| Elyiela a întrebat:

Va rog sa imi spuneti daca politia poate sa imi faca ceva (sa ma forteze) sa ma intorc acasa in cazul in care eu plec si stau cu tatal meu vitreg. Povestea e mai lunga, dar pe scurt e nu ma inteleg cu mama mea, ea are psihoza acuta si vorbeste numai tampenii. Eu implinesc 17 ani luna aceasta.
Deci, daca plec de acasa si ea se duce la politie si ma da disparuta si poate politia ma gaseste cu tatal meu, pot ei sa ma forteze sa ma intorc acasa cu ea? Ea imi tot repeta ca pana la varsta de 18 ani raspunde de mine dar eu stiu ca nu raspunde ea in totalitate, intrucat am aproape 17 ani.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pana la 18 nu poti scapa

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți încerca. Până să intevină ea, până aia, aia, beneficiezi de libertate.
La poliție declari că tu refuzi să te întorci acasă, explici și de ce, la vârsta ta nu te pot duce acasă cu forța, să stai închisă în casă cu forța. să fii legată. Așa că poliția va trebui să ai măsuri mai complexe, anchetă socială, aia aia, și mai trece timpul și dta o să ai 18 ani și scapi.
Dacă mama ta insistă să vii din nou acasă, dta să îi spui.
Degeaba mă aduci acasă cu poliția, că a doua zi, imediat fug înapoi la tata.
Poliția știe asta, și dacă sunt inteligenți vor anunța pe mama ta așa. Am găsit-o pe fiica dvs, ea nu a dispărut, ea e bine mersi, e la tatăl vitreg, o găsiți acolo, și nu se va băga mai mult.
De ce spun asta, cunosc un caz real în jurul meu, în care s-a procedat așa.

| Andreeush a răspuns:

Bineînțeles că te poate forța să te întorci acasă atâta timp cât ești minoră.

| aXy99 a răspuns:

Cum naiba a obtinut custodia cand are psihoza acuta?