| Marxel a întrebat:

de vreo 2 zile ma dor sanii si burta, stopul mi-a venit pe 15 iunie si nu ar trebui sa fie din cauza asta, precizez ca am un ciclu neregulat, am facut petting cu prietenul meu dar doar atat, fara contact sexual, ce ar putea fi? Precizez ca in ultima perioada sunt si stresata cu facultatea

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul tau menstrual ar fi NEREGULAT, atunci nu se poate nici macar anticipa data urmatoarei menstruatii, fiindca aceasta se poate produce practic in orice moment/oricand dupa trecerea celor minim 21 de zile ale celui mai scurt ciclu menstrual ovulatoriu posibil d.p.d.v. medical, adica incepand si cu a 22 a zi, dar la fel de bine si dupa 30 sau 45 de zile fata de inceperea ultimei menstruatii. Insa in cazul in care conform celor spuse de tine si anume ca menstruatia in cazul tau se porneste de regula, de obicei : ""in fiecare luna imi intarzie cu cate 9 zile"" rezulta in mod clar ca tu ai de fapt un ciclu menstrual REGULAT cu o periodicitate de 38-39 de zile. In acest caz se poate considera ca in acest moment ciclul tau se afla in preajma zilei de ovulatie care ar urma sa se produca probabil intr-una din zilele de 9 sau 10 Iulie. In acest caz disconfortul/durerea resimtitita la nivelul sanilor si a zonei lombar-abdominale este posibil sa se datoreze exact in acest moment in care se produc modificari hormonale destul de importante in organismul tau. Fiindca NU ai intretinut contacte sexuale in urma carora sa fi putut sa ajunga sperma in zona vulvo-vaginala in aceasta perioada cuprinsa intre (5)6, 7, 8, 9, 10, 11(12) Iulie, reiese concluzia ca orice posibilitate de a se putea forma/naste o sarcina este complet exclusa si imposibila. Incearca sa te linistesti pe deplin fiindca este atat ilogic dar si absolut inutil sa te panichezi sau sa te stresezi. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medicul tau ginecolog sa te vadă, noi nu stim exact cauza, dar doctorii in urma consultului de specialitate pot pune diagnostic, ce varsta ai?

| Mentosanaaa a răspuns:

Probabil ca e vorba despre sindromul premenstrual. De la petting nu are cum. Daca te ajuta cu ceva, si eu patesc la fel exact cu o saptamana inainte de menstruatie. Stai linistita. happy