| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani si de la varsta de 13 ani mi-a venit menstruatia.
Mi.a venit regulat pana acum, dar doar o singura luna mi.a intarziat cu 3 -4 zile.
Ultimele 5 luni mi.a venit normal menstruatia.
Ultima data mi.a venit in 26 septembrie, iar acum suntem in 26 octombrie si nu mi.a venit.
Imi bate ceva in burta ( mai sus de,,buric" putin.
Oare ce sa fie si de ce imi intarzie asa de mult?
Cand ma aplec am colaci.
Oare sa fie vorba despre o sarcina, chiar daca in ultimele 5 luni mi.a venit ciclu(in cele 5 luni mi.a venit de 6 ori).
Genunchiul pot sa mi.l ridic pana la piept.
Va rog sa ma ajutati.
Sunt foarte speriata.
Ofer funda!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Asa cum ti-am explicat in urma cu 2 zile, acum chiar la inceput adica in primii 2-3 ani de la debutul procesului menstrual se considera ca fiind practic inerenta si mai mult decat posibila aparitia si producerea unor dereglari ale ciclului menstrual in privinta lungimii acesteia. O diferenta de cateva zile in +/- fata de durata medie a ciclurilor anterioare nu trebuie privita nici cu teama si cu atat mai putin cu ingrijorare in cazul in care nu ai intretinut activitati cu tenta sexuala. In cazul tau este vorba de fapt de producerea unor dereglati ale activitatii hormonale care la varsta ta reprezinta o stare de fapt, care se poate considera ca fiind cat se poate de ''normala'', de posibila din cauza faptului ca organismul tau in acest moment este in crestere si dezvoltare maxima ceea ce provoaca modificari permanente. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai avut sex la varsta asta, ca sa fii insarcinata?

| sofisis a răspuns:

Pai...tu ai facut sex ca sa se puna problema de o sarcina?
Iar asta cu ridicatul genunchiului...care-i faza? Se poate ridica genunchiul pana la piept pana prin luna a 4a cand deja incepe sa creasca burta laughing)
Si daca 5 luni la rand ti-a venit si acum in a 6a nu, daca nu ai facut sex intre menstra din luna 5 a si cea din luna 6a ...clar nu are ce cauta o sarcina.
Si...ce naiba iti "bate"? Nu are ce sa iti bata in burta laughing)
Fereasca sfantul

| Pool77 a răspuns:

Daca nu ai avut contact sexual, atunci e o dereglare nimic serios.

Dar totusi, am ras bine laughing)))))
Imi bate ceva in burta laughing))))))))))))))))))))))))))

| Yldz99 a răspuns:

Am zis că mor laughing sora mea să înțeleg ca la 14 ani te-ai dezvirginat sau la 13 ca nu înțeleg faza si aia cu "îmi bate ceva in burta" mai spart