| anonim_4396 a întrebat:

La cati ani imi incep viata sexuala? imi place de un baiat jmecher si lui de mine dar nu stiu, sa ii zic eu prima ca vreau sa stau cu el?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Si mai vreau sa spun ceva. Daca esti adolescenta, nu-ti incepe viata sexuala cu "un baiat jmecher". Incepe-o cu un baiat care ti-a dovedit ca tine la tine, ca te respecta, ca stie sa-si asume responsabilitati. Cred ca macar un an de relatie inainte de sex ar putea sa te lamureasca. Si cand zic relatie ma refer la intalniri la cofetarie, plimbari inparc, teme impreuna, poate o seara la discoteca dupa care sa te conduca acasa. In tot timpul asta fii atenta la el: daca iti respecta dorintele, daca vorbeste frumos cu tine, daca e politicos, cum vorbeste despre alte fete, ce prieteni are. Nu vrei sa-ti incepi viata sexuala cu un baiat care vorbeste urat de alte fete, povestestein gura mare despre cuceririle lui, incearca sa te forteze sa ii oferi sex, nu stie sa te conduca acasa si sa se retraga dupa un sarut, nu stie sa-ti aduca o floare.
Ziceam si in alt raspun ca viata sexuala implica multe responsabilitati. Va trebui sa gasiti o metoda de a evita bolile (daca sunteti amandoi la prima relatie sexuala si va sunteti fideli, asta e o problema rezolvata, daca el a mai avut relatii sexuale trebuie sa-si faca cateva analize inainte), trebuie sa gasiti o metoda de contraceptie (nu sex pe apucate si dupa aia te descurci tu, ca de aia esti fata), tu trebuie sa incepi sa mergi la ginecolog si daca ai sub 18 ani trebuie sa mergi cu unul din parinti, trebuie sa stabiliti nise reguli de fidelitate si respect (n-o sa-ti placa sa povesteasca in curtea scolii cum ati facut-o).
Succes si daca n-ai macar 16-17 ani, mai bine mai asteapta!

68 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

Daca o faci cu "un baiat jmecher" ai toate sansele sa regreti mai tarziu. Nu trata viata sexuala ca pe luarea unui permis de conducere. Daca pentru un baiat sexul inseamna o performanta prin care el se usureaza de un anumit "balast" pentru o fata este cu totul altceva. Ea pune intr-un raport sexual mai putina descarcare si mai mult sentiment si bolile "sufletesti" sunt mai dureroase decit durerea de masele care poate trece cu un algocalmin. Si nu te lua dupa acele binevoitoare care te indeamna sa faci sex ca la varsta ta nu mai e niciuna fata mare. Vei gasi poate intr-o zi pe "Fat-Frumos" care vrea o "Ileana-Cosinzeana" noua si nu SH.

| Mo a răspuns:

Iti vei incepe viata sexuala cand vei fi destul de pregatita pentru acest pas!

| claudiea79 a răspuns:

Nu este bine sa iti incepi viata sexuala cu un baiat jmecher.pentru ca poate sa nu foloseasca prezervativul si te trezesti cu bolii venerice. sau insarcinata pe la 14-15 ani. sau te poate o data apoi fuge si nu il mai gasesti niciodata. sau poati sa te indragostesti de el si el sa te paraseasca. sau sa fie violent cu tine. asteapta pina la 18 ani. de ce te grabesti? eu am facut dragoste la 26 de ani. acum regret. pentru ca persoana respectiva nu ma iubea se folosea de mine.iti trebui un barbat blind romantic care sa aiba rabdare cu tine sa te iubeasca sa te respecte si sa ramina cu tine dupa aceea

blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Eu vreau sa stiu daca se poate cum adica sau ce inseamna ca acest baiat e "jmecher"? Ce face, cu ce se ocupa sau ce afaceri are?

| mariazet45 a răspuns:

