| ladybobox a întrebat:

Buna am 16 ani.si ma tem sa nu am chist ovarian. ce simptome ar trebui sa am? sad

Răspuns Câştigător
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Daca te temi, in mod sigur simti ceva in neregula. Tu esti singura care stii ce gen de disconfort ai. Eu cunosc fetita care a fost operata de asa ceva la 14 ani. Nu vreau sa te sperii, ci sa te indrum pe o cale corecta. Mergi la un medic specialist, desigur pe calea care trebuie: in primul rand consult si trimitere de la medicul de familie. Nu intotdeauna exista simptome. Dar o ecografie endovaginala lamureste totul. Si nici nu este atat de costisitoare. Acceseaza link-ul urmator, iar eu iti doresc multa sanatate:
http://www.topsanatate.ro/articol/ecografie-endovaginala-de-ce-23010.html

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In general, intarzieri ale menstruatiei, menstruatii prelungite cu flux mare, dureri in abdomenul inferior. E bine sa faci o ecografie.

| Malvina24 a răspuns:

Daca crezi asta vorbeste cu mama ta si spune-i sa te duca la un medic specialist! E posibil ca simptomele sa nu apara, sau cand apar sa fie deja prea tarziu! Stiu ca e greu, dar asta e cel mai bine, eu nu suport doctorii(nu am nimic cu ei ca persoane, numai ca nu-mi plac nici spitalele, in fine, stiu cum e!)insa cel mai bine ar fi sa te prezinti la un medic! Cine stie poate chiar nu ai nimic si te-ai ingrijorat degeaba(eu sper sa fie asa) multa bafta!

| georgiana a răspuns:

Http://www.sfatulmedicului.ro/......ional_1103
http://www.romedic.ro/chistul-ovarian
Pentru a fi sigura pe tine, mergi la un ginecolog, saptaman trecuta imi amintesc ca a fost un specialist de la Realitatea TV, dar si acum, daca tin bine minte.

Răspuns utilizator avertizat
| poesia a răspuns:

La mine s-a manifestat cu dureri puternice de burta...mergi la medic

| iri a răspuns:

Lasa simptomele. Daca crezi ca este posibil sa ai, du-te la medicul de familie, cere o trimitere si du-te la specialist, unde vei afla raspunsul daca ai sau nu. O sa stii sigur, nu stai sa astepti sa apara vreo simptoma.

Sanatate!

| pisycutza a răspuns:

Din cate stiu eu tulburari menstruale, dureri abdominale. greturi, varsaturi, dureri in timpul contatelor sexuale etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la medic si eu am chist ovarian, aveam dureri mari in partea stanga la ovar acum fac tratament si crede-ma ca tratamentul pe langa faptul ca iti face bine iti face si rau deoarece din cauza medicamentelor ma simt tot rau si sunt indispusa. Du-te la ginecolog pentru a clarifica odata situatia si pentru a fi linistitawinking

| ladybobox explică:

Multumesc pentru sfaturi, am fost azi la medic si a zis ca nu am chist doar ca am varicela si de aia s-a umflat si ma doare, dupa ce va trece varicela va fi totul bine.