| Necunoscut436 a întrebat:

Am 15 ani si am o problema destul de jenantă. Nu imi pot decalota total penisul cand este in erectie. Cand nu este in erectie il pot decalota total iar cand este in erectie il pot decalota dar destul de puțin. Nu ma ustura sau doare. Imi este rusine sa ma duc la doctor. Cum as putea sa imi rezolv problema?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul tau se poate presupune ca este vorba de o fimoza slaba care se poate incadra probabil la afectiunea de gradul 1. In astfel de cazuri/situatii de obicei rezolvarea problemei se poate face acasa prin asa numitul procedeu Beauge prin care practic se intinde pielea preputiului in vederea largirii deschiderii preputiale incat acesta sa poata sa treaca peste glandul (capul penisului) care se mareste atunci cand penisul intra in erectie.
Atunci cand glandul penian isi mareste dimensiunea in volum si grosime, acel ''inel fibros'' stramt si rigid aflat la capatul extrem al preputiului nu se largeste suficient de mult si acest lucru nu permite trecerea preputiului peste gland.
Fiindca afectiunea este medie probabil de gradul 1, se poate aprecia ca prin efectuarea unor decalotari repetate a penisului in stare flasca si mai ales prin intinderea deschiderii preputiale cu 2 degete introduse prin deschidere sub preput si tragerea in parti pana la aparitia durerii. Pentru a facilita/usura intinderea progresive a celulelor existente in asa numitul "inelul fibros" al preputiului (care limiteaza deschiderea acestuia), se recomanda sa fie folosit ca unguent de inmuiere a celulelor existente in "inelului fibros" unul dintre urmatoarele produsele : BETADERM (betametazona) sau DERMOVATE (propionat de clobetasol 0, 05%) care se gaseste in orice farmacie sau crema NIVEA. Se unge din belsug pielea preputiului din zona glandului si dupa ce unguentul este absorbit in intregime de preputiu, se va masa si intinde (cu 2 degete) preputiul in toate directiile, cu forta, pana la aparitia durerii, adica pana la limita suportabilitatii. Se executa acest tratament de 2-3 ori pe zi, timp de 2 saptamani cu 1 saptamana pauza. In caz de nevoie se reia tratamentul de mai multe ori.
Exista si niste inele elastice de marime crescatoare care sunt create pentru a fi folosite de cei care nu au timpul necesar sau posibilitatea de a practica metoda Beauge.
INELE PENTRU LARGIREA PREPUTIULUI AFECTAT DE FIMOZA
https://www.youtube.com/watch?v=2FW-sALC-2g
Numai daca metodele prezentate nu dau rezultatele scontate, in acele cazuri este posibil ca rezolvarea poate fi doar chirurgicala chiar daca nu optezi pentru asa ceva. Prin operatie chirurgicala fimoza se rezolva in cateva minute fara nicio durere de medicul urolog. Sub forma de recomandare, inainte de a incepe este indicat sa fii consultat cel putin de medicul de familie. In caz contrar, spor la lucru si multa rabdare in cazul in care optezi pentru unul sau altul din motodele de rezolvare prezentate. Multa sanatate!

| Necunoscut436 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc mult! Chiar mi-ai fost de folos

2 răspunsuri:
| RăducanuConstantin1 a răspuns:

Hai in privat si iti spun tot ce vrei sa stii