| anonima2311 a întrebat:

Am o intrebare tipica, cred, pentru acest site: este in regula daca imi incep viata sexuala acum? Iar acum o sa incep sa va descriu ceea ce simt, pentru a putea fi inteleasa de ce imi doresc acest lucru.
Acum ceva timp am cunoscut un baiat. Suntem impreuna de 3 luni. Intr-adevar, durata relatiei noastre nu este una mare, insa simt ca e primul baiat care merita orice e bun pe aceasta lume.
Am 16 ani. Tin la el enorm, si este prima oara cand simt nevoia sa fac dragoste cu un baiat. Probabil ca mi se potriveste, uneori, expresia"urla hormonii". El este virgin, cu toate ce ca are 18 ani, ceea ce nu pot descrie doar cu niste cuvinte de apreciere. Stiu ca tine foarte mult la mine. E matur, e asa cum mi-am dorit intotdeauna sa fie un baiat. Si ne maturizam odata ce relatia noastra evolueaza. Am vorbit mult cu el despre"prima noapte de dragoste", si mi-a spus ca a asteptat pana acum fata potrivita, ca nu a vrut niciodata sa isi bata joc de cineva. Este de parere ca acea fata sunt eu si eu simt ca este sincer in totalitate cu mine. Mai stiu ca, bineinteles, nu poate avea orice fata, dar este in stare sa cuceresca(cu propriul caracter, cat si cu fizicul) multe fete. Ceea ce e diferit aici este ca eu l-am cucerit pe el, si sunt mandra de asta.Sunt madra ca este iubitul meu.
Vreau(repet, pentru prima oara) sa imi incep viata sexuala. Si acest lucru nu este implementat in mintea mea de el, pentru ca nu este insistent. Mi-a spus ca are rabdare cu mine, fiindca nu este greu sa ai rabdare inca o perioada de timp, mai ales dupa ce a asteptat atata timp sa ma intalneasca si sa simta ca vrea si el acest lucru.-"vreau cand vrei si tu", mi-a zis.
Mie, cu toate acestea, mi-e putin frica sa imi incep viata sexuala, deoarece, daca l-as pierde in viitorul apropiat, urmatorul baiat care ma va iubi va stii ca el nu e cu mult mai special decat actualul meu iubit, pentru ca lui deja ii voi fi oferit totul. Nimeni nu poate garanta ca vom fi impreuna "pana la adanci batraneti", tocmai de asta am aceasta teama.
Imi veti spune ca sunt prea mica, imi veti spune ca, cine stie, el nu este sincer cu mine, sau probabil ma veti ajuta macar cu o parere. Nu as vrea sa mi se raspunda cu chestii de genul"vezi-ti de scoala", pentru ca pun mult pret si pe "carte", si pe cariera mea. Asadar, vreau un raspus. Este in regula daca imi incep viata sexuala in viitorul apropiat cu acest baiat, la aceasta varsta? Multumesc pentru ajutor!

Răspuns Câştigător
| Bogdanel97 a răspuns:

Nu! Nu te grabi. Dupa mine ii prea devreme. Gandeste-te la ce s-ar putea intampla dupa, cum te-ai simti daca parintii tai ar afla de undeva ca nu mai esti virgina? Exista atatea boli care se pot transmite prin contac sexual. Plus ca exista si posibilitatea ca dupa un anumit timp sa va despartiti si dupa sa regreti ca ai facut-o. Mai asteapta pana dupa 18 ani. Asta ii parerea mea.

| anonima2311 explică (pentru Bogdanel97):

Am vorbit cu el astazi despre asta. Adevarul e ca imi era frica sa nu vina momentul sa inceapa sa ma preseze cu asta. Este de acord sa ma astepte, cu conditia sa nu astepte la nesfarsit. Dar el vrea sa fiu pregatita, sa nu sufar daca va veni nefericitul moment de a ne desfarti candva. Poate ca nu se va intampla la 18 ani, dar nu se va intampla nici atunci. Iti multumesc frumos, ai dreptate!

17 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU este "in regula"!

Evident că RISCURILE sunt mult mai MARI!

Principala cauză a CANCERULUI de col uterin este "debutul precoce al vieții sexuale" - vezi detalii la linkul :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cancer_de_col_uterin

http://www.sfatulmedicului.ro/......evreme_750

http://www.csid.ro/health/cancerul-de-col-uterin-2780272/

http://www.ginecologie.ro/......fault.aspx

Viaţa sexuală TREBUIE începută DUPĂ 18 anişori!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Daca tu doresti sa devii femeie la 16 ani si hormonii nu-ti dau pace, acum este momentul sa-ti rezolvi aceste probleme, insa nu este cazul sa crezi toate minciunelele pe care ti le spun baietii, chiar daca unele sunt chiar frumoase si placute. Totusi, acest pas trebuie facut cu un baiat care stie ceea ce are de facut, astfel risti sa ramai cu problema rerezolvata sau rezolvata prost.

| anonima2311 explică (pentru neutrino):

Eram sigura ca vorbele lui vor fi etichetate ca fiind"minciuni". Nu te judec, pentru ca nu esti "in papucii mei" ca sa stii exact daca acestea sunt minciuni sau nu. Multumesc, in orice caz, pentru parere!

