| T30D0RA a întrebat:

Care sunt simptomele unui chist ovarian?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cineva! a răspuns:

Prezenta unui chist ovarian poate fi responsabila pentru urmatoarele semne si simptome:

» tulburari menstruale
» durere pelvina – o durere surda, constanta sau intermitenta, ce poate iradia spre coloana vertebrala si membrele inferioare
» durere pelvina – imediat dupa inceperea menstruatiei sau imediat dupa incheierea ei
» durere in timpul contactelor sexuale (dispareunie)
» greturi, varsaturi sau dureri mamare similare cu cele prezente in timpul sarcinii
» dureri abdominale
» senzatie de presiune pe rect sau vezica urinara – dificultati de golire completa a vezicii

Semnele si simptomele care necesita atentie medicala de urgenta sunt:
» durere pelvina severa, care survine brusc
» durere insotita de febra sau vomitaturi
» senzatie de frig, piele rece si umeda, respiratie accelerata, lesin, ameteala, slabiciune -semnele care indica un soc

De cele mai multe ori, femeile nu prezinta semne. Sau, atunci cand simptomele sunt prezente, ele sunt similare cu cele ale altor afectiuni, precum endometrioza, boala inflamatorie pelvina, sarcina extrauterina si cancerul ovarian. Chiar si apendicita si diverticulita pot determina simptome asemanatoare celor produse de ruperea unui chist ovarian.

Iti mai pot oferii un site pe care s-a dezbatut acest subiect(in legatura cu tratamentele naturiste). Daca iti este de folos citeste`l.

-http://www.healthy.ro/......urist.html
-http://www.healthy.ro/......arian.html

Vezi ca sunt mai multe pagini pe care le poti accesa[pentru acelasi subiect]
:*Sper ca ti-am fost de folos

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Menstruatii neregulate, dureri abdominale, mai ales premenstrual.

| zeenath a răspuns:

Dureri in burta stanga sau dreapta localizata la nivelul ovarului, dereglari de menstruatie, senzatie de balonare! Trebuie sa mergi la medic sa iti faci o ecografie abdominala neaparat si el iti va da tratament! Fara tratament se poate agrava, poate creste si in timp poate duce si la sterilitate! Sanatate!

Răspuns utilizator avertizat
| rvr a răspuns:

Chisturile sunt saci umpluti cu lichid care se pot forma in orice parte a corpului, deci si in ovare. Un chist functional (aparut printr-un proces normal al organismului) dispare de obicei odata cu menstruatia sau in 2-3 luni.

Tipurile de chisturi sunt numeroase: folicular, corpus luteum, dermoid, endometrial, adenom sau ovar polichistic (care apare de obicei din cauza dezechilibrelor hormonale si reprezinta o problema serioasa).

Simptomele chisturilor ovariene sunt, de multe ori, nu foarte evidente, dar iata-le pe cele mai comune!

Menstruatia

Cerceteaza anormalitatile ciclului menstrual: dureri premenstruale, ciclu neregulat sau absent. Uneori, cantitatea de sange eliminata la menstruatie devine ori foarte mare, ori foarte scazuta.

Chisturile ovariene: cum le recunosti simptomele? Durerea

Un alt simptom comun al chisturilor ovariene este durerea, ce poate fi periodica sau continua, moderata ca intesitate sau acuta, confundandu-se usor cu durerea de apendicita. Durerea se poate prelungi unori pana la nivelul copaselor sau al coloanei vertebrale.

O altfel de durere

Fii atenta daca apare durere in timpul sau dupa contactul sexual.

Inflamatia

Cauta simptome ca inflamatia usoara a abdomenului inferior si greutate in stomac sau regiunea pelvina. Uneori vei simti nu poti urina pana la capat.

Pilozitate excesiva

Chisturile ovariene se insotesc si de probleme de hirsutism (pilozitate excesiva), acnee, dureri de sani si greturi (simptome asemanatoare sarcinii). De asemenea, poti urmari daca te ingrasi sau slabesti brusc, intr-o perioada scurta de timp. funda? happy