| Adina_4411 a întrebat:

Am 15 ani si am facut si eu odata cu un amic neprotejat. Am ramas insarcinat si momentan nu stiu ce sa fac. Am aflat ieri ca sunt deja in luna a patra. Speriat m-am dus la el si i-am spus. Dar a urlat la mine si m-a batut apoi mi-a zis ca sa nu il mai caut ca nu mai vrea sa vorbeasca cu mine niciodata. Nu pot sa cred. Am fost prietenei de cand aveam 5 ani. Cum imi poate face asta?
Iar cu copilul nu stiu ce sa fac. Parintii mei sunt plecati in Spania. Eu stau la o verisoara mai mare de cand au murit bunicii. As prefera ca verisoarei mele sa nu ii spun pentru ce e ca si cum m-as arunca in foc. E foarte rea si nu ingaduie nimic.Chiar daca iau un 9 la scoala ma bate de ma rupe! Nu stiu ce sa fac!crying Va implor ajutor

Răspuns Câştigător
| Paula007 a răspuns:

Si noi ce sa-ti facem? iti dam o pastila si dispare tot? chiar si copilul?
trebuia sa te gandesti la consecinte inainte sa-ti desfaci picioarele pentru un cretin ce evident nu are sentimente pentru tine. se vede clar ca 10 ani de "prietenie" au contat pentru el cum conteaza pentru mine o piatra de pe strada. ti-a tras-o si e multumit, iar din punctul lui de vedere tu esti vinovata ca ai ramas insarcinata. s-a detasat de tine si poti sa plangi, sa te dai cu capul de pereti, nu-l vei convinge nici sa--si asume raspunderea sau cu atat mai putin sa te ajute cu ceva.esti singura in asta, de aceea trebuie sa vorbesti cu ai tai! acum! ai fost proasta! ai vrut sa-ti sfidezi parintii si sa faci ce vrei tu si uite unde ai ajuns!

acum ce poti sa faci? spune-le adevarul, pastreaza copilul ( adica nu face faze de rahat gen sa te arunci de pe scari sa pierzi sarcina ca te bate Dumnezeu si ramai Doamne fereste invalida ), si dupa ce il nasti, daca parintii tai nu vor sa il pastreze, ma tem ca nu prea ai de ales decat sa-i cauti o familie pana nasti.niste oameni care chiar lupta sa aiba un copil dar nu reusesc.care il vor aprecia si il vor iubi. din acest moment tu ca persoana nu prea mai contezi. dar copilul da, si e datoria ta sa ai grija de el, macar sa-l nasti.atat macar ii datorezi. nu-ti pot spune sa-l pastrezi, nimeni nu te poate obliga daca nu vrei, si sincer nici nu as face-o daca as putea. un copil are nevoie de o mama, dar una care sa stie cum sa-l creasca si sa-l iubeasca, nu una d 15-16 ani care nu a auzit de prezervativ, de aceea sugerez sa-i cauti o familie adevarata. si poate asa, peste 5 luni, veti avea amandoi, sansa la o viata. iar tu nu vei mai fi la fel niciodata.

17 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
O sarcină deja înaintată, o întrerupere a ei nu intră în calcul.
El, trebuie să aibă simţul răspunderi şi să rezolve problema voastră într-un fel sau altul.
La 15 ani îţi trebuia aşa ceva!
Luxul şi prostia în viaţă se plătesc.
Pa, pa.

| Visecolorate a răspuns:

Auzi happy Si eu am tot 15 ani, dar oh go on Inca ma bucur de copilarie. Fratee ce sunteti toate asa disperate? Va ganditi sa nu va prinda moartea ne? 8-) Ma rog oh go on e viata ta. Ai facut prostia asta asuma'ti responsabilitatea.Acum nu mai ai ce sa faci. Da serios acum.cum poti sa spui ca "ai facut'o cu un amic"? Si ce amic iti e ala? Sa te bata? Sa faca astea? 8-) E un mare idiot. Iar tu happy o fraiera ca sa nu zic altfelwinking. Si pe bune acu. tu chiar nu ti'ai pus asa niste intrebari cand ai vazut ca nu iti mai vine ciclu'? happy oh go on Mentalitatea de acum oh go on Ai grija sa nu faca si copilul tau aceleasi greseli ca si tinewinking

| Ирина19 a răspuns:

Phai, daca ai prietene de incredere sau alte rude care te pot intelege stai mai bine cu ei decit cu verisoara ta, imi imaginez deja cum o sa reactioneze cind ii vei zice noutatea asta, deci nu ai ce sa faci, oricum trebuie sa-i zici parintilor tai despre asta, sai explici situatia, cred ca te vor intelege, sigur ca la inceput vor fi uimiti si poate te vor certa, dar nau ce face, copilul deja exista.Ai grija, chiar daca tiai pierdut anii adolescentii pastreaza copilul, si el daca nu vrea sa auda nimic de copil dal dracu, poate cind il vei naste se va schimba si va dori sa aiba si el grija de el ea.Bafta si ai grija de u.

| virusake a răspuns:

Bai Naomi laughing Ce e cu tine? rolling on the floor Ai facut-o cu un amic si ai ramas insarcinat. Buna asta rolling on the floor
De unde ai aflat ca esti luna a patra. Globu meu de cristal zice ca esti doar luna a 3-a si doua saptamani. happy

| lolly_3072 a răspuns:

Si daca nu le spui ce faci cand o si in luna a 9'a d ex?

| LuS[z] a răspuns:

