| Qook a întrebat:

Hi hi, deci am o prietena cu care ma știu de multa vreme, am avut perioada noastră de glorie, dar in ultimul timp ma simt foarte pe lângă.
Ea e o persoana foarte sociabila, narcisista (a spus o chiar ea), are relație dar flirtează cu mulți băieți, vorbește și se întâlnește cu mulți tipi, eu în schimb stau și ii ascult poveștile și aventurile, când are nevoie de păreri și sfaturi, ii sunt acolo, deși tot cum vrea ea face.
Anyways, problema e alta, eu recunosc, am probleme cu mine, nu sunt confident și asta face greu sa-mi găsesc pe cineva, uneori, printr-o minune, mai atrag atenția unui băiat sau doi, și dacă prietena mea afla, vrea sa fie și ea între noi, vrea sa-l facă al ei, iar dacă asta nu ii reușește, va spune ca e nașpa sau prost, ceea ce pe mine ma face sa ma simt prost și parca-mi scade și mai mult încrederea în mine și ii spun ceea ce ma deranjează, dar nu ma ia în seama, sunt unele detalii care, cand ne întâlnim, pe mine ma fac sa ma simt tot mai inferioară ei. Incerc sa trec peste, sa ignor faptul ca-mi scoate defectele în evidenta, faptul ca-mi reproșează mereu de ce folosesc fond de ten în condițiile in care tot ea se uita ca la extratereștri dacă am câteva coșuri, nu știu, I mean poate sunt chestii banale și e totul în capul meu pentru ca nu ma iubesc prea mult, dar chiar am nevoie de păreri, sa ma trezesc puțin la realitate. laughing
Sper c-am nimerit categoria, haha.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu chiar nu vezi ca nu sunteti compatibile, deloc?
Ca relatia asta nu este una de prietenie, ci de frustrare, manipulare, control, injosire samd?

Chiar ai nevoie de o asemenea prietena care te trage in jos, te manipuleaza, iti distruge toate posibilele relatii si te injoseste in fata altora?

Eu cred ca de aceasta prietena trebuie sa scapi cat mai repede si pentru totdeauna, fiindca o asemenea fiinta iti va aduce numai necazuri si probleme in viata si iti vei nenorocii viitorul, daca ai un asemena om alaturi de tine.
Scapa de ea, cat poti de repede, si nu glumesc cand spun acest lucru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm, gradul de compatibilitate dintre ea și tine este unul scăzut. Nu as numi-o tocmai prietena în condițiile în care se comporta așa cu tine în prezența altora.
Este clar o persoană de o calitate îndoielnică daca ea deși este într-o relație, de întâlnește și flirtează cu alții.
In locul tău as indeparta-o gradual. Mai bine să fii singura decât cu o persoană toxica și egoista.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Este clar ca nu îi pasă de viata ta, o interesează doar propria viata și da.
Nu îți este " prietena", o prietena este acolo pentru tine, va ascultați, va sfătuiți, va încurajați, etc.
Și nici nu se da la băieții care îți plac ție, din descrierea ta cum ca are iubit și se da la alții pare cam panaramix. ( asta as fi spus și dacă era un el).
Sfat: Ieși din aceasta prietenie toxica

Ca sa ajungi la love yourself, trebuie sa îți dai timp sa te cunoști, sa vezi ce îți place și ce nu.
Încearcă să faci plimbări pe afara singura ca să te poți gândii la diverse lucruri și ca să admiri peisajele și lucrurile bune din viata ta.
Crede-mă, știu ca cea mai grea provocare este sa ne apreciem pe noi, dar cu timpul vom reuși asta, mult succes!
Și nu lăsa alte persoane sa te descurajeze.