din cauză că eram nervos că nimeni nu mă place oricât de mult aș încerca să fiu cum trebuie, să nu înșel, să nu-mi bat joc de oameni, etc. Poate am greșit că am dat like-uri, nu zic nu, dar nu e o greșeală pe care nu o poți ierta. Nu e ca și cum am făcut ceva grav de care nu poți face o reparație.