| ywar a răspuns (pentru anonima2311):

Ce e foarte curios e ca neutrino nu e dus cu pluta si spune din experienta. Are 18 ani baiatul acesta pe care tu "il iubesti" - dupa 3 luni. Atentie insa el experimenteaza si va dori sa fie valabil sexual pentru alte partenere sau chiar pentru viitoarea lui. Are nevoie de experienta si asta inseamna exercitiu. Eu-s barbat si am o varsta (trecut de 30 ani) si eu unu ti-as fi spus la fel. Esti mica si nu ai cum sa faci diferenta intre unul care intr-adevar vrea ceva si unul care vrea sex si e dependent de asta [cel putin in momentul asta] Fierb hormonii, singura ai spus.

| Alcyon a răspuns:

Ce are faptul ca-l iubesti, cu sexul? Puteti sa va iubiti foarte bine si fara sa intretineti relatii sexuale. Si crede-ma, e mai frumos asa, mai ales la aceasta varsta. Cu viata sexuala sa stii ca incep si problemele pentru o femeie: o sa stai in fiecare luna cu spaima ca ai ramas gravida (fiindca nicio metoda nu e 100%), daca ti se rupe prezervativul, sa vezi distractie, o sa fii expusa la tot soiul de afectiuni ginecologice cu care acum n-ai nicio treaba (chiar daca baiatul e curat, tot poti sa faci infectii, iritatii de la prezervativ sau lubrifiant, anumite leziuni de la un sex mai brutal etc), o sa fii obligata sa mergi regulat la ginecolog samd. Eu-ti spun asta, ca sa stii la ce sa astepti. Fiindca sexul inseamna 10 minute de placere si o luna de groaza, in cazul in care se-ntampla vreun accident cu prezervativul... si nu numai laughing In afara de asta, nici placerea nu e nemaipomenita, daca baiatul n-are experienta si nu stie cum sa te faca sa te simti bine. Ba chiar s-ar putea sa ai dureri sau o senzatie neplacuta. Placerea in cazul femeilor vine abia cu experienta.

Si ca sa lasam asta la o parte, 3 luni e intr-adevar mult prea putin. La inceput asa e, ti se pare totul roz. Mai asteapta. Nu te grabi, ca ai tot timpul din lume sa faci sex cum vrei.

| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, mai intai te-as sfatui, sa respecti deja parerea lui daca ti-a zis deja ca are rabdare cu tine, si cand vei vrea tu, va vrea si el. Dar, poate ca el nu te vrea numai pentru o noapte de amoor, daca si el s-a pastrat virgin. Poate ca el vrea sa te vrea pentru toata viata. De obicei dupa ce ii cedezi tu ca fata, el isi va schimba parerile despre tine, cu siguranta. Hormonii se pot stapani!

| Hαppiηеss a răspuns:

Tinand cont ca ai numai 16 ani, nu e o varsta tocmai potrivita pentru incepere vietii sexuale.
Psihic poate ca esti pregatita dar fizic inca nu, organismul tau nu este dezvoltat complet pentru un contact sexual.
Sexul nu inseamna numai placere, implica si multe riscuri, o femeie activa sexual este predispusa la anumite afectiuni de natura ginecologica cu cat incepi mai devreme cu atat ele apar mai devreme, mai punem la socoteala si riscul ca poti ramane oricand insarcinata si ca poti contacta o boala cu transmitere sexuala.
Sfatul meu ar fi sa mai astepti 1 an 2, sa te poti simtii cu adevarat bine cand faci sex dar sa fi si matura si respomsabila cand vine vorba de riscuri.

Răspuns utilizator avertizat
| FartsMaker a răspuns:

Nu

| mykydutza08 a răspuns:

Draga mea dupa cum bine stim cu totii, fetele nu se mai casatoresc virgine, daca iti vei incepe viata sexuala cu el si nu veti ramane impreuna pentru totdeauna eu consider ca nu va fi nici o problema cu urmatorul, adica ce sa faci, sa astepti vreo 10-20 de ani de aici incolo ca sa vezi daca nu cumva va despartiti, odata si odata tot o sa existe o prima data.
Acum ramane ca voi doi sa va doriti si cu siguranta lucrurile vor decurge de la sine, nu trebuie sa te simti dezamagita daca prima data nu va fi oau, o sa va descoperiti pe parcurs si de fiecare data o sa fie mai bine ca ultima data, si mai placut, nu uitati de protectiewinking. Funda

| anonima2311 explică (pentru mykydutza08):

Iti multumesc mult! Aveam nevoie de un sfat ca acesta, deoarece eu nu am o relatie apropiata cu parintii, mai de graba as vorbi despre asta cu mama lui. Multumesc! Astept si alte raspunsuri, apoi voi da fundita.

| ElenaUby a răspuns:

Deci as vrea sa iti spun parerea mea, in primul rand mai asteapta ca zic ca nu ai sa mori ink nu esti suficient de matura si da asa st totii baietii vor ca tu sa vrei de buna voie ca doar nu te obliga sau sa te omoare mai asteapta mai cunoaste-l aveti timp o viata sa faceti si sex

| Andreea_Andree_1973 a răspuns:

Anonimo ia idul meu xoxoandreeaxoxo si vb acolo happy :*!