| anonim_4396 a întrebat:

De ceva timp ma confrunt cu o problema. Sunt major si am crezut ca, cu trecerea timpului aceasta problema o sa dispara. Dar nu a fost asa. Nu imi pot decalota penisul. Cand sunt in cada, in apa calda iar penisul nu se afla in erectie( in stare normala) atunci il pot decalota dar cand este in erectie pot doar jumatate. Stiu ca ar trebui sa ma duc la doctor doar ca imi este cam rusine sa ma duc la doctor si sa stau gol in fata lui... cineva care a trecut prin situatia asta? Cateva sfaturi...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce ai tu se cheama fimoza si nu se poate rezolva de la sine, find nevoie de o interventie chirurgicala minora, de maxim 10 minute, cu anestezie locala si apoi mers acasa.
Este grav daca ai stat pana ai devenit major si nu te-ai dus sa-ti rezolvi fimoza de copil, cand dadeai drumul penisului si putea creste mai mare.
Oricum, sexul este imposibil sa-l faci, deoarece fimoza nu permite eliberarea glandului. Mai devreme sau mai tarziu tot la urolog vei ajunge, sa-ti rezolvi problema.
Gandeste-te cata rusine vei indura daca te vei duce al 30 de ani sa rezolvi fimoza... deci, urgent la UROLOG, ca nu-i de staat.
In plus, rusinea de care vorbesti este doar in capul tau, deoarece medicul vede cel putin 20 de sule pe zi si asta este meseria lui.
Imagineaza-ti ce vor crede prietenii tai, familia si rudele, cand te vor vedea singur peste ani, fara nici o fata si fara nici o sansa de insuratoare, crezand ca esti impotent. Chiar vrei ca lumea sa te vada ca un impotent?
Chiar nu-ti doresti si tu sa te bucuri de sex, ca toti baietii de varsta ta?
Tu crezi ca noi fetele mergem de placere la ginecolog? Nu baiete, mergem de nevoie, asa cum si tu ar trebui sa o faci de urgenta, inainte sa se intrebe lumea, ce hiba ai, de nu-s e uiat nici o fata la tine.

| SpikLo a răspuns (pentru Violleta2022):

Buna Ana Maria. Mersi frumos pentru raspuns. Sincer ma tem putin de operatie... Si de ce spun asta. Am inteles ca dupa operatie urmatoarele saptamani sunt cam dureroase + ca trebuie sa merg sa imi scoata copcile si nu este prea placut...

| Violleta2022 a răspuns (pentru SpikLo):

Nu-i adevarat! In prima saptamana este putin disconfort local. Durere este foarte usoara si foarte putina, in prima zi doar, dupa interventie.
Mai sunt aici care s-au operat si au ras dupa aceea, de frica inutil si stresul indus.
Apoi, esti ditamai barbatul, daca nu faci operatia acum, cand vrei sa o faci?
Trebuia sa o fii facut-o la 12-13 ani, ca sa dai loc penisului sa creasca. Acum s-ar putea sa fii stersat si ca ai un penis mic, care-i alt inconevenient la sex, dar ma rog, trebuie sa-l deblochezi intai, ca sa poti macar sa-l folosesti.
Operatia de fimoza se mai cheama popular si circumzie, operatie pe care toti evrei o fac imediat cum s-au nascut sau in primii ani, cand sunt foarte mici.

| SpikLo a răspuns (pentru Violleta2022):

Nici faza cu copcile nu este adevarata?

| Violleta2022 a răspuns (pentru SpikLo):

Nu se mai pun copci de vreo 10-15 ani.
Se folosesc niste fire absorbabile, sau un fel de lipici.

| SpikLo a răspuns (pentru Violleta2022):

Am inteles. Multumesc frumos pentru tot. O sa imi fac curaj si am sa merg. Vreau nu vreau tot trebuie sa o fac.

| gogu220 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ana Maria, nu confunda circumcizia cu operaţia de fimoză. Iar în al dpilea rând nu se pune nici o copcă şi nu se coase nimic. Se face o mica incizie, adică se taie un pic din prepuţ.

| SpikLo a răspuns (pentru gogu220):

Eu nu stiu ce sa mai inteleg.

| gogu220 a răspuns:

E o problema foarte serioasa pe care nu e bine sa o lasi asa. Ma mir ca parintii tai nu au rezolvat-o cand aveai pana in 3 ani, dar o poti rezolva si acum. Trebuie sa lasi deoparte orice rusine sau jena. Este o interventie foarte simpla si dureaza foarte putin. Va trebui dupa aceea o zi sau doua sa suporti un pansament, dar cu cat rezolvi aceasta problema mai repede cu atat e mai bine. Vorbeste cu tatal tau, chiar daca ii zici pe ocolite. Iti recomand sa NU spui niciunui coleg si nici celui mai bun prieten. Este o problema serioasa, dar copii prin rautatil lor canva tot var rade. Cel mai bine te duci singur la un spital. Din ce oras esti?

| SpikLo a răspuns (pentru gogu220):

Salut. Mersi pentru raspuns. Din constanta. Cand spui o interventie foarte simpla te referi la o mica ‘operatie’ nu? Si dupa aceasta operatie( nu stiu sa o numesc altfel) dupa un timp nu trebuie sa merg iar la doctor sa imi scoata copcile? Eu am inteles ca dupa operatie, urmatoarele saptamani vor fi cam dureroase...