| mmaria_3652 a întrebat:

Am 16 ani si sunt impreuna cu prietenul meu de 3 ani.Ne intelegem foarte bine si ne iubim mult, pot sa zic ca este ceva aproape de a fi perfect...eu as vrea sa-mi incep viata sexuala cu el.Amandoi suntem virgini iar el are 17 ani.Credeti ca fac ceva gresitt?

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Atata timp cat te simti in stare sa te duci periodic la ginecolog (la fiecare 6 luni incepand din prima luna de la inceperea vietii sexuale) si sa traiesti toata viata cu faptul ca riscul tau de cancer de col este de 9-10 ori mai mare decat al unei femei care isi incepe viata sexuala dupa 17 ani si jumatate si atata timp cat esti constienta ca nu exista metoda contraceptiva 100% sigura si v-ati descurca in cazul aparitiei unei sarcini, o poti face. Sfatuieste-te intai cu parintii tai, esti totusi foarte mica.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, Brigaela nu e virgina, dar s-a culcat numai cu barbati pe care i-a iubit si numai cand a fost in stare sa-si asume responsabilitatea unei vieti sexuale. Asta a dus la o viata sexuala activa si foarte satisfacatoare si la zero probleme de sanatate.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Whiterose, m-am dus la ginecolog in prima luna de la inceperea vietii sexuale si anula dupa aceea. Eu nu am risc crescut de cancer de col uterin fiindca mi-am inceput viata sexuala dupa 17 ani si jumatate (varsta la care maturizarea aparatului genital feminin se incheie si dupa care u exista riscuri suplimentare). In plus, avand grija sa-mi fac periodic analize si sa nu renunt la prezervativ inainte de a face analize partenerilor mei (care au fost 2), nu am avut nici o infectie cu transmitere sexuala (adica nici HPV).
Uite factorii de risc pentru cancerul de col:
1. infectia HPV.
2. inceperea vietii sexuale inainte de 17 ani si jumatate.
3. statutul socioeconomic si educational scazut care duce la lipsa protectiei si la parteneri multipli fara analizele de rigoare.
4. infectii cu transmitere sexuala repetate.
5. lipsa consulturilor ginecologice regulate (la 6 luni pentru femei care au unul din factorii de risc 1-4 si la 12-18 luni pentru femei care nu-i au.
Eu nu am nici unul din factorii de risc de mai sus, deci riscul meu este practic zero, asa ca nu am nici un motiv sa traiesc cu teama.

| justitiarul a răspuns:

WhiteRose esti un munte de intelepciune si extrem de simpatica! Bravo.

| justitiarul a răspuns:

@WhiteRose ghicitongue

| WhiteRose a răspuns:

Ma intreb daca Brigaela e virgina...

Cat despre tine, nu, nu e nimic gresit dar ar trebui sa simti tu asta, nu sa ne intrebi pe noi, degeaba noi spuneam ca e bine daca tu te simti vinovata sau nu esti sigura

| WhiteRose a răspuns:

Wow Brigaela nu ma asteptam... Si te-ai dus la ginecolog? Si traiesti cu riscul de cancer de col uterin? Raspunsurile tale sperie...

| WhiteRose a răspuns:

Multumesc pentru informatii Brigaela, am sa tin cont de asta cand am sa-mi incep si eu viata sexualahee hee

| WhiteRose a răspuns:

@ justitiarul
Glumesti? raised eyebrows
De unde sa reiasa asta?laughing

| WhiteRose a răspuns:

Da stiu ca faci misto, nu-mi pasa

| paynehunter a răspuns:

Atata timp cat se afla un prezervativ marca durex langa voi... puteti sa faceti ce vreti, ca oricum nu va luati dupa sfaturile noastre

| JulieAndreeaB a răspuns:

Daca e comunicare si incredere totala.nu este nimic gresit

| tuningracer a răspuns:

Sincer nu, dar sa aveti grija aman2 pentru ca si eu am tras o sperietura mare

| tuningracer a răspuns:

Pai esti pregatita sa iti incepi viata sexuala?

| ionutz07 a răspuns:

Nu