| acerasus09 a întrebat:

Am 19 ani si vreau sa imi incep viata sexuala. Sunt tipul ala de fata mamoasa, mama stie aproape tot ce fac eu (fac petting cu prietenil meu dar nu i am spus asta si nu am sa ii spun). Mama este de obicei o fire intelegatoare, imi spune parerea ei, insa ma lasa pe mine sa aleg. De data aceasta, simt eu ca daca i as spune ce vreau sa fac, probabil m ar descuraja mult, dar m ar lasa sa aleg(asa sunt mamele cand e vorba de viata sexuala a copiilor pentru ca vor sa ne pazeasca de rele-boli, oameni rai etc-) ea mi a spus de multe ori ca baiatul cu care sunt ma iubeste. Si eu simt asta, ca ma iubeste, si ca si eu il iubesc cel putin la fel de mult. Vine bacul anul asta si simt ca nu o sa fac fata, incerc sa invat si nu ma pot concentra si am citit pe net ca sexul ajuta, este ceva natural, si face bine corpului mai ales atunci cand simti nevoia sa fii satisfacut pe plan sexual. Ma enervez din orice, sunt frustrata, sunt nelinistita, gandul meu sta numai la asta. Vreau sa o fac. Sunt sigura ca ma iubeste si nu mi ar face rau, deci nu se pune problema. Tot ce vreau sa stiu sunt urmatoarele: 1. Ce schimbari apar in viata unei fete dupa dezvirginare?(imi este teama ca apar schimbari majore de caracter,psihic sau cum vreti voi sa spuneti... iar asta imi dau seama ca se observa si nu as vrea sa stie decat mama, bineinteles dupa ce o fac, pentru ca inainte, daca i as spune gandurile mele, probabil m ar descuraja, insa eu sunt hotarata si m am saturat sa mi se spuna ce sa fac. Ma simt matura, gata sa fac asta, nu ma arunc in bratele oricarui baiat. )
2. Ar trebui sa imi pese de ce spun ceilalti? Adica...de ce ar putea spune mama. Mi e teama ca si ar da cu totii seama, mama, tata, sora, bunicii ...si imi este tare rusine. E viata intima, asa se numeste, iar cand imi dau seama ca si altii (familia) ar putea cunoaste situatia, ma simt jenata. Vreau doar ca mama sa stie, o sa ii spun ulterior, bineinteles. Va rog sa ma sfatuiti pe langa intrebarile pe care le am enumerat mai sus:ce ar trebui sa faca baiatul ca sa nu ma doara rau? Daca doare rau, sa continue sau sa se opreasca? Cu prezervativul doare rau prima data, sau sa o facem fara? El are ceva experienta, insa nu cu virgine. Va rog, sfaturi, idei, orice va trece prin cap. Multumesc mult, zi faina sa aveti!

12 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Iti incepi viata sexuala in momentul in care te simti pregatita, atat fizic cat si psihic. Nu cred ca apar schimbari comportamentale majore, astea sunt abureli. Pur si simplu incepi un nou capitol. Cat despre bac, bafta multa, eu in acest an am terminat si nu cred ca iti doresti ca pe langa "stresul bacului" sa ai de confruntat si faptul ca s-a rupt prezervativul, raman insarcinata. Dupa bac vei avea timp suficient sa iti satisfaci placerile.
Cat despre mama ta sau familia ta, esti mult prea incordata si te stresezi pe niste lucruri banale, ca ar putea afla x, y, z. Numai ai 12 ani, daca simti nevoia o faci, dar din cele enumerate mai sus eu consider ca nu esti pregatita.
Recomand sa mai astepti si daca totusi decizi sa o faci atunci asigura-te ca esti protejata.
Numai bine!
pa, pa

| mihai69 a răspuns:

