| Huțanu_Ana_2001 a întrebat:

Buna, Am 15 ani si nu mi-a venit menstruatia, si ma intrebam daca intretin relatii sexuale cu prietenul meu, voi ramane insarcinata? Vorbesc serios

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care pana in prezent inca NU ti-a aparut deloc ciclul menstrual si nu ai avut nici-o menstruatie, inseamna ca aparatul reproducator NU este maturizat si din acest motiv NU se produc, NU se elibereaza si NU ajung OVULE VIABILE in UTERUL tau. In acest caz si in aceasta situatie poti sa intretii contacte sexuale cu ejacularea spermei in vagin, fiindca posibilitatea de a se elibera un OVUL VIABIL in cazul primului ciclu menstrual din viata femeii este considerata d.p.d.v. medical ca fiind extrem de mica de cel mult 1-2%. Reiese ca datorita atat faptului ca este mica probabilitatea de a intretine sex exact in momentul primei ovulatii si coroborat si cu faptul ca primul ovul produs de OVAR de regula este NEVIABIL, rezulta ca formarea unei sarcina este la fel de mica sau altfel spus aproape IMPOSIBILA. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| HazelEyes77 a răspuns:

Daca nu ti a venit deloc menstruatia pana acum nu ramai insarcinata desi mi-e greu sa cred ca nu ai inca ciclu menstrual dar daca e vorba numai de luna asta atunci sunt sanse de sarcina daca nu te protejezi. E mai bine sa fii precauta.

Răspuns utilizator avertizat
| Denision99 a răspuns:

Era scump un pachet de prezervative? Bănuiesc cu nu!