Daca e asa'' jmecher''nu trebuie sa-i zici tu dar nici daca iti zice el nu inseamna ca trebuie sa accepti, nu cred ca jmecherii sunt baietii cu care ar vrea o fata sa isi inceapa viata sexuala. Prima experienta ar trebui sa fie una deosebita atunci cand va fi ea si nu atunci cand iti vor raspunde la intrebari pe TPU. Tuturor feltelor le plac baietii populari sau cum le zici tu jmecheri, dar acestia se dovedesc a fi niste incerzuti, prost crescuti si cu maniere nu prea frumoase. Incearca sa iti gasesti un baiat pe care sa-l cunosti suficient inainte de asta si citeste cel putin de 10 ori sfaturile lui brigaiela.

| cami_6226 a răspuns:

La cati ani simti u, nu te grabi cu baiatul asta jmecher sa nu suferi.nu e bine sa faci u primul pas, nu este normal. dai de inteles ca ai vrea.si iti repet, nu te grabi cu viata sexuala, vei intalni multi baieti pe care ii vei place, u trebuie sa simti cu care iti doresti sa o faci prima data.trebuie sa fie ceva placut cu sentimente pentru ca experienta prin care vei trece prima oara este unica, ok?

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dupa casatorie.
Fiindcă plata păcatului este moartea,
Romani 6:23

http://www.gotquestions.org/sex-before-marriage.html

| samur1 a răspuns:

Mai ai rabdare! de ce atata graba? nu ai alte prioritati?

| Heytu a răspuns:

Nu te arunca asa de odata la apa mare. trebuie sa te gandesti tu bine daca te simti pregatita pentru pasul asta! Nu trebuie neaparat o varsta! Tre sa fi dezvoltata si destul de "matura" si o minte cat mai limpede in a lua o decizie ca asta.si mai ales cu cine iti incepi viata sexuala`. odata ce ai inceput. o sa ti doresti mereu lucrul asta.de aceea prima data e cea mai importanta experienta`! Fa`o cu cineva care il cunosti cat de cat. si ai ceva timp cu el. nu sa o faci azi cu el si dupa 2 - 3 zile te-a lasat cu ochii in soare.atunci ai sa regreti k ai facut`o cu el.si nu vei mai putea face nimic...nu uita. prima data trebuie sa fie ceva special pentru tine! de care sa ti aduci aminte cu drag de povestea voastra de dragoste ...Eu iti zic sa-l lasi pe el sa vina la tine.sau cel putin daca iti da de inteles ca si el te place printr un anumit comportament mai special fata de cum se manifesta el cu celelalte fete. daca observi lucrul asta.atunci fa` tu pasul si iesiti la o intalnire. o plimbare. lasa` sa treaca timpul.nu te gandi k trebuie din a 2 a saptamana sa o faci cu el...nu i convine.lasa`l sa se duca TURBO.nu fa` asta dintr`o obligatie k ti`e frica sa nu te lase.mai sunt o gramada de baieti.sunt fel si fel.cand te astepti mai putin atunci apare "el"! Nu cauta tu. k vei gasi numai profitori...si mai ales in zilele noastre numai din astia pe interes vei gasi. Ceea ce nu ai spus tu e varsta ta.ca sa ne dam seama. daca tu chiar esti oarecum pregatita... dar oricum daca ai sub 16 ani. nu te gandii la chestia aia "sex". bucura`te de adolescenta.copilareste.iesi cu fetele.nu`i relatie adevarata la varsta aia.de la 17 ani poti spune oarecum. k iti doresti sa fi intr-adevar cu un baiat.pentru ca deja incepe perioada aia cea mai grea din viata unui adolescent.atunci se zguduie hormonii in noi. ( eu am 17 ani ). eu inca nu mi am inceput viata sexuala. dar nici nu ma grabesc.cand am sa simt lucru ala atunci am sa o fac.si mai ales.cand voi gasi un baiat care sa ma iubeasca si sa-l iubesc.sau cel putin sa tin foarte mult la el. ca sa ajungi sa iubesti o persoana trebuie sa ai nevoie foarte mult de TIMP! Mult timp petrecut impreuna.si rele si bune impreuna.atunci probabil ajungi sa iubesti intr-adevar o persoana... Oricum chestia cu sexu` ti am mai zis. nu te grabi. o sa ai toata viata inainte sa tot faci sex! Probabil ai sa te plictisesti sa tot faci oh go on asta a fost o gluma`... oricum. bucura`te de tine.de frumusetea adolescentei.de puritatea ta...si mai lasa tu smecherii. k aia nu sunt pentru noi. fetele care sunt virgine. decat sa o faci cu ala...si a 2 a zi sa afle tot orasu/satu sau sa te si lase imediat dupa.sa intri intr-o depresie .mai bine. ti am zis gandeste`te tu bine.numai tu poti lua decizia asta! Ai grija de tine! te pup! :*

| cristina_4459 a răspuns:

