| Danielageorge a întrebat:

Bună, am 16 ani ciclul mi-a venit de 4 ani, iar de 1 an si cateva luni am un ciclu neregulat, adică perioada dintre menstruatii este de 39 de zile daca nu si 41 de zile, ciclul ma tine 5 zile.
Tin să precizez că am o aplicatie pe telefon si am toate datele acolo de mai mult de 6 luni si este neregulat mereu.
Am avut si am contact sexual doar cu o singură persoană.
Multumesc din inima daca imi puteti spune ceva

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Cu toate ca un ciclu menstrual normal dureaza intre 21-35 zile, pe perioada pubertatii, in cazul anumitor fete, el poate fi mai lung, ajungand si la 45 zile.In timp ar trebui sa se regleze treptat.
Faptul ca el are o diferenta de 1 zi sau 2, plus sau minus fata de ciclul anterior nu inseamna ca este neregulat.Corpul nu este un mecanism atat de exact si chiar si in cazul celor mai regulate cicluri pot exista variatii in plus sau in minus de 1 zi, 2 sau chiar 3 zile uneori.Asta nu reprezinta un motiv de ingrijorare.
Faptul ca ciclurile tale au aceeasi durata, incadrandu-se in normalitatea de +/-2 zile este un semn bun si este probabil ca in timp sa ajunga sa aiba o durata un pic mai scurta.
Sper ca am explicat pe intelesul tau si daca mai ai intrebari, cu mare drag!
Multa sanatate!

| Danielageorge explică (pentru Floridori):

Multumesc din suflet pentru toata atentia ❤❤

| Floridori a răspuns (pentru Danielageorge):

Cu mare drag happy Multa sanatate si mult succes!

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care afirmatia ta este corecta in privinta lungimii ca numar de zile a ciclului menstrual si anume : ''de 1 an si cateva luni am un ciclu neregulat adică perioada dintre menstruatii este de 39 de zile daca nu si 41 de zile, ciclul ma tine 5 zile.''
Daca toate cele 10-11 ciclurile menstruale au avut in general o lungime cuprinsa intre 39 si 41 de zile, atunci se poate afirma ca un astfel de ciclu menstrual este REGULAT (chiar foarte regulat).
In acest caz se poate stabili cu destul de mare precizie/acuratete data in care se produce OVULATIA fiindca aceasta are loc in cea de a 26-a, a 27 sau a 28-a zi a ciclului numarat fata de prima zi a ultimei menstruatii. Rezulta ca PERIOADA FERTILA a ciclului se suprapude de fiecare data peste intervalul zilelor cuprinse intre a 22-a si 29-a zi a ciclului menstrual. Nu are absolut nicio importanta sau vreo relevanta faprul ca sangerarea menstruala are mereu durata de 5 zile, fiindca perioada zilelor de sangerare menstruala reprezinta doar o etapa cu totul lipsita de orice importanta in privinta procesului procrearii umane.
Aplicatia va indica informatiile cu o precizie mai mult decat acceptabila in cazul in care va fi introdusa in caseta indicata numarul 40, adica media lungimii intre 39 si 41 de zile si in acest caz ziua ovulatiei dar si perioada fertila a ciclului va fi mereu corecta si valabila in proportie de peste 90-95%. Multa sanatate!