| RockGirlMada a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru, de un sfat! Eu cu cea mai buna prietena a mea ne-am mutat in Bucuresti pentru ca la toamna sa mergem aici in capitala la un liceu. Amandoua am intrat in aceeasi clasa si stam la o matusa de-a mea alaturi cu verisoara mea care din cate am observat nu o prea suporta pe prietena mea. De curand ne-am propus sa cunoastem persoane noi, sa ne largim grupul. Si verisoara mea ne-a facut cunostinta cu niste colegi de-ai ei!
Asa am cunoscut un baiat foarte de treaba cu care verisoara mea se intelege foarte bine. Eu si X (baiatul) ne simpatizam reciproc, adica de la o perioada am inceput sa simtim cev aunul pentru celalalt.Asa se face ca intr-o zi X a venit acasa la noi cu pretextul sa-i ceara un caiet de vacanta verisoarei mele si atunci a venit langa mine si mi-a soptit la ureche ca ma iubeste si ar vrea sa fie impreuna cu mine. Eu i-am spus ca sunt de acord si ne-am sarutat.
Totul a fost bine si frumos pana cand am observat ca prietena mea tot face misto de mine si de X cand ne vede si chiar am auzit cand vorbea cu cineva la telefon ca nu ma mai suporta ca i-am furat baiatul de care-i place. Atunci am intrebat-o daca are ceva impotriva ca sunt impreuna cu X si ea a zis ca nici vorba ca ea doar glumeste!
Iar ieri cand am iesit in oras cu X, prietena mea si verisoara mea, prietenei mele i-a venit ideea s ane jucam adevar si provocare si am acceptat. iar cand a ales X provocare, prietena mea l-a provocat sa o sarute, iar el n-a vrut si o respingea pana s-a ridicat ea de la masa si s-a dus direct la el si l-a sarutat iar apoi ea a plecat fara sa mai zica nimic...Va dati seama ca eu am alergat dupa ea si i-am cerut explicatii, iar ea mi-a zis ca asta e daca el a ales provocare.
Am lasat-o sa plece iar eu cu verisoara mea ne-am intors acasa, iubitul meu la fel..si cand am ajuns acasa prietena mea statea bine mersi la calculator. Verisoara mea s-a luat de ea si i-a spus ca daca o singura data m-ai incearca sa faca asa ceva o sa zboare direct de unde a venit. Cei drept prietena mea s-a speriat si pentru o perioada a incetat cu chestiile astea. Pana cand iubitul meu mi-a aratat o conversatie in care spuneam ca il urasc si ca imi bat joc de el si bineinteles ca aceea conversatie a fost facuta de prietena mea in Word, iar X nu m-a crezut si mi-a dat papucii..Verisoara mea a aflat si fara sa stiu eu, s-a dus cu cativa baieti cu masinile (erau vreo 20) au gasit-o pe prietena mea pe o banca in parc, au bagat-o in masina si au dus-o direct in satul de unde am venit. Acolo a iesit mare scandal cu parintii ei, si mai ales cu parintii mei pentru ca in cateva ore am mers si eu acolo si parintii mei au inceput s-o creada pe prietena mea cand le-a spus ca eu stau cu un traficant de droguri si tot felul de aberatii!

Si acum eu sufar dupa X, o urasc pe prietena mea, nu mai am ce cauta in Bucuresti (si chiar nu stiu cum voi face cu liceul) si plus ca verisoara mea a fost pedepsita toata vara pentru ce a facut!

Va rog spuneti-mi ce sa mai fac! Stiu ca e de necrezut toata povestea asta, dar chiar daca verisoara mea e deja majora si mai cu tupeu tot e pedepsita si inca o mai ameninta pe prietena mea! Iar relatie mea cu X e cenusa acum, mai ales ca nu o sa-l mai pot vedea niciodata si nici nu mai vorbeste cu mine!

Dati-mi un sfat! Ce sa fac in continuare? Sa il uit pe X si sa ma impac cu prietena mea, sau sa continui sa-mi implor parintii sa ma lase din nou la Bucuresti? Si cum as putea sa-mi conving parintii? Dau funda

5 răspunsuri:
| TheBiban a răspuns:

Incearca sa dai de el si sa ii eplici situatia.Ai grija sa il tii aproape cat timp ii explici.
Cat despre prietena ta, a fost o scorpie(in tot ce ai povestit tu)

| AprilSundayMorning a răspuns:

Pe parinti trebuie sa ii convigi in primul rand pentru ca e in joc viitorul tau. Acum daca prietena ta vrea sa se impace cu tine ar trebui sa ii ia ceva sa iti recastige increderea dar ar putea incepe prin ai zice lui x ca a fost vina ei, daca ea nu vrea trebuie sa lasi niste timp sa treaca. Poate "x" isi va da seama ca a gresit, dupa un timp va va fi mai usor sa vorbiti, sa o luati de la capat.
Pare greu acum dar cu timpul o sa vezi ca poti merge mai departe si sa treci peste toata problema asta.

| Patricia96 a răspuns:

Ce prietena esti si tu? odata ce ei ii placea de el, tu nu trebuia sa te bagi nici macar in seama cu ala dapoi sa fiti si impreuna? dar tu, nu stii sa-ti apreciezi prieteniwinking
peste cativa ani sa nu ajungi sa furi iubitii prietenelor! Nu e binewinkingcere-ti scuze si numai fa asta niciodata.Si bine v-a facut prietena tawinking tu de ce ai adus-o la Bucresti? sa va bateti joc de eaoh go on? si toate astea din vina taoh go on e si normal sa nu te lase ai tai inapoi..adica vine varta cu 100 de masini la poarta cu biata fata... offf.

| RockGirlMada explică (pentru Patricia96):

Tu esti si proasta! Nu intelegi ca eu cu prietena mea am venit la Bucuresti nu pentru distractie, pentru un viitor mai bun ca puteam s-o las acolo in jegu de la tara ca doar eu am primit-o in familia mea, in casa matusii mele.Si draga mea..mai citeste odata ce am zis..ca eu am intrebat'o pe prietena mea daca are ceva impotriva ca stau cu X si ea a zis clar NU.Ce mai vrei atunci? ce trebuia sa-i fac? S-o pup in cur? Trebuia sa zica direct ca ii place de X si atunci lucrurile stateau altfel..Adica cum frate? Si mai si face ea conversatii dinalea in Word.Da-o ma' dracu de treaba..Auzi frate ca tot vina mea ii.Ea de ce le-a spus parintilor mei ca X ii traficant de droguri si tot felul de aberatii? Asta numesti tu prietenie? ..Auzi frate ca nu stiu sa imi apreciez prietenii, numa eu stiu cat am implorat'o pe mama si pe matusa mea sa o pot lua pe prietena mea cu mine acolo la Bucuresti ca daca nu eram eu, asa zisa mea prietena mergea la un amarat de liceu la care apuca sau venea si ea la Bucuresti si platea chirie de isi saracea parintii! Nu esti aici sa ma judeci.N'am cerut parerea nimanui, am cerut sfaturi. Daca nu esti in stare sa intelegi despre ce e vorba, n'ai decat sa-ti vezi de treaba ta! O zi bunahappy

| Alexuta333 a răspuns:

Complicated story! Prietena ta trebuia sa iti spuna ca il place pe X si se rezolva cred?