| Fotball4ever a întrebat:

Buna am 18 ani, am fost impreuna cu o fata (tot 18 ani avea si ea) timp de 5 luni. Ea venise dintr-o despartire de fostul ei iubit (au avut impreuna 2 ani), care "i-a dat liberul" pentru ca zicea el nu stie ce vrea.(de fapt era cu ochii dupa alta). El ii si o fire mai inchisa, din spusele ei nu prea ii arata iubire.In fine. A ramas cu mine cum se spune. Si-a dorit foarte mult sa aiba un baiat care sa o iubeasca si sa o pretuiasca pentru ceea ce este. Ea este cu respectivul baiat in aceeasi clasa si stau in aceeasi banca, lucru pe care l-am acceptat din dragoste pentru ea. Asta am vrut eu sa ii arat si sa simta ca are langa ea iubitul pe care si l-a dorit. I-am oferit de toate, am fost foarte atent cu ea si chiar ea imi preciza ca niciun baiat nu s-a mai comportat asa cu ea. Dar in ultima perioada am simtit-o ca ii ceva neinregula cu ea si intr-o zi mi-a spus ca nu stie ce se intampla cu ea dar are nevoie de o pauza. Eu am acceptat-o, ca mai apoi sa aflu ca ea de fapt s-a impacat cu fostul prieten. cand am aflat i-am trimis un mesaj scurt prin care i-am spus ca mai bine sa o lasam balta. Am ramas socat sincer pentru ca totul era foarte bine intre noi. Nu ne-am certat niciodata (doar mici suparari care sunt in orice relatie). Pur si simplu peste noapte s-a intamplat asta. Sincer inca mai tin la ea pentru ca am pus mult suflet si m-am daruit in totalitate. Vreau sa-mi raspundeti la cateva intrebari daca se poate. Oare am procedat bine prin mesajul acela? Credeti ca intre ei 2 va mai tine relatia? Va realiza oare ce a avut si ce a pierdut? Sunt sanse ca ea sa se intoarca la mine? Astept raspunsurile voastre. multumesc :*

9 răspunsuri:
| thereforyou a răspuns:

Bai prietene, prost sa fi sa o accepti pe panarama aia inapoi dupa ce ti-a facut. Sfatul meu este sa nu o mai bagi in seama, nici macar sa nu o saluti. Gaseste-ti alta, mai putin zdreamta.

| Sonny a răspuns:

Uite cum vad eu situatia ta, in primul rand, cred ca nici ea nu stie ce vrea cu adevarat, nu stie, ce ii trebuie, un tip care e atent cu ea, sau unu care e plin de nepasare fata de ea. Ea le-a incercat pe am2, cu tine si cu el, probabil ei ii sa facut dor de el, si de felul lui de a fii, + mai mult ca si sigur, in timp ce erati impreuna, ei doi au pastrat legatura.
Legat de intrebarea daca ai procedat bine cu mesajul, eu zic ca da, fiindca, nu mai are nici un rost, sa te blochezi la ea, eu zic sa o dai uitari, fiindca, asa ceva nu e acceptabil, oricare ar fi motivul ei, fiindca, tu ai investi niste timp, efort, sa ii faci pe plac, te-ai daruit, sacrificat pentru relatie, ca ea sa ajung la faza cu "pauza" iar apoi sa sara in bratele fostului? Asta e recunostiinta ei pentru toate eforturile depuse de tine, si pentru bunatatea ta.
"Credeti ca intre ei 2 va mai tine relatia?"
Nu inteleg, ce sens are, de ce te mai intereseaza, ea a facut deja alegerea, iar tu ai fost dat la o parte.
Va realiza oare ce a avut si ce a pierdut?
In general toate, ajung sa realizeze, normal ea deja trebuia sa fie constiienta care e diferenta dintre tine si fostul, fiindca cum ai zis tu, tu erai opusul fostului, deci aici, legat de alegerea ei, nu cred ca are legatura cu ce pierde si ce castiga ea.
Sunt sanse ca ea sa se intoarca la mine?

Nu inteleg de ce ai mai avea nevoie de ea, fiindca, este clar ca ea a facut o alegere, si ar fi o prostie, ca tu, dupa ce ea isi da seama ca fostul nu s-a schimbat, si e la fel, sa accepti sa o primesti inapoi, daca faci asta, pentru ea faptul ca se va intoarce la fostul, sau la altul, va fi un lucru normal, fiindca odata ce ai acceptat, lucrurile se vor repeta.
Eu zic sa iti ie gandul de la ea si sa cauti o fata care te merita, si care te poate aprecia.
Toata faza care ti-a facut-o ea, eu o vad, ca si pe o decizie, un plan amanuntit, unde ea are si un plan de rezerva ( cu tine ), fiindca nu ti-a zis, nimic, ca se vede cu fostul, pentru ca vrea sa vada cum e cu el, daca nu-i convine, sa aiba la cine sa revina ( adica la tine ).
PS: Eu zic ca nu are rost sa te mai complici in continuare cu tipa, fiindca, o sa ajungi la concluzia ca e o pierdere de timp.
Take care.

