| Axii01 a întrebat:

Am 17 ani, acuși fac 18, și am avut primul contact sexual din viață, tin sa mentionez ca a fost neprotejat, pe data de 15 februarie 2018. Iar acum, fiind in data de 25 februarie 2018, menstruatia a întârziat cu 4 zile, ultima avand-o pe data de 24 ianuarie 2018. Nu a avut loc ejaculare, de niciun fel, iar întrebarea mea este dacă trebuie să îmi fac griji, daca este vreo posibilitate sa existe o sarcina.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu ai precizat acaracteristica/tipul ciclului menstrual si anume daca este regulat sau neregulat fiindca lungimea ciclului reiese, se poate deduce ca fiind de 28 de zile din relatarea ta. In cazul in care sexul a fost intretinut in a 22 zi a ciclului, adica dupa trecerea a 8 zile fata de ziua de terminare a perioadei fertile (reiesite din calcul?) si fara sa fi ajuns sperma in vagin, se poate aprecia ca NU au existat conditiile necesare de a se putea forma o sarcina si astfel dispare atat posibilitatea cat si probabilitatea de a se fi format o sarcina. In aceste conditii cel mai probabil intarzierea se datoreaza producerii unor dereglari ale activitatii hormonale din timpul ciclului menstrual, ceea ce a provocat aceasta intarziere a momentului de pornire a menstruatiei. Daca sangerarea nu va porni in urmatoarele2-3 zile atunci incepand cu data de 1 Martie se poate efectua testul de sarcina fiindca rezultatul obtinut va fi 100% valid/valabil si corect. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca aveati amandoi analizele corect facutye, nu trebuie sa iti faci nici o grija, nu poti lua nici o boala.
Sigur ca este posibil sa existe o sarcina, de aia fac oamenii sex neprotejat, ca sa obtina sarcini. Fiind primul tau contact sexual, daca el este 100% sigur ca nu a ejaculat nici o picatura cat un varf de ac, tot ramane o sansa de 30% de sarcina. Intarzierea este deocamdata mica, stai linistita si mai astepta cam o saptamana. Daca menstra nu apare, fa un test de sarcina din prima urina de dimineata, urmat de o vizita la ginecolog

| HazelEyes77 a răspuns:

Din cele mentionate de tine reiese ca nu sunt sanse reale de sarcina in contextul in care nici nu a existat ejaculare. Intarzierea menstrei nu are legatura cu graviditatea.

| Ymela a răspuns:

Pai sunt șanse de sarcina daca ati facut neprotejat; daca el spune ca nu ejaculat atunci poate asa e ..menstruatia iti Poate intarzai si din alte cauze:de la stres. poti sa ai ciclu neregulat si alte lucruri pit duce la menstrauyie