1. nu se schimbă nimic. Doar că fata uneori își poate schimba fără să vrea sau să-și dea seama comportamentul. Nu toate la fel. Practic depinde de felul cum a decurs actul.
Cu puțină atenție și autocontrol, poți reuși să nu dai de bănuit. Mama fetei mele habar n-a avut și nici nu-i venea să creadă când i-am zis că fie-sa nu mai e fecioară. Dar să nu mă-ntrebi cum de am aflat eu.
2. Nu. Știi zicala aia: „foaie vrede lobodă - gura lumii-i slobodă". Îți pot ieși vorbe și dacă nu faci nimic.
Dezvirginarea e mult mai ușoară CU prezervativ ȘI lubrifiant (chiar dacă produci și tu). Prezervativul e util și pentru protecția față de infecții - gândește-te că acolo va fi o rană deschisă - o infecție e foarte ușor de contractat, chiar fără ca vreunul dintre voi să aibă musai o boală. Microbii sunt peste tot, din păcate.
Cât despre durere - tu va trebui să decizi cât de rău e și cât de mult suporți. Important e să te relaxezi și să nu fii crispată.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Spune-i mamei tale abia dupa ce s-a intamplat deja. Oricat de intelegatoare ar fi, nu trebuie sa stea cu grija in timp ce tu o faci. E mai bine sa nu stie.
Nu te gandi la asa-zisele parti proaste ale sexului, varsta ta este absolut normala pentru asta. Mai tarziu va deveni anormal sa nu-ti fi inceput viata sexuala.
Daca va iubiti si el are experienta, nu ai ce probleme sa intampini. Relaxeaza-te si las-o sa se intample.

| Nonzen a răspuns:

Bună! :*
Să știi că și eu cred acelaș lucru, că sexul ajută și e o dezvoltare spirituală. Sper doar că ai o relație de lungă durată cu respectivul.
1. Diferența o vei simți tu, cu puțină stăpânire nimeni nu-și va da seama. E un pas în față spre împlinire. Nu există schimbări generale la 19 ani, ești deja dezvoltată fizic și mental. Prima experiență sexuală se observă rapid la copilele de 13-14-15-16 ani. Nu-ți fă griji!
2. Chiar nu ar trebui să-ți pese, deloc! Deja știi și tu că aproape orice mamă l-ar ține pe NU în brațe. Ai 19 ani, să fii încă virgină e o reușită. Felicitări! Frumos ar fi să ai și un viitor cu băiatul respectiv.

Cât despre durere... ai nevoie de mult preludiu, până simți tu că vrei s-o faci, spune-i să aibă răbdare cu tine 15-20 de minute ar fi suficient. Știi ce ar fi bine? Un pahar de vin roșu înainte de preludiu, trebuie să fii așezată în poziția misionarului cu o pernă sub șale-fund. Și să fii foarte lubrifiată.
Eu chiar sper să aveți un viitor împreună, pentru că te-ai păstrat virgină destul de mult timp. Sper ca el să merite așteptarea ta.
Toate cele bune! big grin

| seth2016 a răspuns (pentru Nonzen):

>> e o dezvoltare spirituală

laughing Nu am mai auzit asta pe aici. Tin de 6 sa nu apara vreun fanatik religios.

| acerasus09 explică:

Sincer...chiar cred ca e de lunga durata. Avem deja planuri. Nu pare genul care sa paraseasca, se intelege foarte bine cu parintii mei si ii e rusine de ei in unele situatii. In orice caz, am deplina incredere in el.
Cat despre vin rosu...eu nu beau, urasc mirosul de alcool, nu ma atrage deloc. Vreau sa stiu daca e o durere de 10-15 secunde si dupa aia trece sau daca persista... multumesc mult!

| monycutzza a răspuns (pentru acerasus09):

Cam de cate ori ai facut petting cu el? Plus ca daca faci petting e si normal sa stimti ca vrei sa treci la pasul urmator sa spun asa. Si daca va iubiti asa cum spui si daca aveti si o relatie serioasa e numai bine pentru ca aveti incredere unul in altul.

| acerasus09 explică:

Draga Nicole, daca stau cu grija ca se rupe prezervativul anul asta pe langa stresul bacului, de ce nu as sta cu grija si la facultate? Ca nu sunt vreo mediocra, ma intereseaza sa iau note mari la bac, nu de trecere. Daca stam sa o luam asa, hai sa nu mai facem sex ca suntem stresati de bac, de facultate, de job etc... nu zic cu rautate, Doamne fereste, oricum mama va sti si imi va fi aproape, ma va ajuta. Nu mai intra pe TPU daca nu ai o stare generala prea buna, judeca lucrurile la rece. Chestia cu ruperea prezervativului va exista mereu, intr-adevar ea trebuie luata in calcul, insa nu asa.

| Ofiintă a răspuns (pentru acerasus09):

