| ofataoarecare a întrebat:

As vrea sa va intreb din ce cauza am chist ovarian:-(? si de exemplu daca imi trece acum, poate sa apara cam peste 2, 3luni inapoi? ca acum am vreo 2, 3 luni dupa ce mi-am incheiat tratamentu si am aceleasi simptome pe care le-am avut inainte sa iau tratamentul:-|

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Chisturile ovariene apar datorita unor dezechilibre hormonale, cel imi adesea din cauza lipsei sau inactivarii estrogenilor. Sunt numeroase cauze, iti spun doar cateva: obezitatea, tulburari innascute ale metabolismului insulinei, adiminstrarea abuziva de contraceptive (in special de tip pilula de a doua zi).

2 răspunsuri:
| RXN a răspuns:

La ovulatie,in ovar se formeaza niste foliculi care contin celula sexuala feminina[ovocitul].In mod normal,foliculul ala trece printr-un proces,nu are rost sa explic,in urma caruia acesta ar trebui sa elibereze ovocitul,in caz contrar, foliculul continua sa creasca si sa se transforme intr-o cavitate cu lichid, alfel spus un chist.Acestea apar de obicei la ovulatie.
Trebuie sa continui tratamentul, mergi la ginecolog si roaga-l sa-ti explice in detaliu ce si cum.De asemenea spune-i ce se intampla cu corpul tau, si asa trebuie sa faci controale periodice. Poate va trebui sa-l scoti pe cale chirurgicala...Dar medicul va hotara ceea ce e mai bine pentru tine.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut si eu am avut unul,dar mi-a disparut de la sine,n-am luat tratament,apoi mi-a aparut altul care banuiesc ca tot asa o sa-mi dispara.Mie mi-a zis doctorita la care am fost ca sunt chisturi functionale care nu creeaza probleme si dispar de la sine si ele apar din cauza ca la varsta asta sunt multe schimbari in organism si de la hormoni si etc, ma rog cred c-ai inteles, mie mi-a zis sa nu-mi fac griji dar totusi mai merg la cateva luni sa ma verifice.Acum nu stiu cum este in cazul tau, tu stii mai bine.