| Lalaalexandra a întrebat:

Am 18 ani și de o săptămâna mi-am început viața sexuală. Am făcut sex de 3 ori și de fiecare data m-a durut foarte rau. Problema este ca nu m-a penetrat cum trebuie pentru ca ma durea foarte rau și nici nu a curs sange. De când mi-am început viața sexuală, simt senzația de a urina foarte des și chiar o fac și am arsuri și dureri in zona intimă. Este foarte incomfortabil și nu stiu ce sa fac. Este normal? Va rog sa îmi răspundeți, nu stiu ce sa mai fac. Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Presupun ca faci parte din categoria fetelor "cuminti" care pana in momentul intretinerii sexul de dezvirginare, NU a practicat masturbarea intravaginala prin asa numita "degetica" sau orice alta forma/metoda de autosatisfacere. Din acest motiv fiindca acel canalul vaginal fiind inca "intact" dar si extrem de stramt in momentul penetrarii de dezvirginare a provocat senzatii extrem de dureroase sau chiar de-a dreptul insuportabile. Durerea foarte intensa care s-a produs pe parcursul primei penetrari s-a datorat faptului ca fibrele din muschii care formeaza vaginul, au fost supusi unor intinderi continue, bruste, exagerate, mult peste limita lor de alungire ceea ce a avut ca urmare producerea unei anumite cantitati de acid lactic care s-a depus in muschi si a generat aparitia febrei musculare. Vaginul reprezinta un tub elastic care este constituit dintr-o insiruire de multe inele de muschi circulari suprapusi, care au o anumita lungime bine definita. Indiferent de cat timp ar dura preludiul (pregatirea vaginului pentru sex), sau de modul in care este executat preludiul, sau cantitatea de lubrifiant folosit si cat de relaxata devine atat femeia, cat si vaginul ei si intreaga zona vulvara, lungimea fibrelor musculare care intra in constitutia muschilor vaginali vor ramane nemodificate, ramanand la fel de lungi si din acest motiv canalul vaginal ramane aproape la fel de stramt si la fel de greu de penetrat si pe parcursul urmatoarelor 5-10 contacte sexuale de dupa dezvirginare, mai ales in cazul in care contactele se produc inainte ca febra msculara acumulata in muchii sa dispara complet. In momentul in care penisul este introdus fortat in acel canal inca foarte stramt cu muschii foarte contractati de teama si durere, din cauza intinderii lor brutale si instantanee, va apare intotdeauna durerea in loc de placere si satisfactia sperata/dorita. In cazul in care aceste intinderi si reveniri repetate a muschilor provocate de penetrarea ritmica a vaginului de catre penis se produce mai mult timp, vor accentua febra musculara, exact la fel ca si cea care apare in cazul unui antrenament intens si de durata fara a fi efectuata ori o pauza ori o incalzire prealabila. Intinderea fibrelor musculare la o anumita lungime care va deveni finala si va avea drept urmare o largire a canalului vaginal la o anumita dimensiune/largime, care ulterior se va mentine ramanand definitiva, se produce in timp, iar acest lucru necesita o anumita durata in timp. Din acest motiv dupa sexul de dezvirginare se constata ca si urmatoarele cateva contacte sexuale, (numarul este imposibil de intuit exact ), la inceput vor fi uneori foarte dureroase, insa cu timpul treptat durerea va dispare si in locul ei se va instala placerea. Dupa dezvirginarea ta ar fi trebuit sa se faca o pauza de cateva zile (5-7) pentru a dispare durerea si disconfortul si numai pe urma sa se produca urmatorul contact sexual. In aceste zile singura solutie cu adevarat eficienta de a scapa de durere o poate reprezenta abstinenta de cateva zile. De obicei pentru a nu agrava si amplifica durerea aparuta dupa sexul de dezvirginare, este necesara o perioada de circa 3-6 zile de pauza/repaus in care sa se efectueze numai anumite jocuri sexuale "usoare", cunilingus, petting, insa fara penetrare. Trebuie sa devii constienta ca de obicei urmatoarele contacte sexuale imposibil de precizat numarul lor (5-7 chiar si 10 sau 15) vor fi dureroase in mod diferit, insa disconfortul produs de sex se va diminua treptat pe parcursul primelor saptamani de activitate sexuala. Perioada si gradul de disconfort depinde atat de conformatia si dimensiunea vaginului tau cat si de dotarea partenerului de sex ca si grosime, cat si a tandretii si a modului in care acesta actioneaza de fiecare data. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| octa2021 a răspuns:

Incearca sa te exciti.

| Cybe3r a răspuns:

Asa e la inceput. Nu mai fa sex 2 3 saptamani pentru vindecarea himenului.

| Maria3802 a răspuns:

Este perfect normal. Asteapta putin sa te vindeci si apoi iti poti relua viata sexuala. Nu uita ca este foarte important sa fi excitata. Altfel o sa te doara chiar daca nu mai esti virgina. Multa sanatate happy