Scumpa mea, asta a fost doar o parere. Nu ti-am dat vreun verdict. Daca esti pregatita atunci sa o faci, nu iti stau eu in cale ci mai degraba indoielile tale.
Tu imi spui mie sa numai stau pe TPU. Pe acest site activez de mai bine de 6 ani, deci am o oarecare experienta in a da sfaturi. Mai intai vizualizeaza profilul meu si vezi cate persoane mi-au apreciat sfaturile. Cine esti tu sa-mi spui mie ce sa fac? Nu stiu in ce parametri functionezi, insa initial am scris faptul ca iti incepi viata sexuala cand esti pregatita. Iar, in urma acestor indoieli "absurde" am considerat ca este mai bine sa astepti pana gandirea ta dobandeste un fir logic, se lumineaza. Dar, este doar o parere. Cred ca nu ai inteles foarte bine cum stau lucrurile pe acest site. In cazul in care exist in acest loc de mai bine de 6 ani consider ca stiu mai bine, astfel hai sa te luminez. Oamenii raspund la intrebarea ta, cei care intr-adevar isi dau silinta si nu isi bat joc, din perspectiva proprie. Indiferent daca au o parere pozitiva sau mai putin pozitiva eventual mai putin pe placul tau. Nu poti conditiona gandirea unui om si felul in care sa te sfatuiasca. E ABSURD.

| acerasus09 explică:

Nicole, eu nu ti-am spus tie sa nu mai intri pr TPU, in niciun caz! Mesajul tau ma incarca cu energir negativa, esti tipul ala de persoana care vrea sa para dura si te respect. Asa sunt si eu, ca si tine, insa eu am cerut sfaturi, am zis de cateva ori ca ma simt pregatita, insa am ceva indoieli care o sa dispara curand pentru ca "ma luminez". Nu ma intelege gresit. Am spus sa nu intri pe TPU DACĂ ai o stare generala proasta. E o conditie, doar. Nu ma intereseaza experienta ta pe TPU chiar deloc, importante sunt raspunsurile, gândirea si atitudinea de care dai dovada. Seara faina.

| Ofiintă a răspuns (pentru acerasus09):

Imi pare daca te-am incarcat cu "energie negativa", dar in general suntem inconjurati de persoane cu o astfel de capacitate voluntara sau mai putin voluntara. Problema ta este ca daca eu am reusit sa te incarc, avand in vedere ca sunt doar un simplu necunoscut in viziunea ta, ce te faci daca cineva apropiat iti spune ceea ce nu iti convine, ceva ce te-ar putea jena.
De aici imi dau seama ca esti destul de vulnerabila. Sa nu ma ataci ca spun asta, dar este un aspect normal, si mie mi se intampla sa ma cert cu peretii doar pentru faptul ca cineva a incercat sa imi puna bete in roate.
Nu am avut intentia de a te descuraja, am vrut doar sa subliniez importanta bacului, datorita faptului ca si eu am fost incarcata cu mai multe lucruri in perioada de bac si mi-a fost greu sa fac fata. Dar, asta nu are legatura.
Chiar nu am vrut sa par dura pentru ca nu s-a ivit o asemenea situatie, nu neg ca in alte situatii nu as deveni din cand in cand, dar aici nu a fost cazul.
Partea proasta este ca in decursul timpului vei mai privi raspunsuri cu o incarcatura negativa si vei da de oameni care te vor constrange in acest sens. Este un aspect pe care nu poti sa il schimbi. Insa, poate iti vei da seama ca nu are rost sa te consumi pe asemena "persoane" asa cum si eu mi-am dat seama, ci sa ignori si sa ai mai multa incredere in propriile ganduri.
Fericirea sta in tine, niciodata in jurul tau.
Numai bine! pa, pa

| AyameNyaroiuki a răspuns:

Nu se schimba nimic numa ca am auzit ca e posibil sa mergi mai cracanat in primele zile.Si nu, ar trebui sa te doara fix in cot de ce spun ceilalti. Si daca spun ceva, soarta. E parerea lor si atata timp cat esti fericita cu ceea ce ai facut e ok. O sa te doara, evident, dar chiar daca doare rau, continua. Durerea se va transforma in placere. Dar sa nu se miste repede la inceput, ar putea sa doara si mai tare.
Sanatate ^^