| Melhem_Sarah_1989 a întrebat:

am 15 ani si sunt intr-o relatie cu un baiat de 18 ani
Intradevar la inceput felul in care ne-am intalnit a fost mai controversat prin faptul ca eu nu mi-am dorit o relatie cu el, dar pana la urma sa terminat in una
Inainte de a fi cu el eu nu am mai avut o relatie ci o prosteala in care s-a intamplat cateva saruturi si nimic mai mult
La inceputul relatiei mele cu aceasta persoana, a trebuit sa invat si sa ma acomodez cu faptul ca eu acum aveam pe cineva langa mine
El este tipul de baiat foarte gelos si posesiv dar am acceptat asta si m-am invatat cu el
El imi reproseaza intodeauna despre acel "fost" si imi mai reproseaza ca ii spun chestii prietenei noaste comune care in acelasi timp si el face la fel
El intodeauna ma face sa ma simt vinovata pentru ceva ce se intampla
El spune ca eu i-am facut faze mai putin placute care le admint dar niciodata nu a fost vorba de inselat, dar si el a facut la randul lui dar dupa cum am spus mereu ma face sa ma simt cea cu pricina
Acum eu sunt intr-o sceneta si am rolul principal la care dat audioe inainte sa ma cunosc cu el
In aceasta sceneta eu trebuie sa pup un baiat care este gey, iar prietenul meu face urat
El imi spune ca o face pentru ca ma iubeste si il cred... Dar actoria este cea ce imi place sa fac si el imi interzice chestia asta
El nu are incredere in mine si niciodata nu a avut, i-am dat parola de la facebook si telefonul si niciodata nu a avut motive sa nu ma creada
Mereu crede ca fac ceva si pentru ca noi mergem la scoli diferite el isi inchipuie ca eu fac alte chestii
Revenind la sceneta el a ajuns la momentul sa ma enerveze foarte tare si ma pus sa aleg...
Stie ca il iubesc dar totusi ma pus sa aleg pentru o prostie
Ma pus sa aleg intre sceneta si el
Eu am ales sceneta pentru ca e visul meu, dar el sa despartit de mine pentru ca mi-am ales visul si tot imi spune ca eu nu il iubesc pentru ca am facut asta
Eu sunt de parere ca el fiind mai mare trebuia sa inteleaga si sa nu se comporte imatur despre chestia asta
Dar vreau sa stiu daca am gresit alegandum-i visul chiar daca il iubeam si pe el foarte mult

9 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Ai facut foarte bine!
Ma bucur ca ai facut alegerea corecta, in ciuda varstei tale fragede.
Prietenul tau este un imatur. El nu are niciun drept sa iti interzica ceva!
Tu trebuie sa te gandesti la tine mai intai si sa faci ceea ce iti place tie.
Cu siguranta el nu o sa se mai afle in viata ta mai tarziu, iar atunci o sa regreti ca, in incercarea de a-i face lui pe plac, ai uitat de tine.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Halele maica sfanta aparane pe noi credinciosii de potop, ai facut foarte bine ca ai ales visul tau in locul lui. ce om posesiv si gelos, urasc oamenii de genul. intro relatie nici unul din parteneri NU are dreptul sa incalce intimitatea partenerului!

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Nu e o greseala sa-ti urmezi visul! Daca el te iubea si te respecta catusi de putin, te-ar fi inteles si te-ar fi sustinut in alegerea ta. Sincer, nu are rost sa te complici cu un asemenea baiat, care nu iti sprijina pasiunile, evolutia. Sunt destui barbati adevarati pe lume, tu n-ai pierdut nimic! In loc sa te preocupi atat de mult de "dragoste", la varsta ta, ar trebui sa fii mai atenta la scoala, la orele de limba romana. Faci niste greseli gramaticale deranjante, nu prea stii sa folosesti virgula, lucruri care nu dau bine la o domnisoara ce viseaza sa ajunga actrita. Vei avea timp si de relatii...

| e1xtz a răspuns:

Nu mai continua sa fi un copil naiv si prostuta, si lasa-l cat mai degrabă pe individ, chiar in seara asta daca se poate.

