| cosmin986522 a întrebat:

Penisul meu cand nu este in erectie pot decalota(mai greu dar reusesc) si la mjloc se formeaza acel inel ca si cum as avea parafimoza dar nu simt ca ma strange si pot trage pielea la loc iar cand este in erectie pot decalota putin si destul de dificil.Pot scapa de problema asta fara operatie?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ar fi indicat ca totusi sa te consulte medicul de familie, inainte de a folosi metoda de mai jos.Aceasta afectiune poate impiedica decalotarea glandului (total sau partial) in momentul in care penisul este in stare de erectie. In cazul in care (belirea) decalotarea este partiala se poate folosi unguentul DERMOVATE (propionat de clobetazol 0, 05%) cu care se unge preputul (pielea care acopera glandul) si dupa ce se absoarbe crema/intra in piele, aceasta se va masa si intinde in toate partile/directiile pana la limita suportabilitatii durerii resimtite de 2-3 ori pe zi timp de 2 saptamani. In cazul in care afectiunea persista insa in stare ameliorata, tratamentul se poate relua dupa o pauza de minim 1 saptamana si in caz de nevoie se repeta de mai multe ori. Daca fimoza este severa (constatarea o face medicul de familie) atunci cea mai indicata metoda de rezolvare devine metoda chirurgicala care nu este prea dureroasa si totul se rezolva in decurs de 24 de ore.Multa sanatate.

| cosmin986522 explică (pentru corbulalbrosu):

Nu te supara dar nu medicul de familie face constatarea si operatia din cate am auzit dureaza maxim 30 minute

| corbulalbrosu a răspuns (pentru cosmin986522):

Medicul de familie face doar constatarea.El iti va da trimiterea catre chirurgie. In cazul in care dispui de bani te poti adresa direct unui chirurg. Operatia este foarte simpla si nu prea dureroasa.

| cosmin986522 explică (pentru corbulalbrosu):

Am sunat la o clinica si mi-a zis 60 RON consultatia, pana la urma nu mai stau dupa medicul de familie sa-mi dea trimitere, dau aia 60 si gata

| corbulalbrosu a răspuns (pentru cosmin986522):

Exact.Prin trimitere este teoretic gratuita operatia insa doar cu programare, bala, bla, bla. Asa termini intr-o zi. Multa sanatate

| cosmin986522 explică (pentru corbulalbrosu):

Sti cumva daca pot pleca in aceeasi zi acasa? Nu am chef sa stau prin spitale

| corbulalbrosu a răspuns (pentru cosmin986522):

DA. Nu te interneaza. Totul se termina in maxim 3-4 ore.

| cosmin986522 explică (pentru corbulalbrosu):

Mersi mult, o sa discut zielele astea cu un urolog sa vedem ce e de facut, poate scap de opeatie

| corbulalbrosu a răspuns (pentru cosmin986522):

Asa cum ti-am zis, se poate rezolva acasa dar cere timp si multa perseverenta. Crema DERMOVATE este excelenta.