| anonim_4396 a întrebat:

Buna :*. Am 16 ani jumatebatting eyelashes. Si am si eu nevoie de un sfat :*. SUnt cu prietenul meu impreuna de 5 luni de zile si eu as cam vrea sa fac un pas destul de important. adica sa`mi incep viata sexuala. Credeti sa e bine?:-s

Răspuns Câştigător
| alexandra21_3435 a răspuns:

Nu mai speriati fata cu cancer cu atatea probleme care le ziceti. este adevarat ca trebuie sa se ingrijeasca si sa fie cultivata in ceea ce priveste sexul, dar stati putin ca de cand e lumea nu toate fetele erau virgine pana la 18 ani, si au mai existat atatea cancere, probleme si bla bla bla. bineinteles trebuie sa faca control si sa aiba grija de ea, dar la cum spunea BRIGAELA apai deja sigur nu mai vrea sa faca sex. stati putin ca nu stiu cati dintre noi am stiut exact toate de la inceput ci am mai invatat si pe parcurs unul cu celalalt. in ceea ce priveste doar ca esti de 5 luni cu el intr-adevar e cam putin timp, ca nu cred ca vrei sa o faci cu oricine si apoi PA. in caz de tu te simti pregatita(ca doar tu stii la ce stadiu sunteti cu relatia), nu e nici o problema deoarece este un lucru frumos sa va doriti asta, dar sa aveti si putin habar inainte ca sa nu aveti suprize nepregatite. iubiti-va mult!

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din punct de vedere medical, nu e bine. In sensul ca vei avea risc crescut (de 9-10 ori) de cancer de col uterin daca iti incepi viata sexuala inainte de 17 ani si jumatate. Dar daca tu te simti in stare sa traiesti toata viata cu amenintarea asta, sa te duci la ginecolog la fiecare 6 luni (incepand cu prima luna dupa inceperea vietii sexuale si pana la 10 ani dupa menoapuaza), sa faci mereu investigatii invazive si dureroase (colposcopie, biopsie), sa risti sa fii nevoita sa te operezi inainte de a avea un copil (si sa nu mai poti avea), atunci o poti face. Important este sa stii toate astea si sa poti sa ti le asumi.

| shtephie a răspuns:

Sfatul meu este sa mai astepti!
1. Ai 16 ani jumate...
2. 5luni de relatie sunt cam putine...
Gandeste-te foarte bine sa nu regreti apoi!

Răspuns utilizator avertizat
| mosu_9772 a răspuns:

Eu sunt de parere ca esti inca copila si ai tot timpul din lume sa iti incepi viata sexuala nu te grabi ca s-ar putea sa regreti daca te vei despati de prietenul tau pentru ca te-ai oferit lui cu trup si suflet deci in concluzie ar fi mai bine sa ai rabdare

Răspuns utilizator avertizat
| AcAdIcA_6275 a răspuns:

Pai eu cred ca 5 luni e inca devremehappy
mai asteapta putin...
macar sa faceti un an
dupa sa nu va despartiti sau cine stie ce...
eu zic sa mai asteptiwinking
faci cum vreibatting eyelashes
succeskiss

| monikka a răspuns:

Nu trebuie sa iti spuna nimeni ce sa faci si ce nu. Daca te simti pregatita pentru acest pas si simti ca el este baiatul potrivit o poti face.

| simona_1560 a răspuns:

De asta trebuie sa te intrebi tu singura.analizeaza putin relatia cu prietenul tau si fii sigura ca ajungi la o concluzie, daca merita sau nu sa faci chestia asta pentru el.nu face ceva ce ai putea regreta mai tarziu.gandeste'te bine.si eu zic sa mai astepti totusi macar pana la un an... o relatie serioasa nu se formeaza la 5 luni

| nebunatica_2307 a răspuns:

Buna...si eu tot cam pe la 16 ani jumate mi-am inceput viata sexuala... dar eram cu prietenul meu de 9 luni.deci daca tii la el si el la tine si esti sigura ca nu regreti. fa acest pas
multi pupici si bafta:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu conteaza de cand esti cu el important este daca esti tu pregatita, baieti se folosesc de orice chiar sunt pregatiti sa joace si teatru daca este nevoie isi pierd luni de zile pentru a putea sa ajunga acolo acum depinde de recetpia ta te iubeste nu te iubeste cu adevarat ai incredere in el deci totu depinde de tine din punct de vedere religios nu e voie la 16 ani din punc de vedere medical trebuie sa ai incredere in pregatirea ta si din partea prieteniei iar intervine increderea si pregatirea. raspunsu este greu de dat pentru faptul ca esti totusi nematurizata si daca faci ceva gresit tu suferi nu altcineva decizia iti apartine

| duaA a răspuns:

Hi parerea mea este sa nu te grabesti multi baieti stau cu fete doar pentru un anumit lucru, nu spun ca el face acelasi lucru dar nici tuh nu esti sigura suta la suta daca nu-i numai peste ``aia``is tot feluri d baieti au rabdare si 1 an d zile. doar sa se simta ei bine... parerea mea este sa mai astepti esti prea mica, corpul tau nu sa dezvoltat ...pana la 18 ani tuh inca mai cresti, sfatul meu cu cat il tii mai mult cu atat il incumeti, si daca nu se va intampla cu el nimic crede-ma ca te va tine minte,(fata la care nu a putut sa ajunga)eu am 18 si pana acum ii tin p toti cu care sunt si am fost pentru ca nu am gasit pers potrivita, de fapt am gasit dar dupa 6 luni am putut spune ca sunt pregatita dar mi-am dar seama ce fel d pers este si pentru ce statea el cu mine si ne-am despartit, il cunosc din clasa a 5 deci ai grija nu te grabi, ai toata viata inainte, bbye?>big grin

| AndreeaTs a răspuns:

Ai dabea 16 ani, esti prea cruda. Chestia asta o doresti din curiozitate? Nu face pasul gresit, ai toata viata inainte, gadeste de doua ori inainte sa faci un pas. Asigura-te si gandeste-te la consecinte. Chiar doresti sa devi femeie?