Nu trebuie sa-ti incepi viata sexuala ca ai auzit tu ce se incepe la x sau la y, important e sa ti-o incepi atunci cand simti tu asta cu adevarat si daca sti ca si baiatul respectiv te iubeste...nu cred ca e bine sa-i spui tu prima ca dupa si-o ia in cap, mai bine vorbeste mai intai cu el despre altceva si dupa daca nu-ti zice el sa-i spui tu, dar sa nu-i dai de inteles ca ai face orice ca sa stai cu el

| Sofer a răspuns:

Pe la 17 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

cati ani ai copila draga? puiule, iti incepi viata sexuala cu un baiat care tine la tine, te respecta si te-a convins de asta in cateva luni macar. nu se sare in pat asa cu una cu doua si in nici un caz nu faci tu primul pas. gandeste-te de ce vrei sa iti incepi viata sexuala? ai tu dorinta asta fizic? sau vrei sa le uimesti pe prietenele tale? sau iti inchipui ca atunci cand iti place un baiat singurul lucru pe care il poti face este sexul? ai mare grija cum, cu cine si cand iti incepi viata sexuala. s-ar putea ca baiatul, de mandru ce este ca te-a avut, sa se laude cu asta si iti va merge vestea... asta vrei? sau vrei o dragoste frumoasa cu un baiat educat (nu jmecher), sa invatati impreuna ce inseamna sa-ti faca curte, sa te iubeasca, sa te respecte si de ce nu, cand santeti pregatiti, sa faceti si dragoste.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce iti place la el?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu conteaza la ce varsta iti incepi viata sexuala conteaza numai sa fi dezvoltata si pregatitawinking aaa si cu baiatul ala smcher nu prea sunt de acord deoarece eu iti zic sa-ti incepi cu unul de care esti sigur ca te iubeste k nu stii ce se intampla

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stii u vb aia "ce e frumos, nu e pentru u".asa ca nu te arunca inainte...lasa-l pe el sa sp primul daca vrea sa fie cu tine sau nu...stii baietii ios ca tramvaiul... daca nu opreste, vine altul sigurwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am 12 ani ma numesc ana simi place de un baiat pe nume luci da nu steu daca lui ii place de mine ca nu am curajiu sa-i zic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu serios si eu sunt baiat si eu as face primul pas daca chiar te iubeste

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pfff saraca fata a'ti innebunit-o de cap. daca fata este pregatita pentru asa ceva de ce sa nu o fac? si nu face u primul pas lasa'l pe el. si daca e jemcher ce are? si eu am facut; o cu un baiat jmecher si aveam numai 2 luni impreuna.si nu a intervenit nici o problema. am stat impreuna 2 ani jumate. dupa aia eu am plecat in spania si ...mai greu. dar si la ora actuala tinem legatura si ne vedem mereu cand vine la mine sau mergem in tara aman2. fata daca vrei sa mai vb lasa-mi id tau. si daca te simti pregatita fa-o. te-am popat:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La cati ani se incepe viata sexuala

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca o sa-i spui tu sa stea cu tine o sa vada una din fetele care poate profita la orice ora. Lasate greu sa fie pentru el un obstacol sa te cucereaskawinking kiss

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu o problema. Ca im-i place de un baiat. Si nustu cum sa ii zic ca il iubesc! Ce sfat imi dati

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca dupa 18 anie ste cel mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cared ca la 18-19 ani ar fi kel mai bine fetelor...:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu zice nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te mananca si pe tine de mica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incepeti viata sexuala cu un baiat care iti arata ca te iubeste!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"jmecher" mda e clar... cati ani tu fata 16? sau mai putin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chiar crezi ca te iubeste asa tare? tia dovedit?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, deoarece baietii sunt mai curiosi si ar vrea sa stai cu tine cred eu