Si iata unde duce lipsa de informare, in primul rand si lipsa familiei...
E o situatie destul de complicata pentru varsta ta... te depaseste.chiar ai nevoie de ajutorul unui adult. Sper ca macar acum iti dai seama ca a discuta nelamuririle si problemele cu cineva nu e vreo crima.In schimb a lua in calcul posibilitatea Avortului sper ca din nou iti dai seama ca nu se poate.Chiar tebuie sa vorbesti cu cineva despre chestia asta.Si cred ca as fi cam dura dar...Parintii lui trebuie sa stie.Neaparat.Nu esti doar tu implicata in chestia asta oricat de mult ar vrea sa nege pustiul.
Discuta cu un adult.cat mai repede!

| BoBBy a răspuns:

Ai intrat intr-o belea mare! ce sa iti fac daca nu te-ai gandid la consecinte...

| Snow a răspuns:

Orice ar fi si oricum ar reactiona trebuie sa le spui parintilor tai si ei vor lua o hotarare. Avort nu mai poti face. de fapt poti face dar este pe riscul tau si bineinteles al parintilor tai daca vor lua aceasta hotarare.NU poti decide singura. Cel mai bine este sa pastrezi copilul, parintii tai te vor sprijinii orice ar fi doar esti fata lor si vei continua apoi cu scoala pentru ca e important sa te gandesti si la viitor.Multa grija si mult succes

| diana_3934 a răspuns:

Adina draga, esti sanatoasa?
Cum sa faci sex neprotejat la 15 ani? Cu un amic? Cum sa iei bataie de la amic, verisoara?
Draga mea esti intr-o situatie foarte nasoala...in afara de faptul ca ti-ai tras-o si tu o data ai ramas si insarcinata...vai de parintii tai!
Si in ultima parte...cum ai vrea sa te ajutam?
Copilul tu il nasti nu noi, deci tu o sa te chinui 9 luni + o viata ratata doar ca ti-ai tras-o si tu o data...

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Atat de mult te costa sa cumperi un prezervativ? na acum te costa viata ta fiindca odata cu nasterea copilului tau ti s-a ratat viata ta de adolescenta. Puteai face avort, dar este prea tarziu. In mod normal trebuie sa fie burtica ta cam mare daca zici ca esti in a 4 a luna, cum de nu o observat nimeni?

| Cori_7775 a răspuns:

Nu pricep cum in zilele noastre fetele sunt asa naive si raman insarcinate cand au atatea posibilitati sa nu ramana. Daca nu vroiai sa ei contraceptive puteai sa cumperi prezervative si sa le porti tot timpul cu tine, dar in sfarsit, acum fapta e consumata. Sti, nu inteleg cum nu ti-ai dat seama pana acum ca nu e ceva in regula cu tine, sau poate chiar daca ti-ai dat ti-a fost frica sa vorbesti cu cineva. Nu te-ai gandit oare ca daca stai pana in momentul in care nu mai poti face nimic e si mai grav? Din nefericire se pare ca nu ai ce face in afara sa le spui parintilor... Spune-le cat mai repede, nu astepta sa le spuna altcineva, de ex verisoara ta ca s-ar putea sa fie si mai rau ca acum! Succes, nu am ce sa spun mai mult. sad Sincer, daca e adevarat ce ai scris aici, chiar imi pare rau ca ti-ai distrus poate tot viitorul si ca nu mai poti visa... sad

| MrsBrunetzyka a răspuns:

Naspa... da cartile pe fata, sp adevaru'

| raluca_9705 a răspuns:

In primul rand verisoara ta e dusa rau cu pluta.Cine se crede ea sa dea in tine.eu te sfatuiesc sa vorbesti cu un adult si cu un psiholog despre asa ceva pentru ca e foarte complicata situatia ta.Eu nu te judec dar iti dau un sfat/curiozitatea uneori e fatala si platesti mult.Eu zic sa vorbesti cu cineva adult, cel mai bine cu un psiholog. te pup draga mea si sper ca ti-am fost de ajutor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E prea tarziu pentru avort. Cel mai bine e sa le spui alor tai. In cel mai rau caz, te omoara in bataie, dar cum oricum cred ca ai ganduri suicidale, n-are cum sa fie asa rau. Cert e ca la varsta ta o sarcina e periculoasa, si fara sprijin, poti muri. Exista adoptie, multi oameni se chinuie sa faca copii dar nu pot. Oricum, intr-o luna doua sarcina o sa devina vizibila, asa ca daca nu te tradeaza gura, te va trada burta.
Intra pe un forum pentru mame sau ceva de gen, in mod neoficial acolo se stabilesc si adoptii.
Ca un sfat de viitor, un prezervativ e mai ieftin decat un pachet de pampers. Daca vrei sa mai vorbim, id-ul meu e lord_haagenti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce imaginatie ai, pe bune!"insarcinat","speriat", esti fata insarcinat? mama, ce copii imbecili si incompetenti.Generatia curului! o gramada de handicapati isi fac conturi la misto si pun intrebari aiurea... ce-o ajuns TPU:-J.Hai pa! Si sa nu credeti ca am vreo 40 de ani de zic asta, is aproape de varsta tarfei care o postat intrebarea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa avorteze sau mai bine sai sp mamei ei cand o so suna si o sa inteleaga sper

| nico1991 a răspuns:

Este o situatie ffff nasoala pentru tine dar cred ca cel mai bun lucru este sa vorbesti direct cu parintii tai si sa le explici situatia si eu cred ca vor intelege.se mai intampla! si oricum alta solutie nu ai ca de avortat nu mai poti.succes!