| MarinelaCiolan a întrebat:

Hei! Am 20 de ani iar viata sexuala mi-am inceput-o vara trecuta, adica la 19 ani. Primul baiat din viata mea nu a vrut sa o facem protejat, niciodata. Dupa ce am facut-o cu el am mers la piscina si am luat candidoza. Ne-am despartit si au mai urmat doi parteneri cu care am facut-o neprotejat la inceput iar pe la jumatatea actului isi puneau prezervativul. Acum am o relatie de 3 luni cu un baiat,timp in care am facut din nou candidoza,o data de la un gel de dus barbatesc(cred eu) dar de care am scapat imediat si am mai facut o data,nu stiu sigur de la ce, presupun ca de la o crema de galbenele cu care ma dadeam pentru ca am inteles ca este buna pentru prevenirea candidozei dar de aceasta data am scapat cam in aproape 2 saptamani. Cu iubitul meu o fac si protejat si neprotejat,ca si la cei doi, prima oara neprotejat si apoi isi pune prezervativul dar sunt si dati in care o facem numai protejat. Nu am mai facut-o de vreo 3 saptamani pentru ca aveam dureri la ovarul drept. Vineri am fost la ginecolog si mi-a spus ca am chist la ovarul drept si mi-a dat un tratament. Ieri seara,eu si prietenul meu am incercat sa o facem din nou. De data aceasta nu m-a mai durut ovarul dar m-a usturat in zona intima cam pe tot parcursul actului si putin dupa. Acum am o senzatie de discomfort in zona intima,nu ma mananca,nu ma ustura dar parca simt ca ma gadila din cand in cand,doar daca ma misc. Ma gandesc ca daca am facut iar candidoza si cea mai mare frica a mea este sa nu am cumva hiv ca din cate am inteles daca faci de mai multe ori pe an candidoza, poti sa ai hiv. Vreau sa mai adaug ca primavara trecuta am facut varicela iar de atunci am sistemul imunitar cam scazut.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

NU poate sa existe absolut nicio legatura sau interdepententa intre 2 afectiuni/boli care sunt provocate de agenti patogeni complet diferiti. Candidoza este provocata de o CIUPERCA denumita Candida Albicans, care exista si se dezvolta in vagin in mod normal si natural pana la un anumit nivel, echilibrucu restul lactobacililor. Iar im privinta existentei Virusul Imunodeficienţei Umane (HIV'SIDA) in organism, acesta este provocat de catre un VIRUS, care se transmite prin sange, sperma, secretii genitale, lichid cefalorahidian si lapte matern. Cele mai frecvente cai de intrare a virusului in organism sunt ranile deschise care sangereaza si mai ales cele care apar in mucoasa vaginala si cea anala. In concluzie presupunerea ta privind aparitia virusului HIV/SIDA in organism este 100% falsa, gresita, eronata. Multa sanatate!

| mentholinks a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Pai daca unul dintre parteneri avea HIV si au facut-o neprotejat? De ce zici 100% falsa?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru mentholinks):

Datorita faptului ca in raspunsul meu eu m-am referit strict la ceea ce este scris/afirmat chiar de catre ea, intr-un mod cat se poate de clar, citet si pe intelesul oricui : ''...cea mai mare frica a mea este sa nu am cumva hiv ca din cate am inteles daca faci de mai multe ori pe an candidoza, poti sa ai hiv.'' Capisci?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Candidoza nu are nici o legatura cu HIV, desii, amandoua se pot lua prin sex neprotejat.
Pentru atata lucru, poti merge la un medic ginecolog pentru un test citologic, de depistare a bolilor cu transmitere sexuala. Pentru HIV se face un test de sange, specific pentru HIV, dar numai dupa 6 luni de la contaminare, pentru ca nu apare inainte.