In primul rând este 'major' de etate si prioritatile lui in relatii amoroase ar trebui sa fie cu fete de o varsta cu el, nu minore care abia au avut primul sărut.
Maine-poimâine urmează sa iti ceara sa faci sex cu el, lucru normal pentru vârsta lui dar nu si pentru a ta...si asta o sa ti-o ceara tot cu santaje emotionale.

Plus ca forma asta de viata gen homus-erectus, ori ar trebui sa accepte tratament si consiliere pentru comportament deviant, sau tinut sub cheie, sa nu se reproduca sau santajeze emotional adolescente.

Fii isteata si ma asculta, ca nu pari chiar tuta din ce povestesti, esti doar mica si nu este potrivit cu cine umbli.

| Gavrilă_David_1996 a răspuns (pentru e1xtz):

Buna sunt iubitul ei happy

Numai vorbiti si va dati cu parerea in nestire de cauza. Indradevar sunt gelos, dar cred ca am toate motivele sa fiu, pentru ca ea trebuia sa sarute alt baiat, nu odata, ci de mai multe ori.

Sunt de 8 luni cu aceasta fata si desii e mai mica decat mine niciodata nu am profitat sau mi-am batut joc in niciun fel, am surori si nu as putea sa imi bat joc de nimeni.

Dupa prima luna de relatie, am fost la ziua ei cand implinea 15 ani. Eram fix acolo langa ea pe canapea si o vad de odata ca se supara. Motivul din care s-a suparat a fost ca fostul ei nu i-a dat mesaj cu la multi ani. Acesta dupa un timp ii trimite iei mesaj cu "te iubesc" iar ea ii spune inapoi ca tine la el. Cum credeti ca ma simteam?

Mereu a pus prietena ei inaintea mea, si cu aceasta, povestea totul ce se intampla in relatia noastra. Orice vorbeam, orice faceam, parca prietena ei era a treia persoana din relatie.

Mereu am iertat si nu am inceput sa zic nimic pana in momentul cand mai imi face cate o faza.

Eu singura chestia care am facut a fost sa o fac sa aleaga dintre mine si sceneta. Daca ma cunostea si ma alegea pe mine, sincer spun, ca nu o lasam sa renunte la sceneta pentru ca stiam cat a muncit pentru ea.

Mereu imi spune de baietii de la scoala de la ea pe care o plac, si chiar mi-a cerut sa se duca la bal cu un baiat pe care obisnuia sa il placa si mi-a mai zis ca vrea sa faca poza cu cel mai frumos din scoala :/.

Odata eram la Mc'Donnalds si vorbeam despre relatia noastra si am inceput sa ii zic ca eu nu vreau sa ii gresesc ei pentru ca stiu cati baieti sunt dupa ea si chiar nu vreau sa o pierd. Ea imi raspunde cu " Sa nu cumva sa gresesti" si imi zice ca stie pe cineva care imediat o sa sara pe ea, acela fiind baiatul cu care vroia sa se duca si la bal.

O singura greseala fac si ajung sa am postari pe internet despre ce persoana oribila sunt. Mereu am inteles si am facut relatia sa mearga.

DA SUNT GELOS PENTRU CA NU VREAU CA PRIETENA MEA SA FIE ATINSA DE NIMENI ALTCINEVA.
Vreau sa imi spuneti si mie cu ce gresesc?

| e1xtz a răspuns (pentru Gavrilă_David_1996):

Sceneta nu are legătură cu gelozia ci cu prostia.
Ce s-ar face actorii când sotiile/sotii ar trebui sa joace roluri care presupun saruturi, mimarea actului sexual, etc...deci aici aberezi, te inteleg esti foarte tânăr.

