| geo_4890 a întrebat:

Buna am 17 ani, nu stiu ce sa fac, stau cu un baiat de 9 luni ...nu stiu daca e bine sa`mi incep viata sexuala cu elsad. voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| Andreea_1443 a răspuns:

Sincera sa fiu, eu nu te sfatuiesc, mai asteapta, pentru ca mai tarziu o sa-ti dai pumni in cap.Asa am facut si eu, mi-am inceput viata sexuala la 17 ani si putin, iar dupa ce s-a incheiat relatia am plans foarte mult pe tema asta.Ai doar 17 ani, esti tu sigura ca el e al tau? Si nu neaparat asta ca nu mai traim acum 100 de ani, dar eu zic sa, mai astepti, analizea-za tot ce s-a intamplat cu el pe parcurs, daca chiar te-a respectat. Uite, eu am avut un prieten cu care am stat 6 luni, in astea 6 luni, baiatul asta nu si-a permis sa imi puna mana pe sani, sau sa ma pipaie, din astea, ma respecta foarte foarte mult, daca nici macar nu punea mana pe mine altceva nici atat, baieti din astia rar se mai gasesc, dupa ce s-a terminat relatia m-am combinat cu alt baiat, dupa o saptamana avea pretentii, ma pipaia, etc, deci gandeste-te.Nici la 30 de ani nu zic, dar mai asteapta macar un an, sa vezi daca mai dureaza relatia.Pentru ca svor fii unii baieti care iti vor zice:"ce, ai fost virgina?". Dupa ce mi-am inceput viata sexuala cu respectivul, cand aveam 17 ani, ne-am desp, a mai vbt cu un baiat(de care-ti ziceam)6 luni, nu s-a intamplat nimic, am mai vorbit cu unul 3 luni, nu s-a intamplat nimic, am mai stat asa inca unan.Deci dupa primul contact sexual timp de 2 ani nu am mai facut nimic cu nimeni.Si intr-un final am zis ca :"l-am gasit pe Fat-Frumos". Am facut prostia asta cu el, pentru ca m-am indragostit nebuneste, dupa o luna am facut-o ca fraiera, si inainte statusem 2 ani si nu am facut nimic, iar el intr-o cearta mi-a zis:"nu erai virgina". Mi-a inchis gura.Desi el stia asta de la bun inceput, si mai mult ca sigur nu ma crede ca am stat atata timp fara sa fac ceva.Ai grija, mare grija.Baftawinking

10 răspunsuri:
| Cypronge a răspuns:

Începerea unei vieţi sexuale devreme duce la o deviere a preocupărilor fetei spre relaţii sexuale. În aceste condiţii se observă o reducere a preocupărilor pentru pregătirea profesională şi o creştere a preocupărilor pentru o cât mai intensă viaţă sexuală în cele mai multe cazuri cu parteneri multipli. Această schimbare rapidă uneori a partenerilor duce la degradarea sistemului de dragoste, psihologia acestori tineri apropiindu-se de aceea a unor femei cu câteva decenii mai învârstă şi cu o experienţă de viaţă nereuşită. Aceste tineri, devenite femei înainte de vreme, vor resimţi pe plan psihic toată viaţa absenţa unei adolescenţe adecvate. În cazul când devin mame, dezvoltarea fizică este mult încetinită.
Începerea vieţii sexuale târziu nu este dăunătoare pentru o fată, dezvoltarea organismului acesteia, în ansamblu, nesuferind tulburări. Nu trebuie confundată această problemă cu alta, dacă o fată trebuie să rămână fată pentru todeauna. Numai maternitatea este aceea care transformă pe fatăîn femeie. O fată nu devine cu adevărat femeie prin simplu contact sexual, ci numai atunci când devine gravidă, naşte un copil, îl creşte şi îl educă.
O fată va trebui să întreţină relaţii sexuale numai cu acel tânăr pe care l-ar putea recunoaşte ca tată al copiilor şi pe care l-ar putea stima şi dori ca soţ. Dar o asemenea certitudine nu poate fi dobândită în anii adolescenţei, ci numai ceva ma târziu. Desigur că, o fată se poate înşela în această privinţă şi mai târziu, chiar după 20 de ani, trebuie luate însă toate măsurile ca acest lucru să nu se întâmple.

| thereforyou a răspuns:

E bine. Go ahead.

| unnimeni a răspuns:

Varsta e una acceptabila, la fal ca si durata relatiei.
Daca te-a asteptat atat timp inseamna ca tine la tine cu adevarat, poti sa ai incredere in el.
Daca tu nu esti sigura pe tine atunci mai bine nu o faceti.
Incercati mici jocuri, fetisuri, daca sunt practicate corect produc placeri substantiale.
Daca chiar doriti sa incepeti viata sexuala, ar fi bine sa nu planuiti prea multe, e mai frumos cand totul se intampla de la sine, putine vorbe, mangaieri si sarutari si multa dragoste si incredere.
Bafta!

| Alexakos a răspuns:

Daca esti sigura pe tine da, de pe acum incolo eu zic ca este ok, dar gandeste de 10 ori pana sa o faci si daca esti sigura ca este baiatul potrivit...atunci ok si neaparat cu prezervativ.

| Savy a răspuns:

Mai stai un pic... pana la 18, n-ai crapat in 9 luni n-o sa crapi inca putin. Macar sa-ti poti asuma raspunderea in cazul in care nu sunteti atenta!

| Phutui a răspuns:

*** mai stai pan la 18happy

| Alle15 a răspuns:

Nu Nu e bine.Ai doar 17 ani! Esti cam mica ce inceperea sexului!
Eu te sfatuiesc sa mai astepti!

| EVA_7591 a răspuns:

Daca crezi ca esti pregatita si simti ca el te iubeste si el e baiatul potrivit pentru tine. dc nu? dar daca crezi ca insista prea tare pe subiectul asta eu zic sa nu te grabesti.Ai grija sa nu regreti dupawinking

| DariusAdrian a răspuns:

1. Pe de o parte, vorbim despre varsta la care activitatea sexuala poate fi acceptata si asumata de catre parteneri, varsta la care ei stiu ce fac, ce se intampla, care este desfasurarea actului sexual, consecintele lui si la cine pot apela la ajutor daca au nevoie.

Informatii despre anatomia si fiziologia organelor sexuale sunt si ele necesare pentru evitarea accidentelor si traumelor. Din pacate, in aceasta privinta intalnim multe cazuri de adolescenti sau puberi care nu stiu ce s-a intamplat, nu pot da nici cele mai mici detalii despre desfasurarea actului sexual, care nu pot vorbi despre el sau nu cer ajutor medical, nici de alt tip.

| geo_4890 explică:

Ok va multumesc mult pentru raspunsuri...chiar m-ati ajutat,:d