| Bossu12vl a întrebat:

Am 12 ani si mi-am facut o prietena. Azi am împlinit o lună si încă nu ne-am sărutat. Ar fi o idee buna daca as săruta-o mâine cand împlinim prima întâlnire?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

La 12 ani ai prietena si deja vrei sarut, ce va urma daca asa te grabesti?

| Emilian65 a răspuns:

Da, este o idee f. buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ai nimic de pierdut.

| TanteMarianne a răspuns:

Da e o idee foarte buna.Chiar e, vorbesc serios.Adica e romantic.

Generatia asta, eu la 12 credeam ca daca ma sarut cu un baiat, bum sunt gravida.

| AZŞeEduardAZŞBorta a răspuns:

Este prea devreme cu sarutul. la varsta ta eu ma gindeam la invatatura si la teme pentru acasa. prietena nu aveam. Eu sunt prieten cu toti, AGAPE- ceea ce inseamna simpatie si relatii bune cu toti. Ceea ce tine de relatia voastra de o luna. Eu nu stiu cee acela un sarut cu o fata, si inca cu o prietena. Din punct devere medical, ti-as sugera sa nu te grabesti. Stii ce probleme pot aparea de la sarut? Mononucleoza, numita asa deoarece asre doar un singur nucleu, si este numita si boala tinerilor, indragostilor. Ea apare ca meningita, cu secretie alba in laringe si poate duce la angina pectorala. Cred ca tu nu doresti sa te imbolnavesti de la asa varsta frageda, de adolescent timpuriu. Am niste sfaturi pentru tine. Citeste carti pe tema adolescentei, relatiile interpersonale, cum sa cunosti fetele mai bine, cum sa te cunosti pe tine. iti recomand carti pe care le-am citit eu si am dobindit experienta intelectuala, fizica poate sa mai astepte. iti recomand cartea,,iubeste inteligent" de Naccy L. Van Pelt,,, Taie-mi o felie de dragoste- cand tinerii cauta dragostea ma maximum" de George Uba,,, Mereu politetea" - un adolescent trebuie sa stie regulile de politete peste tot. Sunt carti interesante, educative si practice. Iti reconad si cateva carti de psihologie pentru tineri si adolescenti. cartea,, Adolescenti scapati de sub control" de Scott p. Sells,,, Criza adolescentei' de Stephane Clerget,,, Gindirea unui adolescent pozitiv". Ultimul sfat. Nu te grabi sa mergi la surut si nu asculta pe cei care zic sa te saruti. Eu sunt Asistent Medical student asa ca asculta sfatul medicului.

| Cricy a răspuns:

Pfff, eu cred ca sunteti mici, dar dacă ea își dă acordul, da, ati putea sa sarutati. Dar, ca sa fie "atmosferă" happy i-ai si un trandafir. Baftă! happy

| Crista456 a răspuns:

Buna!

Nu stiu ce sa zic, inca sunteti destul de mici, dar poate asa ca experienta merita incercat big grin

| Havi a răspuns:

Încearca nu ai nimic de pierdut mai ai tota viata inainte.