La partea cealaltă te inteleg dar iti meriti soarta, cine te pune pe tine băiat de 18 ani sa umbli dupa o copila fitoasa care abia i-a iesit parul la pasarica, si pentru ea relatia cu tine este o joaca si o amenintare ca daca nu te porti cum trebuie cel mai frumos băiat din scoală abia asteapta sa fie cu ea.Acestea sunt niste infantilisme clar potrivite pentru vârsta ei pubertina.
Daca te ambitionezi in posesivitate si control cu un copil ce ai sa gasesti?!
Ai 18 ani impliniti, poate esti deja la universitate, poate mergi din toamna, in orice caz nu esti intr-o relatie potrivita, ori esti prea slab emotional sa intri intr-o relatie cu o tânără de vasrta ta?

Cauta o fata majora de etate, cu o minima experienta si minim respect pentru o relatie intre 2 tineri majori de etate, care sa aprecieze corect o relatie si sentimentele reciproce.Tu in timpul asta stai cu o copilita fitosica care te ameninta ca te schimba iar tu ca replica tot infantila o santajezi emotional si încerci posesivitatea si gelozia(ai si cu cine e pare).

E alegerea ta, dar infantilitatea si prostelile acestea sunt rezultate normale acestui tip de relatie.
Te întreb, vrei la sotron cu fitosica ta de 15 ani, sau esti bărbat major de etate, si vrei o iubita care sa aprecieze rspectul si termenii unei relatii intre doi tineri maturi?
Pana atunci meriti 'relatia' asta.
Cel mai sănătos este sa o lasi sa isi joace pubertatea cu copiii si poze cu frumosii din liceu.

| Gavrilă_David_1996 a răspuns (pentru e1xtz):

Ce s-ar face actorii?

Majoritatea actorilor sunt casatoriti cu oameni din lumea mondena sau alti actori. Oameni care stiu sa zambeasca fals, oameni care pun orice altceva inaintea iubirii.

Te crezi foarte deschis la minte. Odata ce nu ma intelegi pe mine, si ma faci si prost, inseamna ca nu esti o persoana deschisa la minte, ba din contra ai o minte foarte inchisa la minte. De ce? Prin faptul ca iti dai cu parerea inainte sa te pui in locul persoanei.

Normalitatea fiecarui om este diferita de altuia. Daca mie nu mi se pare normal ca prietena mea sa se sarute cu altcineva asta nu inseamna ca sunt prost.

M-am uitat si celelalte raspunsuri care le dai aici pe TPU, si in afara de santaj si etate nu stii alte cuvinte ce sa folosesti.

Da am sa stau la sotron cu fitosica mea de 15 ani pentru simplu fapt ca iubesc, si nu mi-as lasa fitosica asta de 15 ani pentru nimeni.

Si mai invata sa scrii correct. Pun pariu ca esti singur/a.

| e1xtz a răspuns (pentru Gavrilă_David_1996):

Dormi in pace ignorant tinere domn.
Cat despre singurătatea mea, cu siguranta la vârsta de 18+ nu mai eram de mult pe laba ca tine, si nici nu mai alergam dupa pasarici de a 8-a.

Mai stai la sotron cativa anisori pana cresti mare si prinzi curaj pentru mai mult, deocamdată este locul potrivit pentru tine.

"Succesuri".

| AndreePapush a răspuns:

Ai facut foarte bine draguto!
intr-adevar el nu merita inima si dragostea ta
Gindeste-te la viitorul tau
Inchipuieti ca tu renunta-i la visul tau si nu erai fericita, pe cind el doar se folosea de tine.
Vei gasi o persoana mai iubitoare, care iti va arata iubirea lui in fiecare minut.Tu meriti ceva mai bun.
vei deveni o stea mare si el isi va da seama ce a pierdut
In orice caz ai procedat corect
Bravo!