| sabina18 a întrebat:

Am 16 ani si acum doua zile mi-am inceput viata sexuala.si de atuci ma doare, nu foarte tare ovarul drept. Din cate stiu am niste chistulete. Oare pot fi insarcinata? Eu nu prea cred asta pentru ca am facut sex protejat si cand s-a spart prezervativul am incetat.

5 răspunsuri:
| gabriella85 a răspuns:

Nu cred ca esti insarcinata! atat timp cat partenerul nu a ejaculat in vagin ...nu ai cum sa ramai insarcinata, mergi totusi la un ginecolog pentru o consulatie in legatura cu chisturile de care spui ca stii ceva, sa nu cumva sa se agraveze.sanatate!

| saby26 a răspuns:

In primul rand nu ai cum sa-ti dai seama daca esti insarcinata ca este prea devreme si nu pot aparea simptome.de cela mai multe ori nici nu ne dam seama ca suntem insarcinate pentru ca oul fecundat poate fi eliminat odata cu venirea CM daca organismul nu il accepta.sunt f multe cazuri.sa inteleg ca tu mergeai la medic inca de cand erai virgina de stii de chisturi. daca doar ai facut un echo sa stii ca de cele mai multe ori multi medici se inseala confundand foliculii cu chisturi.foliculii se vad ca niste chisturi inainte de cm chiar si cu 2 saptamani.cel mai bine este sa faci un echo endovaginal pentru ca acum ti-ai inceput si viata sexuala, sa faci acest echo in ziua a 5 de ciclu si atunci se va vedea sigur daca ai chisturi pentru ca odata cu venirea cm foliculii ar trebui eliminati

| ciresik80 a răspuns:

Fa un control la ginecolog nu cred ca esti insarcinata dar e posibil sa ai alta problema si ai nevoie de tratament.

| RicăPăturică a răspuns:

Chiar s-a spart prezervativul?laughing

| sabina18 explică:

Prezervativul s-a spart afara