| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani si vreau sa-mi incep viata sexuala. Ce AR TREBUI SA STIU? VA ROG FARA JIGNIRI STIU EU CE TREBUIE SA FAC SAU NU

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca incepi acum nu o sa gasesti in viitor barbat cu care faci copii. Asa a facut una si acum leneveste in crize dupa mine dar eu ii intorc spatele.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Pai daca tu stii despre ce este vorba, noi ce sa iti mai zicem?
Eu ti-as fi zis ca nu este indicat sa iti incepi viata sexuala la 14 ani, asa ca, vei face tot ceea ce doresti tu
http://www.clopotel.ro/......799-1.html
Cel putin daca esti atat de hotarata, nu te arunca primului venit si foloseste prezervativul fara ezitare.
O zi buna sa ai:)

| Anca95 a răspuns:

o sa incep cu clisee precum:"nu este timpul, esti prea mica". Sunt sigura ca tu stii asta. o sa ai parte de doua socuri:unul hormonal si unul psihic, plus ca iti creste riscul de a dezvolta cancer de col uterin.In alta ordine de idei, daca tu chiar iti doresti asta, fa-o! da vezi ca esti copil mai fata, abia ai si tu buletin si nu stii ce e aia dragoste si ce fel de persoana este tipul de langa tine, asa ca ai mare, mare grija..Esti pregatita sa devii mama sau sa iei vreo boala care sa te nenoroceasca?! Esti sigura ca iubitelul tau te iubeste si nu vrea doar sa te"faca fericita"? Ia si vezi-ti de scoala... lasa asta pe mai tarziu
Iar daca stii tu "ce trebuie sa faci sau nu", uite ca nu prea stiilaughing...protejati-va

| dariaelena a răspuns:

Dar ce te-a determinat sa iti doresti acest lucru? Adica o sa tot timpul.Dc vrei neaparat de la varsta asta? Pacat pentru ca mai tarziu tu o s ai de suferit

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ar TREBUI să mai AŞTEPŢI vreo 4 ani :)

Dacă îţi începi acum viaţa sexuală, evident că RISCURILE sunt mult mai MARI!

Principala cauză a CANCERULUI de col uterin este "debutul precoce al vieții sexuale" - vezi detalii la linkul :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cancer_de_col_uterin

http://www.sfatulmedicului.ro/......evreme_750

http://www.csid.ro/health/cancerul-de-col-uterin-2780272/

http://www.ginecologie.ro/......fault.aspx

Viaţa sexuală TREBUIE începută DUPĂ 18 anişori!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Toate cele bune.

| mihai69 a răspuns:

„STIU EU CE TREBUIE SA FAC SAU NU" atunci, ce rost are „Ce AR TREBUI SA STIU?"?!?
În afară de vârsta prea mică și mintea necoaptă, totul e perfect!

| mihai69 a răspuns:

Editat ulterior (nu primesc mail pentru confirmarea ștergerii) - răspuns greșit, era destinat altei întrebări.

| anonimg a răspuns:

Nu acum este timpul. Viata sexuala are locul ei doar in cadrul casatoriei.
Sunt multe lucruri pe care trebuie sa le stii.
Trebuie sa stii ca atunci cand iti faci un prieten, ti-l faci doar daca ai de gand sa te casatoresti cu el. Altfel, prietenia voastra va avea de suferit; pentru ca veti vrea sa mergeti mai departe in relatia aceasta si nu se poate. Tu trebuie sa stii ca prietenia dintre un baiat si o fata trebuie sa aiba o tinta, un scop; si aceasta tinta este casatoria. Altfel, ati fi ca o barca in mijlocul oceanului purtata de valuri si de vant.
Tu trebuie sa stii ca pasiunile trebuiesc sa fie supuse ratiunii. Nu degeaba a asezat Dumnezeu creierul(adica ratiunea) deasupra celorlalte organe. Noi trebuie sa fim oameni rationali. Sa stii ca degeaba ti-ai facut un prieten(sau vrei sa ti-l faci) daca nu ai nici un plan de viitor.
Ai vazut vreodata o constructie inceputa dar neterminata, parasita de multe vreme si in stare de degradare? Asa isi construiesc cei mai multi tineri relatiile dintre ei.
Tu incepi sa construiesti relatia, dar nu o vei termina daca nu vei avea un scop. Nu trebuie sa fii profet ca sa iti dai seama ca o astfel de relatie va duce la suferinta. Pastreaza-te dar pentru acela care iti va fi sot. Asculta de Dumnezeu daca vrei sa fii fericita. Fericirea nu inseamna a face ceea ce vrem; ci a face ceea ce este bine si placut inaintea lui Dumnezeu. Caci lucrul acesta va duce la formarea unui frumos caracter. Daca asculti de Dumnezeu nu vei deveni o fata cu moravuri usoare asa cum sunt cele mai multe fete/femei. Autocontrolul face parte din viata noastra si ne va da echilibrul de care avem nevoie.
Printii tai au neglijat ca sa inalte standardul neprihanirii inaintea ochilor tai; dar Dumnezeu iti iese astazi in cale si iti spune: "Ti-am pus inainte viata si moartea, binecuvantarea si blestemul. Alege viata, ca sa traiesti." (Deuteronom.30:19)

| AnnaaaMaria a răspuns (pentru anonimg):

Foarte frumos răspunsul tău!

| Fatamuntilor a răspuns:

Din moment ce ai luat aceasta decizie, insemna ca stii ce trebuie sa faci!
Degeaba zicem noi ca esti prea mica, ca corpul tau nu este pregatit pentru asa ceva si ca risti sa faci cancer de col uterin daca faci sex la varsta asta.
Dar mai sunt si alte riscuri.
http://sanatate.bzi.ro/......exual-2357
Sauhttp://www.prezervativ.ro/diverse/varsta_viata_sexuala_sex_1.php
In plus odata cu inceperea vietii sexuale vizitile la ginecolog sunt OBIGATORII
Sper ca ti-am dat sufiicente motive sa te mai gandesti si sa amani acest,, eveniment '' cat mai tarziu!
Nu te grabi, ca ai timp si asa ceva.

| Frank51 a răspuns:

Hotaraste-te 14 ani sau 18? laughing)))

| Doub a răspuns:

Trist...Ce ar trebui sa stii? Pai o sa-ti distrugi viata. Felicitari!

| Happyjump a răspuns:

Tot ce ar trebui știi:
1. Nu fă asta
2. Ce scrie la 1

| paceandlove a răspuns:

Nu te supara insa ramai la desene, nu inteleg de ce unii vor neaparat sa-si distruga viata, parinti nu ai? Acum serios ce ai in cap, ai 14 ani esti mai mica decat mine, cum poti sa te gandesti, la 14 ani cantam din Hannah Montana, asculta-ma nu-ti distruge viata, ai dupa timp o vesnicie dupa ce te maturizezi, crede-ma iti spun de binewinking

| NumaiIdioti a răspuns:

Daca stii tu ce trebuie sa faci sau nu, de ce mai intrebi pe aici? Doar sa te faci de rusine?

| AlexSiniat a răspuns:

Sa stii sa folosesti corect prezervativul.

| Mercorea_Petrica_1995_Sto3 a răspuns:

Scooby-Doo nu te va ierta.

| Bubuux a răspuns:

Cred ca ai nevoie de o discuție mai lunga. Poate pe privat?