| Viviana34 a întrebat:

Buna, am 17 ani și aș dori și eu să nu mai fiu virgina și să îmi incep viața sexuală și îmi este frica sa nu ramân gravida. Intrebările mele sunt daca iau anticoncepționale și o facem fara prezervativ rămân gravida? Sau daca o facem cu prezervativ și nu iau anticoncepționale sau pastila de a doua zi și ejaculează exista riscul sa rămân? Aștept răspunsurile. Doresc niste răspunsuri bune și clare sau daca nu și niște exemple prin care nu poți rămâne indiferent. Pup?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat prezervativul cat si anticonceptionalele sunt metode contraceptie foarte sigure DACA sunt folosite corect. Sunt si mai sigure daca sunt folosite impreuna.

Atentie... "pastila de a doua zi " nu e o metoda contraceptiva. E doar o solutie de urgenta de care nu trebuie abuzat

| Violleta2022 a răspuns:

De ce?
Te doare virginitatea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda, acceasi lipsa de educatie sexuala... ar trebui sa stii aceste raspunsuri daca faci/ai de gand sa faci sex. Nasol. Hai ca te lumineaza Thomas, fata tatei. Daca iei AC si faci neprotejat, nu ramai daca le folosesti corect. Daca prezervativul se rupe, depinde in ce perioada esti a ciclului menstrual. Nu poti sa ramai daca nu esti in perioada fertila.

| just4ubr2015 a răspuns:

Cel mai bine fiind si prima data pentru tine foloseste prezervativul nu stii pe unde a umblat el si sa nu iei si vreo boala

| Crhis a răspuns:

Foloseste un prezervativ si aia e, sau cand nu mai esti pe stop poti face

| Diiiaand a răspuns:

FOLOSESTE PREZERVATIVUL! Nu cred ca vrei sa fii mamica la 17 anisori