| 6232 a întrebat:

Am 15 ani si o relatie de 2 ani cu un baiat care are 21.In apartamentul unde stau sunt certuri tot timpul(precizez ca stau cu o matusa). De la atatea certuri m-am saturat, nu stiu ce sa mai fac! As vrea sa plec de acasa(poate cu prietenul meu nu sunt sigura). Daca matusa si tatal meu ma vor da disparuta la politie, va trebui sa ma intorc obligatoriu inapoi acasa? Va rog sa imi dati un raspuns, un sfat cat mai repede!

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu numai ca va trebui sa te intorci inapoi, dar prietenul tau va fi anchetat pentru rapire si sechestrare de minore (la 14 ani nu ai discernamant deci nu se va accepta in instanta faptul ca ai plecat de buna voie). Probabil nu va face inchisoare, va plati doar o amenda penala si va ramane cu cazier.

| CevaNormal a răspuns:

In primul rand gindestet-te la tatal tau si la persoanle care te iubesc din familie, asta inseamna sa-i tradezi in mod grosolan. Ce priveste relatia cu baiatul tau, continua ca oricum dupa zile negre vine si zile cu soare si multa caldura, ai sa vezi, situatia se va schimba curand cind toti se vor obisnui. Nu incerca sa i-ai dragostea parintilor ca nu e chiar bine. Baiatul ar trebui sa inteleaga situatia ta. Oricum mai ai inca putin de tot si vei fi libera sa faci orice vrei.

| Linda a răspuns:

Daca se cearta din cauza prietenului tau cu tine dupa mine au dreptate. Tine-te mai mult de scoala, gaseste-ti prietene cu care sa impartasesti prin ce treci si lasa chestiile cu mersul de acasa dupa 18 ani. Ai rabdare, asteapta sa fii fericita dupa majorat, nu mori in 3 ani si iesi si cu liceul terminat. Eu nu am o prere buna despre un baiat care devine prieten cu o fata de 13 ani.

| marsy a răspuns:

Stai acasa si nu te porni pe drumuri. incerarka sa eviti certurile care apar in familie. sh atit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vei pleca de acasa, rudele tale te vor da disparuta la politie si vei creea probleme mai mari decat ai. te poti muta cu iubitul tau doar daca parintii tai, matusa ...sunt de acord, astfel nu va avea nici el probleme. Tu ai de-abia 15 ani, el este major si poate fi anchetat de politie pentru corupere de minori. Daca vrei sa pleci de acasa si nici cu iubitul nu poti sta, unde te vei duce? incearca sa te linisteti si sa vezi si partea buna a lucrurilor.de ce sunt certuri in familia ta? se cearta intre ei sau te cearta e tine? mai scrie-ne.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai da tatal tau traieste cu matusa ta? si tu ti-ai pus-o de la 13 ani? cred ca esti in neregula nene si pedofilu ala inca nu e la politie sau la puscarie?