| christinebubu a răspuns:

Pff.
trebuia sa constientizezi ca ea inca tine la fostul ei iubit.
dupa o relatie de 2 ani,si felul in care s-au despartit spune multe.
e logic ca ea a suferit.
cel mai probabil a incercat sa-si aline suferinta cu ajutorul tau.
cred ca ai procedat bine.
gandeste-te ca daca se va intoarce la tine, el va fi in inima ei o perioada.
mai bine astepti sa-l uite, dar asta nu inseamna ca tu nu poti avea alte relatii.
:*

| piticaaa_1938 a răspuns:

Cred ca ai procedat bine, pentru ca nu este frumos sa faci asta si totusi este demnitatea ta. daca o sa tsina relatsia intree ei, n-o sa mai tsina mult. pentru ca daca tsinea, nu se mai desparteau 5 luni d zile. sigur va realiza ce a pierdut, intodeauna se intampla asta. si intodeauna vor fi sanse :*.

| Nov a răspuns:

Iai dat prea multa libertate totusi daca maraia ceva sau facea talente trebuia sa ii dai cateva capace totusi nu mai pune asa multe sentimente. eu am 15 ani nu prea ma pricep eu la astea. asa bine nu prea am avut prietena am stat mai mult cu prieteni peafara in loc sa ma ocup de fete deci eu creca am zis bine la inceput in fine faci ce vrei e viata ta!

| mihai_8348 a răspuns:

Da era si normal sa ii ceri socoteala chiar daca erati in pauza.Sunt sanse cam mari ca intre ei sa continuie relatia pentru ca au fost totusi 2 ani. Daca va realiza ce a avut si ce a pierdut depinde de faptul daca a stiut ca o iubesti si tii la ea, totusi daca o iubesti incearca sa o cuceredti din nou si poate totul va fi bine.Mult succes.

| Loree a răspuns:

Mesajul nu a fost tocmai semnificativ. Puteai mai degraba sa ii spui exact ca nu era nevoie sa te minta sau sa bage tot felul de motive pentru ca ai fi fost capabil sa intelegi situatia, tocmai pentru a.i fi ei bine. Relatia lor ar putea sa dureze sau nu. Exista 3 variante: sa mearga ca si inainte, sa nu mai mearga bine sau sa mearga mult mai bine decat inainte. Depinde numai de ei. Ea nu cred ca va realiza vreodata ce a pierdut de vreme ce pe el il iubeste, a renuntat la tine pentru el. Sau poate ca tu te.ai purtat prea frumos, prea bine si ea era obisnuita cu altfel de comportament, deci i.a fost greu sa se adapteze, a preferat sa nu incerce, a fost mai usor sa renunte. sa.si reia obiceiurile ei. Sanse sa se intoarca la tine, pot fi. depinde. poate ca te.a iubit, te iubeste, dar ii va lua mai mult timp sa.si dea seama. Parerea mea e sa nu incepi sa o critici sau sa te porti urat cu ea trebuie' sa accepti ca asa s.a intamplat, nu puteam obliga pe nimeni sa ne iubeasca sau sa ne fie aproape. intr.o zi, chiar daca peste mult timp o sa.ti gasesti jumatatea. adica pe cineva potrivit, intr.adevar pentru tinewinking
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa o lasi sa se gindeasca bine ce face totusi au fost 2 ani. Dar se preapoate sa no duca mult, fiindca daca s-a certat odata vine si a 2, 3, 4, dar tu ar fi mai bine so uiti daca s-a intors la iubitul ei, chiar de o sa se intoarca la tine no sa fie ca in trecut... "dar mai bine stie inima ta ce are de facut, lasa inima sa aleaga pe ea sau o alta fata, eu am avut un prieten timp de 4 ani dar m-am casatorit cu un alt baiat si sint fericita asa ca nu-ti mai plinge de mila, mergi mai departe ca veata nu se termina aici. Eu iti doresc sa fii puternic si sa eai o decizie corecta.

| Magiaploii a răspuns:

Da ai facut bine ca ca iai trimit mersi,
da, sunt mai multe sanse sa ramana cu el decat cu tine pentru ca majoritate oamenilor nu stiu sa pretuiasca ce au
si din cate am vazut eu, cred ca esti un baiar minunat si deosebit si nu ar trebuie sa asteti dupa aceasta fata, meriti pe cineva care sti sa pretuiasca ce ii oferi si sa te pretuiasca si pe tine si o sa o gasesti daca sti unde sa cautihappy
si daca fata ar vrea sa fiti din nou impreuna, ar fi bine sa nu accepti pentru ca va face din nou aceeasi greseala
si sincer cred ca ii place la tine doar modul in care te comportai cu ea daca ar fi tinut cu adevarat la tine nu cred ca ar fi reactionat asa, cel putin eu nu asi putea sa ii fac asta unui baiat pe care il iubesc